Raportowanie testowania bez przypadków

Raportowanie testowania bez przypadków
To, co udało się przetestować i z jakim rezultatem jest ważną informacją projektową. Trzeba ją umiejętnie przekazać.

W swoim projekcie nie masz przypadków i skryptów testowych, które pokazują jaką pracę wykonałeś? Zamiast chwalić się, ile testów napisałeś, zawsze możesz pochwalić się funkcjami, jakie przetestowałeś. 

Załóżmy, że eksploracyjnie weryfikujesz poprawność oprogramowania z funkcją rejestrowania konta i logowaniem. Jego funkcje można rozpisać w następującej tabeli:

FUNKCJA
Rejestracja
Mail potwierdzający
Logowanie
...

Samo rozpisanie jest już podstawową definicją testu oraz podstawą do tego, żeby zaraportować pracę. Wspomniane funkcje można umieścić w tabeli z napisem "FUNKCJE przetestowane", wartościowe byłoby jednak przedstawienie również informacji o wynikach testów. Można to zrobić przy pomocy statusów lub kolorów:

FUNKCJA WYNIK
Rejestracja DZIAŁA
Mail potwierdzający DZIAŁA, pomniejsze defekty
Logowanie NIE DZIAŁA
...  

Mamy więc zarówno informację o tym, co zostało przetestowane, jak i jaki był tego rezultat. Dla przyspieszenia przekazania informacji i poprawienia czytelności, tabelę można również pokolorować tak, aby statusy uruchomienia testów były jeszcze bardziej czytelne. 

Legenda:

  • zielony – DZIAŁA,
  • żółty – pomniejsze problemy, 
  • czerwony – NIE DZIAŁA.
FUNKCJA WYNIK
Rejestracja DZIAŁA
Mail potwierdzający DZIAŁA, pomniejsze defekty
Logowanie NIE DZIAŁA
...  

Lub:

FUNKCJA
Rejestracja
Mail potwierdzający
Logowanie
...

Jeśli chcesz pogłębić raport, możesz również przypisać komentarz odnośnie do tego, co nie działa albo podlinkować raporty defektów do narzędzia śledzenia zgłoszeń.

FUNKCJA WYNIK DEFEKTY
Rejestracja DZIAŁA  
Mail potwierdzający DZIAŁA, pomniejsze defekty ID1
Logowanie NIE DZIAŁA ID2, ID3
...    

W zależności od potrzeb do takiej tabeli można dodać jeszcze komentarze czy czas poświęcony na testy (opisujemy to w osobnej publikacji).

Podobną formę raportowania można stosować również w odniesieniu do przypadków i skryptów testowych.  Zazwyczaj jednak przechowywane są one w narzędziach i mają one wbudowany taki mechanizm "kolorowania" statusów uruchomienia.

To powinno Cię zainteresować