Zarobki testerów niższe od zarobków programistów

Zarobki testerów niższe od zarobków programistów
Zdarza nam się pisać o tym, że testerzy oprogramowania zarabiają więcej od programistów. Zestawienie danych z naszego tegorocznego badania z badaniami opracowanymi przez firmę Sedlak & Sedlak niestety nie jest już takie optymistyczne.
 

Zestawienie jakichkolwiek danych zawsze musi wprowadzać pewne założenia odnośnie takiej samej metody zbierania danych i ich przetwarzania oraz proporcjonalnej (adekwatnej) próbki badawczej.

Z dostępnych na stronie badaniach wynagrodzenia.pl (Sedlak & Sedlak) wynika, że mediana zarobków dla testerów oprogramowania (z 2013 roku) wynosi 5100 PLN brutto. W tym zestawieniu zarobki programistów wynoszą 5650 PLN brutto (2014).

Różnica jednego roku dla badania może być znacząca.

Nasza analiza rynku zarobków (http://testerzy.pl/baza-wiedzy/analiza-zarobkow-testerow-2014-czesc-ii) mówi o medianie na poziomie 5000 PLN brutto. Niestety dane te nie mogą być zestawione z wynikami Sedlak & Sedlak, ponieważ w naszej ankiecie pytaliśmy o zarobki netto (na rękę) i dodatkowo nie o konkretne kwoty, a przedział. Aby uzyskać medianę brutto musieliśmy wykalkulować ją w oparciu średnią z przedziałów oraz o procenty dla poszczególnych typów umów. Dane te mogą być częściowo zafałszowane.

Bez względu na dane jakie będziemy analizowali testerom oprogramowania ciągle brakuje do pensji programistów. Pewnie są tacy, dla których 5000 brutto jest powyżej ich zarobków, jak i tacy, którzy już dziś zarabiają lepiej niż programiści. Większość testerów ciągle jednak zarabia gorzej niż twórcy kodu.

 

 
 

Źródła:

http://www.wynagrodzenia.pl/artykul.php/typ.1/kategoria_glowna.522/wpis.2700

 

To powinno Cię zainteresować