8 kluczowych umiejętności Technicznego Analityka Testów ISTQB

8 kluczowych umiejętności Technicznego Analityka Testów ISTQB
Jeśli Twoją ścieżką rozwoju są technikalia oraz testowanie białoskrzynkowe, po szkoleniu ISTQB Poziomu Podstawowego powinieneś spróbować sił w ISTQB Poziomu Zaawansowanego - Techniczny Analityk Testów. Czego się możesz nauczyć?
 

Po ciepłym przyjęciu artykułu o umiejętnościach idących za ścieżką ISTQB Analityk Testów postanowiliśmy opisać jego techniczny odpowiednik. Oczywiście obowiązują reguły z poprzedniego artykułu o rekomendowanym podejściu do poziomu zaawansowanego dla osób posiadających 24 miesiące doświadczenia w testowaniu.

Co ciekawe, Techniczny Analityk Testów niesie wiedzę, która często jest nowością dla uczestników szkolenia. Pojawiają się rzeczy znane, choć nieoczywiste.

Jak zmieni się Twoja wiedza w tym okresie i jakie nowe umiejętności zdobędziesz?

  1. Zrozumiesz aspekt technicznego ryzyka produktowego oraz jego wartość w definiowaniu priorytetów testowania. Weź pod uwagę produkt, jaki testujesz i przeanalizuj, w jakich obszarach może nie zadziałać. Czy pomyślałeś o wszystkich kluczowych ryzykach technicznych i czy wiesz, jak je obsłużyć?
  2. Poznasz najsilniejsze techniki testowania białoskrzynkowego, dla których liczba przypadków dąży do nieskończoności. Jak je stosować i co zrobić, aby wykonać testy w skończonym czasie jest jednym z głównych tematów sylabusa i opartego na nim szkolenia. Zrozumienie atomowych części punktów decyzyjnych, czyli warunków, pozwoli Ci lepiej analizować przepływy w oprogramowaniu.
  3. Zrozumiesz, czym jest API i dlaczego warto je testować. Rozumienie interfejsów kodowych (niegraficznych) pozwala spojrzeć szerzej na zakres i typy testów. Te same techniki stosowane na GUI nagle okazują się być przydatne również na API.
  4. Pogłębisz wiedzę o jakości kodu przez analizę przepływu danych i sterowania. Wykrywanie defektów na poziomie samej specyfikacji kodowej powinno być dla Ciebie łatwiejsze.
  5. Zrozumiesz, dlaczego czytelny i zrozumiały kod jest jednym z najważniejszych czynników powodzenia projektu oraz poznasz reguły, które dla kodu można i należy stosować. Zostanie Ci również przedstawiona wartość biznesowa utrzymywalności.
  6. W ramach analizy dynamicznej kodu poznasz problemy związane z niepoprawnymi wskaźnikami oraz wyciekami pamięci. Dowiesz się, jak je diagnozować oraz jak bardzo krytyczne mogą one być dla Twojego produktu.
  7. Rozwiniesz wiedzę z poziomu podstawowego na temat technicznych charakterystyk jakości, takich jak wydajność, niezawodność, utrzymywalność oraz przenaszalność.
  8. Pogłębisz wiedzę z przeglądów technicznych. Przeanalizujesz kod źródłowy i architekturę systemu pod kątem potencjalnych defektów i problemów. Nauczysz się efektywności w analizie specyfikacji pisanej przez inne osoby.

 

KOMENTARZ

Umiejętności rekomendowane przez ISTQB na poziomie Techniczny Analityk Testów to częściowo absolutne MUST dla współczesnego testera, który aspiruje do miana "technicznego". Nowa rola wymuszona przez metodyki Agile oraz kulturę DevOps, w ramach testowania przesuniętego w lewo, oznacza też dobre zrozumienie dla niskopoziomowych warstw sprzętu i oprogramowania. Rozumienie działania systemów operacyjnych, sterowników i interfejsów jest wymagane w celu lepszego i szybszego weryfikowania jakości. Sylabus "ISTQB Techniczny Analityk Testów" daje dużo ciekawych wskazówek odnośnie technicznych aspektów testowania, ale sam wydaje się być dość surowy. Można go traktować jako punkt startowy do dalszego rozwoju w obszarze technicznym.

 

Materiały szkoleniowe ISTQB dla Technicznego Analityka Testów: http://edu.ittraining.pl/szkolenie/ISTQB_Poziom_Zaawansowany_Techniczny_Analityk_Testow

Więcej o dostarczanym przez nas kursie: http://www.testerzy.pl/teoria-testowania/istqb-advanced-technical-test-analyst-certyfikowany-tester-poziom-zaawansowany-techniczny-analityk-testow     

 

SPRAWDŹ TAKŻE
8 kluczowych umiejętności Analityka Testów ISTQB 

 

 

 

To powinno Cię zainteresować