8 kluczowych umiejętności Technicznego Analityka Testów ISTQB

8 kluczowych umiejętności Technicznego Analityka Testów ISTQB
Jeśli Twoją ścieżką rozwoju są technikalia oraz testowanie białoskrzynkowe, po szkoleniu ISTQB Poziomu Podstawowego powinieneś spróbować sił w ISTQB Poziomu Zaawansowanego - Techniczny Analityk Testów. Czego się możesz nauczyć?
 

Po ciepłym przyjęciu artykułu o umiejętnościach idących za ścieżką ISTQB Analityk Testów postanowiliśmy opisać jego techniczny odpowiednik. Oczywiście obowiązują reguły z poprzedniego artykułu o rekomendowanym podejściu do poziomu zaawansowanego dla osób posiadających 24 miesiące doświadczenia w testowaniu.

Co ciekawe, Techniczny Analityk Testów niesie wiedzę, która często jest nowością dla uczestników szkolenia. Pojawiają się rzeczy znane, choć nieoczywiste.

Jak zmieni się Twoja wiedza w tym okresie i jakie nowe umiejętności zdobędziesz?

  1. Zrozumiesz aspekt technicznego ryzyka produktowego oraz jego wartość w definiowaniu priorytetów testowania. Weź pod uwagę produkt, jaki testujesz i przeanalizuj, w jakich obszarach może nie zadziałać. Czy pomyślałeś o wszystkich kluczowych ryzykach technicznych i czy wiesz, jak je obsłużyć?
  2. Poznasz najsilniejsze techniki testowania białoskrzynkowego, dla których liczba przypadków dąży do nieskończoności. Jak je stosować i co zrobić, aby wykonać testy w skończonym czasie jest jednym z głównych tematów sylabusa i opartego na nim szkolenia. Zrozumienie atomowych części punktów decyzyjnych, czyli warunków, pozwoli Ci lepiej analizować przepływy w oprogramowaniu.
  3. Zrozumiesz, czym jest API i dlaczego warto je testować. Rozumienie interfejsów kodowych (niegraficznych) pozwala spojrzeć szerzej na zakres i typy testów. Te same techniki stosowane na GUI nagle okazują się być przydatne również na API.
  4. Pogłębisz wiedzę o jakości kodu przez analizę przepływu danych i sterowania. Wykrywanie defektów na poziomie samej specyfikacji kodowej powinno być dla Ciebie łatwiejsze.
  5. Zrozumiesz, dlaczego czytelny i zrozumiały kod jest jednym z najważniejszych czynników powodzenia projektu oraz poznasz reguły, które dla kodu można i należy stosować. Zostanie Ci również przedstawiona wartość biznesowa utrzymywalności.
  6. W ramach analizy dynamicznej kodu poznasz problemy związane z niepoprawnymi wskaźnikami oraz wyciekami pamięci. Dowiesz się, jak je diagnozować oraz jak bardzo krytyczne mogą one być dla Twojego produktu.
  7. Rozwiniesz wiedzę z poziomu podstawowego na temat technicznych charakterystyk jakości, takich jak wydajność, niezawodność, utrzymywalność oraz przenaszalność.
  8. Pogłębisz wiedzę z przeglądów technicznych. Przeanalizujesz kod źródłowy i architekturę systemu pod kątem potencjalnych defektów i problemów. Nauczysz się efektywności w analizie specyfikacji pisanej przez inne osoby.

 

KOMENTARZ

Umiejętności rekomendowane przez ISTQB na poziomie Techniczny Analityk Testów to częściowo absolutne MUST dla współczesnego testera, który aspiruje do miana "technicznego". Nowa rola wymuszona przez metodyki Agile oraz kulturę DevOps, w ramach testowania przesuniętego w lewo, oznacza też dobre zrozumienie dla niskopoziomowych warstw sprzętu i oprogramowania. Rozumienie działania systemów operacyjnych, sterowników i interfejsów jest wymagane w celu lepszego i szybszego weryfikowania jakości. Sylabus "ISTQB Techniczny Analityk Testów" daje dużo ciekawych wskazówek odnośnie technicznych aspektów testowania, ale sam wydaje się być dość surowy. Można go traktować jako punkt startowy do dalszego rozwoju w obszarze technicznym.

 

Materiały szkoleniowe ISTQB dla Technicznego Analityka Testów: http://edu.ittraining.pl/szkolenie/ISTQB_Poziom_Zaawansowany_Techniczny_Analityk_Testow

Więcej o dostarczanym przez nas kursie: http://www.testerzy.pl/teoria-testowania/istqb-advanced-technical-test-analyst-certyfikowany-tester-poziom-zaawansowany-techniczny-analityk-testow     

 

SPRAWDŹ TAKŻE
8 kluczowych umiejętności Analityka Testów ISTQB 

 

 

 

6692

Powiązane szkolenia

05-06
czerwca
2023
Jarosław Hryszko
online
Praktyka testowania
1 750PLN
Testowanie aplikacji internetowych
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
06-07
marca
2023
Arnika Hryszko
online
Praktyka testowania
1 770PLN
Testowanie użyteczności
9
Wolnych miejsc
Rezerwuj
20-21
kwietnia
2023
Rafał Stańczak
online
Dobre praktyki testowania
1 700PLN
Testowanie w metodykach Agile
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
23-24
marca
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Praktyka testowania
1 770PLN
Testowanie aplikacji mobilnych - Android
9
Wolnych miejsc
Rezerwuj
12-13
czerwca
2023
Krzysztof Skarbiński
online
Automatyzacja testowania
1 800PLN
Testowanie REST API dla początkujących w języku python
11
Wolnych miejsc
Rezerwuj
27-28
lutego
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Języki programowania dla testerów
1 800PLN
JavaScript dla testerów oprogramowania
9
Wolnych miejsc
Rezerwuj
24-26
kwietnia
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Praktyka testowania
3 000PLN
Tester gier
11
Wolnych miejsc
Rezerwuj
13
marca
2023
-09
kwietnia
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Automatyzacja testowania
5 500PLN
Praktyka automatyzacji testowania
5
Wolnych miejsc
Rezerwuj

To powinno Cię zainteresować