10 dobrych rad przed apokalipsą rynku pracy

10 dobrych rad przed apokalipsą rynku pracy
W zależności od punktu widzenia nadchodzi apokalipsa na rynku IT albo nie... W zależności od kraju, źródła publikacji, działań rządów, a czasami w zależności od ciśnienia atmosforycznego jesteśmy atakowani informacjami, że jest źle i będzie jeszcze gorzej, albo że jest świetnie i może być już tylko lepiej. Oczywiście środkowym punktem tego wróżenia jest stagnacja. Uznajmy jednak, że idziemy w złym kierunku i przygotujmy się na najgorsze.

 

Dziesięć poniższych rad pochodzi z publikacji "10 smart ways to survive the coming IT jobpocalypse" autorstwa Davida Gewirtza i absolutnie się z nim zgadzamy. Choć niekoniecznie są to najlepsze rady, są to na pewno dobre rady. Są to rady, które w korporacji przygotowującej zwolnienia mogą uratować Twoje miejsce pracy, a w przypadku zwolnienia pomogą Ci szybko wrócić "do gry".

 

10. Dodaj zdjęcie do profilów - w czasie cięć budżetów na podróże spotkania online są ważną częścią kultury każdej korporacji. Wdzwaniamy się na różnego rodzaju komunikatorach i... nie wiemy z kim rozmawiamy. Pojawiają się domyślne awatary. Nie bądź jednym z nich. Bądź widoczny, nie bądź kolejnym pracownikiem, ale bądź osobą.

9. Bądź obecny na LinkedIN. Aktualne CV, plus dodane umiejętności oraz rekomendacje od znajomych i rekruterzy będą składać Ci hołdy. Nie tylko pojawią się oferty, ale pojawią się oferty dopasowane do Twoich kompetencji. Działaj również w grupach. Pisz posty. Nie ma co się okłamywać. Internet jest głównym źródłem wiedzy o tym kim jesteś i co robisz. Nie tylko dla rekruterów, ale również dla osób, które będą decydować, czy zostaniesz w danej firmie czy się z nią pożegnasz.

8. Bądź obecny na Twitterze. Niby niewielu tam ludzi z Polski, ale ruch rośnie. Mikroblogerzy są teraz na fali.

7. Jeśli już jesteś online to śledź swoich liderów. W Twojej firmie, w Twojej branży, w Twojej dziedzinie. Wiedz, co myślą i robią. Zastanów się, co dla Ciebie płynie z tej wiedzy.

6. Czytaj strony branżowe. "Wiedz, że coś się dzieje" zanim inni to dostrzegą.

5. Poznaj ludzi poza Internetem. Ludzi z branży. Targi, spotkania, konferencje. Zaliczaj je wszystkie tak długo, jak są one w zasięgu jazdy samochodem. Ci ludzie nauczą Cię czegoś, może kiedyś Ci pomogą.

4. Naucz się programować. Jeśli ostatnim zawodem na świecie będzie programista maszyn, to jako jeden z ostatnich stracisz pracę. Nie ma się co oszukiwać - programowanie pomoże Ci przetrwać na rynku IT praktycznie do jego końca.

3. Nie uzależniaj się od jednego dostawcy. Bycie ekspertem narzędzi HP, IBM, Oracle dziś czyni się niezastąpionym, ale po wymianie technologii może zabraknąć dla Ciebie miejsca.

2. Ucz się chmury. Jest to trend, który szybko nie wygaśnie, ponieważ odpowiada na zapotrzebowanie. Tyle zasobów ile potrzebujesz, wtedy kiedy ich potrzebujesz.

1. Bądź wolontariuszem. Pomagaj w obszarze, w którym chcesz budować swoją karierę. Jest wiele organizacji pro-bono do wsparcia Twoją pracą i wiele narzędzi open source, które wymagają Twojego zaangażowania. Nie tylko dobrze wygląda To w CV, ale również jest dobrą lekcją.

 

Oryginał: http://www.zdnet.com/10-smart-ways-to-survive-the-coming-it-jobpocalypse-7000018285/

 

To powinno Cię zainteresować