Drabinka zarobków i umiejętności w testowaniu

Drabinka zarobków i umiejętności w testowaniu
Ile trzeba potrafić, by zarobić 5000, 10 000, 15 000 złotych* i więcej w testowaniu? Na przykładzie naszych rekrutacji i projektów.

Podkreślamy, że zestawiamy jedynie umiejętności w testowaniu klasycznym, z pominięciem umiejętności pisania kodu źródłowego testów automatycznych. Należy pamiętać, że stawki mogą się różnić w zależności od firmy (korporacja / mała firma), miejsca w jakim mieszkamy (Warszawa / Podlasie) i wielu innych czynników. Przyjrzyjmy się kompetencjom na poszczególnych szczeblach rozwoju. 

Do 5000 złotych netto / MID


Od osoby, która oczekuje takiej pensji, wymaga się następujących kompetencji: 

 • Ogólnej wiedzy o testowaniu, w tym znajomości procesów i narzędzi testowych.
 • Doświadczenia w pracy z narzędziami do zarządzania testami oraz raportowania błędów.
 • Doświadczenia w projektowaniu przypadków testowych, scenariuszy testowych, pisaniu planów testów oraz w dokumentowaniu wyników testów.
 • Znajomości języka angielskiego wystarczającej do prostej komunikacji i pisania maili. 
 • Rozumienia aspektów technicznych działania oprogramowania.

Do tego należy mieć wysoko rozwinięte umiejętności miękkie, a w tym: 

 • komunikatywność i wysokie umiejętności interpersonalne,
 • umiejętność pracy w zespole,
 • wysoka kultura osobista,
 • dociekliwość, cierpliwość, dokładność.

Taki poziom zarobków można osiągnąć po około 3 – 24 miesiącach pracy w testowaniu, w zależności od tego, jak szybko uzyskamy zbiór omówionych kompetencji. 

Do 10 000 złotych netto / MID – Senior


Zakładając, że posiadacie już wszystkie kompetencje z wymienionych na poziomie "do 5000 złotych", to teraz trzeba je dobrze "wygrzać" w projektowym ogniu. W zależności od osoby może to trwać od 36 do 60 miesięcy. 

Pojawiają się tutaj również silniejsze wymagania techniczne, jak bardzo dobra znajomość narzędzi np. "DevTools (lub pokrewnych narzędzi)" oraz doświadczenie na konkretnych platformach, np. "doświadczenie w testach na platformach mobilnych (Android, iOS)". Wymagany jest także poziom języka angielskiego na poziomie B2.1. 

Od osoby na takim stanowisku i o takim doświadczeniu wymaga się również samodzielności w pracy oraz tego, by rzucona do projektu potrafiła pokierować swoją pracą i kontrolą jakości. 

Do 15 000 złotych netto / Senior


Zakładając, że przeszliście już wcześniejsze szczeble i posiadacie kompetencje w nich wymagane, to czas na poziom seniora. 

Dla takich zarobków w testowaniu trzeba pracować zwykle ponad 5 lat.
Kompetencje przy takich stanowiskach zazwyczaj wymagają doskonałego zrozumienia narzędzi i aspektów technicznych, w tym:

 • DevTools (lub pokrewnych narzędzi) z umiejętnością posługiwania się konsolą i debugerem.
 • Technik testowania API w narzędziach Postman, Fiddler (lub pokrewnych) z umiejętnością manipulacji przy komunikacji.
 • Doskonała znajomość protokołu http/https.
 • Praktyczna znajomość SQL na poziomie wykonywania zapytań (MSSQL, Oracle).

Dodatkowo, aby wskoczyć na ten poziom, przeważnie trzeba również móc pracować w projektach angielskojęzycznych z native speakerami, co oznacza znajomość języka na poziomie C1. Taka umiejętność umożliwia przede wszystkim bezproblemową komunikację w każdym wymiarze (np. zrobienie i poprowadzenie prezentacji po angielsku) czy stworzenie oficjalnego, projektowego dokumentu. 

Powyżej 15 000 złotych netto?

Aktualnie w Polsce na poziomie około 15k ustawiony jest szklany sufit dla pracy projektowej. Aby go przebić, należy osiągnąć poziom eksperta i porzucić pracę dla pojedynczego produktu, na rzecz doradztwa czy też budowania i sprzedawania własnych produktów. Wiąże się to zazwyczaj z prowadzeniem własnego biznesu nie dla jednego, ale dla wielu klientów. 

Inną drogą do osiągnięcia tego poziomu zarobków jest łączenie pracy zarobkowej w zagranicznym projekcie z pracą dodatkową, np. jako trener szkoleń. Wymaga to jednak często poświęcenia swojego wolnego czasu lub urlopu.

Aplikuj na Trener szkoleń
 
 
*) Dla ułatwienia podajemy kwoty netto w rekrutacjach konsultantów na umowę firma – firma (B2B). Przy rekrutacjach na umowę o pracę (UoP), umowę o dzieło czy umowę zlecenie należy odliczyć podatki, składki (emerytalne, zdrowotne, fundusz pracy itd.), które są różne w zależności od typu umowy.

To powinno Cię zainteresować