Rośnie zainteresowanie programem Windows Insider. Aktualnie więcej osób korzysta z wersji przedpremierowych systemu Windows 11, niż z Windows 10. Microsoft zmienił więc sposób, w jaki wydaje wersje dla uczestników programu. Wszystkie opinie testerów programu Insiders mają zostać wykorzystane do uczynienia systemu Windows 11 lepszym. Może to również oznaczać, że niektóre funkcje zostaną utracone.
Testerzy w programie Insiders będą mogli zauważyć, że w największym stopniu wykorzystywany jest kanał Dev [wyjaśnienie programu i kanałów na końcu publikacji] jako miejsca inkubacji nowych pomysłów, pracy nad przyszłościowymi elementami i kontrolowania stanu poszczególnych funkcji. Dzięki temu twórcy Windows mogą eksperymentować na kilka sposobów: wprowadzając funkcje etapami, tak by monitorować ich jakość i zbierać opinie użytkowników oraz testując różne warianty funkcji (często nazywane "testami A/B"). Funkcje z tych wersji mogą, ale nie muszą pojawić się w przyszłych wydaniach systemu Windows. W niektórych przypadkach Microsoft dopuszcza, że pewne koncepcje nigdy nie zostaną wprowadzone do sprzedaży. Dużo zależy od informacji zwrotnej z programu.
Dokumentowanie nowych funkcji następuje w miarę ich pojawiania się w wydaniach dla Insider. Prezentowane są one jako posty na blogu, ale nie są opisywane wszystkie warianty funkcji, które będą możliwe do wypróbowania w wydaniach. Bardziej techniczni Insiderzy mogą odkryć, że niektóre funkcje są celowo wyłączone w wydanych buildach. Jest to zamierzone i w takich przypadkach Microsoft zamierza informować tylko o tych funkcjach, które celowo zostały udostępnione uczestnikom programu Insiders, by ci mogli je wypróbować i przekazać swoje opinie.
Aby w pełni skorzystać z programu Insider, należy myśleć o kanałach Dev i Beta jako o równoległych aktywnych gałęziach rozwoju, ale z różnymi zakresami.
Kanał Dev przeznaczony jest do długofalowej pracy inżynierów Microsoft nad funkcjami, które mogą nigdy nie zostać wydane, ponieważ traktowane są jako poligon do wypróbowania różnych koncepcji.
Kanał Beta będzie prezentował zakres, który bliższy jest temu, co dostaną końcowi klienci. Ponieważ kanały Dev i Beta reprezentują równoległe ścieżki rozwoju, może się zdarzyć, że funkcje i widoki pojawią się najpierw w kanale Beta.
Kanał Release Preview pozostaje najlepszym miejscem na podgląd tego, co wkrótce trafi do zwykłych klientów.
Możesz dołączyć do programu jako tester i wybrać program, który jest dla Ciebie najlepszy. Wkrótce udostępniona zostanie Insiderom opcja, w której będą mogli przełączyć się z kanału Dev na kanał Beta.
Program Windows Insider
Jest to społeczność milionów fanów systemu Windows, którzy jako pierwsi mogą zobaczyć jak rozwijać się będzie system. Osoby uczestniczące w programie Windows Insider otrzymują dostęp do wersji przedpremierowych, zwanych Buildami Windows Insider Preview, a następnie móc przekazać swoje opinie o nich. Współpracują oni bezpośrednio z inżynierami Microsoft, aby pomóc w kształtowaniu przyszłości systemu Windows.
Microsoft możliwość testowania wczesnych wersji swoich produktów nazywa Flighting i jak czytamy na stronach jest to "Proces uruchamiania na urządzeniu wersji systemu w ramach programu Windows Insider. Uruchamiając te wczesne wersje systemu Windows i przekazując nam swoje opinie, pomagasz nam kształtować przyszłość systemu Windows".
Windows oferuje trzy kanały, w ramach których można pracować:
- Build w kanale deweloperskim Windows (Dev Channel) – nowa wersja aktualizacji systemu Windows czyli wersja developerska.
- Build w kanał Beta systemu (Beta Channel) – wersja beta Windowsa, czyli wersja do testów.
- Build w kanale podglądu wydania systemu Windows (Windows Release Preview Channel) - kandydat na wersję oficjalną.
Przykładowy build
Tu akurat mamy Windows 11 Insider Preview Build 22543 w kanale DEV. W opisie na blogu znajdziemy:
- co nowego,
- zmiany i usprawnienia,
- poprawki,
- znane defekty.
Udział w programie Microsoft może być ciekawym doświadczeniem dla wszystkich osób, które widzą się w przyszłości w zawodzie testera.