Za selekcję prelekcji tegorocznej konferencji odpowiadała Komisja Programowa pod wodzą Zegera van Hese'a, który wcześniej układał programy m.in. EuroSTAR. W trudnym zadaniu wyboru prelekcji spośród rekordowej ilości zgłoszeń wspierali go Maciej Chmielarz oraz Aleksander Lipski.
Na głównych mówców konferencji wybrano Marię Kedemo i Bena Simo, a towarzyszyć im będzie blisko trzydziestu innych prelegentów, prowadzących prezentacje i warsztaty. Dobór mówców potwierdza ścieżkę, którą TestingCup podąża od początku istnienia. Konferencja zawsze sięga po ciekawych mówców, których notowania na testerskiej giełdzie są na krzywej rosnącej. Nie są to jednak oczywiste i rozpoznawalne marki w Polsce. Nie dajcie się jednak zwieść, bo są to naprawdę gorące nazwiska.
Dobrą konferencję buduje się w oparciu o mnogość wartościowych zgłoszeń. Ogromna ich liczba z jednej strony na pewno sprawiła problem przy wyborze wystąpień, ale z drugiej pozwoliła na ułożenie trzech ścieżek wypełnionych bardzo wartościową treścią. W agendzie sporo jest wystąpień angielskojęzycznych, ale jest też jedna ścieżka w pełni angielska. Dodatkowo będziecie mieli możliwość wzięcia udziału w aż 4 różnych miniwarsztatach. Posłuchamy historii z różnych zakątków świata, tych bliższych, jak Rumunia, Węgry, Szwecja, Holandia, Belgia, jak i tych bardzo odległych jak Indie czy Stany Zjednoczone.
Nie zabraknie też oczywiście polskich specjalistów, ale warto pamiętać, że przeszli oni przez to samo sito, co mówcy zagraniczni. Radek Smilgin napisał o agendzie: - Zagraniczny szef komisji programowej postawił po prostu na dobre i wartościowe testerskie historie. Ci polscy mówcy, którzy dostali się na tracki musieli pokonać silną zagraniczną konkurencję zaprawioną w CfP największych światowych konferencji.
Pierwszego głównego mówcę konferencji, Bena Simo, poznaliśmy już kilka tygodni temu. Jest to uznany tester z USA, który opowie o tym, jak z początku przypadkowe testowanie strony healthcare.gov dało mu 15 minut sławy w amerykańskich mediach. Po tym jak Ben podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat błędów funkcjonalnych, wydajnościowych oraz bezpieczeństwa serwis został uznany za wielką porażkę, która sfrustrowała miliony użytkowników i sprowokowała polityczną burzę. Spodziewamy się historii o tym, że testowanie może otworzyć ludziom oczy i zmieniać świat.
Drugim keynote speakerem będzie Maria Kedemo z tematem Dimensions of Testability. Maria ma za sobą ponad 15 lat doświadczenia w wytwarzaniu oprogramowania oraz wystąpienia na takich konferencjach jak CAST czy Agile Testing Days. Maria pokaże, jak zdefiniowała swój własny model wymiarów testowalności i jako go stosować w różnych kontekstach. Jej prezentacja na pewno będzie wartościowa dla osób zajmujących się kontrolą jakości, ponieważ testowalność to jeden z nielicznych obszarów, w którym testerzy mogą czy nawet powinni mieć rzeczywisty wpływ na sposób wytwarzania oprogramowania.
TestingCup słynie również ze swoich gości specjalnych nie związanych z testowaniem. Co roku jest to duże zaskoczenie i stanowi ciekawą puentę dla merytorycznej części konferencji. Wiemy już kto to będzie i... spodziewajcie się niesamowitej historii o realizowaniu marzeń na przekór wszystkim, którzy mówią, że się nie da.
Ta agenda potwierdza lokalną dominację i międzynarodowe aspiracje TestingCup.
Wśród potoku dobrych wiadomości jest niestety i zła. Co prawda zapisy na kolejną pulę biletów ruszą 21-ego marca o godz. 12.00, ale dostępna będzie ich niewielka ilość. Większość wejściówek sprzedała się jeszcze przed publikacją agendy. Ilość miejsc jest ograniczona i obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń. Aby zarezerwować miejsce, należy zarejestrować się w Strefie Uczestnika i wybrać opcję „konferencja”. Bilet na konferencję upoważnia także do uczestnictwa w atrakcjach 8-ego czerwca – można obserwować przebieg zawodów, wziąć udział w panelu dyskusyjnym, warsztatach oraz wieczornej integracji. Zdecydowanie warto!
testerzy.pl są dumnym partnerem medialnym i merytorycznym konferencji.