Zarobki Testera – jak kształtują się w poszczególnych miastach Polski?

Zarobki Testera – jak kształtują się w poszczególnych miastach Polski?
Sprawdź, ile zarabiają Testerzy w Polsce w zależności od miasta, seniority oraz rodzaju umowy wg Raportu z Badania Społeczności IT 2022 od Bulldogjob.

Stanowisko Testera Oprogramowania od lat jawi się bardzo atrakcyjnie. Stosunkowo łagodna krzywa uczenia i przejrzysty system certyfikacji sprawiają, że kariera Testera dla wielu stanowi optymalny początek przygody z branżą, jak i opcje rozwoju jako mid oraz senior.

Trzeba zatem zauważyć, że po programistach, Testerzy to najliczniej reprezentowana specjalizacja w całej polskiej branży IT. Jak pokazały Raporty z corocznego Badania Społeczności IT przeprowadzone na przestrzeni kilku lat przez Bulldogjob, stan ten utrzymuje się już w Polsce od lat. Tym bardziej warto przyjrzeć się danym obejmującym zarobki Testerów w poszczególnych polskich miastach.

Zarobki Testerów w Polsce

Skoro ustaliliśmy już, jak rysuje się ogólny profil polskiego Testera, czas przejść do zarobków. Kluczową kwestią zarówno dla już pracujących w branży, jak i dopiero przymierzających się do zawodowego testowania oprogramowania, może okazać się wybór miasta. Zarobki mogą bowiem odczuwalnie się różnić nie tylko ze względu na lokalizację, ale też na doświadczenie oraz rodzaj współpracy. 

W przypadku umowy o pracę oraz umów cywilnoprawnych podawane przez Bulldogjob kwoty to kwoty "na rękę". Jeśli zaś chodzi o współpracę B2B, najczęściej w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych, mowa natomiast o kwocie netto na fakturze (należy od niej odjąć podatki VAT i PIT oraz ZUS).

Warszawa

Na pierwszy ogień weźmy Warszawę, stolicę nie tylko Polski, lecz także polskiego IT. Początkujący Tester na poziomie juniorskim może tu liczyć na zarobki o medianie wynoszącej 4 tys. zł netto miesięcznie. Oczywiście sytuacja poprawia się wraz ze zdobywaniem przez niego doświadczenia, w rezultacie czego mid zarabia już średnio 8 tys. zł miesięcznie, zaś senior – 14 tys. zł.

Jak już jednak wspomniano, wpływ na zarobki ma wiele czynników. Jednym z nich jest format współpracy. W Warszawie najwięcej zarabia się na B2B - mediana to 15 tys. zł miesięcznie, przy czym należy pamiętać, że to kwota netto na fakturze. W przypadku UoP jest to ponad 5 tys. zł, zaś na zleceniach i umowach można w Warszawie zarobić niecałe 5 tys. złotych miesięcznie.

Relatywnie niewielki wpływ na zarobki warszawskich Testerów ma wykształcenie. Ba, nagminnie zdarza się, że absolwenci studiów I stopnia zarabiają na stanowiskach testerskich więcej (7,8 tys. zł) niż magistrzy (7 tys.). Jeśli zaś chodzi o profil firm, to najwyższe zarobki oferują przedsiębiorstwa zatrudniające od 500 do 1000 pracowników – mediana pensji plasuje się tam na poziomie 14 tys. zł. 

Kraków

Podobnie sytuacja rysuje się w Krakowie. Niemal identycznie jak w Warszawie prezentują się różnice pomiędzy zarobkami wynikające z różnych rodzajów umów – znów na kontrakcie B2B mediana to 15 tys. zł netto na fakturze, w przypadku umowy o pracę jest to 6 tys. zł, a w ramach umów cywilnoprawnych zarobić można na rękę 5 tys. zł.

W przeciwieństwie do Warszawy, w Krakowie większą rolę odgrywa wykształcenie pracowników. Mediana wynagrodzeń absolwentów studiów II stopnia jest tu najwyższa i wynosi 8 tys. zł. Przewaga nad licencjatami i inżynierami jest jednak stosunkowo nieduża – wartość środkowa ich zarobków wynosi 7,2 tys. zł. Wartością środkową zarobków studentów oraz pracowników, którzy nie mają dyplomu, jest 6 tys.

Nie ma natomiast żadnego zaskoczenia, jeśli chodzi o zależność pomiędzy medianą a stażem pracy w IT – najwięcej zarabiają pracownicy z ponad piętnastoletnim stażem (22 tys. zł), mniej specjaliści będący na rynku od 10 do 15 lat (14 tys.). Mediana zarobków wynosi 12 tys. zł dla osób pracujących od 6 do 9 lat. Testerzy będący w branży 4-5 lat, mogą zaś liczyć na 7 tys. zł.

Wrocław

Czas na Wrocław, który w ostatnim czasie stał się trzecim najbardziej zaludnionym miastem w Polsce, wyprzedzając Łódź. o ile mediana zarobków w Warszawie i Krakowie była na zbliżonym poziomie, także z uwzględnieniem formy współpracy, tak we Wrocławiu Tester zarobi już nieco mniej. W przypadku kontraktu B2B mowa o 13 tys. zł netto, mediana pensji przy umowie o pracę to 6 tys. zł netto, a na zleceniach i dziełach zarobić można 4 tys. zł. 

We Wrocławiu widać zjawisko zauważalne także w innych miastach – zależność pomiędzy doświadczeniem, formułą współpracy i zarobkami. Wspomniana mediana 4 tys. złotych w przypadku dzieł i zleceń dotyczy najmniej doświadczonych Testerów. W przypadku midów możemy już mówić o medianie rzędu 6,1 tys. zł przy UoP i o 11 tys. przy kontraktach B2B. W przypadku seniorów umowy cywilnoprawne w ogóle się już nie zdarzają, a mediana zarobków wynosi 8 tys. zł przy UoP i 15 tys. zł przy B2B.

Łódź

Ciekawa sytuacja na rynku pracy Testerów Oprogramowania ma miejsce w Łodzi. Na podstawie danych zgromadzonych przez Bulldogjob łatwo dojść do wniosku, że wśród dużych polskich miast w Łodzi mamy do czynienia z bodaj największymi nierównościami. 

Przyjrzyjmy się na przykład umowie o pracę – mediana zarobków dla juniora wynosi 4 tys. zł, co nie wyróżnia się na tle reszty kraju. Zaskakiwać może natomiast, że mediana dla mida i seniora jest bardzo zbliżona i… niewiele wyższa niż u juniora. Jest to kolejno 5,5 oraz 5,6 tys. zł! Tymczasem ten sam senior w ramach kontraktu B2B zarabiać może już 16 tys. zł netto na fakturze.

Aglomeracja Śląska

Na Górnym Śląsku mediana zarobków Testera w przypadku umowy o pracę wynosi 6 tys. zł. Jeśli zdecyduje się on na założenie działalności, to będzie wówczas wystawiał faktury na kwotę 11 tys. zł netto. W przypadku zleceń i dzieł mediana wynosi nieco poniżej 4,8 tys. zł i – podobnie jak w pozostałych miastach – zarabiają w ten sposób przede wszystkim najmniej doświadczeni Testerzy.

Warunki panujące w Aglomeracji Śląskiej warto omówić na przykładzie specjalisty na poziomie medium. Występuje tu ciekawa zależność, że midzi chętnie wykonują tutaj zlecenia i dzieła, przez co mediana ich zarobków jest porównywalna z kontraktami B2B i wynosi 11 tys. zł. Najmniej zarabiają natomiast osoby zatrudnione na umowie o pracę – mediana to 6,4 tys. zł. Inną cechą charakterystyczną na Górnym Śląsku są nieźle zarabiający studenci i osoby bez dyplomu, których mediana zarobków wynosi 9 tys. zł.

Poznań

Można powiedzieć, że w stolicy wielkopolski sytuacja rysuje się odwrotnie niż w przypadku Łodzi. Niezależnie od umowy, są one bardzo zrównoważone, a różnice pomiędzy kolejnymi formami współpracy, czy też doświadczeniem i wykształceniem jest proporcjonalne. Zbilansowana jest także struktura zatrudnienia w odniesieniu do wielkości firm, przy czym Poznań wyróżnia się na tle Polski relatywnie dobrymi zarobkami w firmach zatrudniających 2-10 osób – mediana wynosi tam 12 tys. zł.

Tester realizujący dzieła i zlecenia może w Poznaniu zarobić 4,8 tys. zł miesięcznie. Mediana zarobków przy umowie o pracę wynosi 6 tys. zł, zaś kontrakty opiewają na 9 tys. zł. Widać tu wspomniane równomierne rozłożenie zarobków. Uwagę zwracają relatywnie niewielkie zarobki juniorów na UoP – mediana to tylko 3,7 tys., co odstaje od analogicznych danych płynących z kraju. Mid na UoP może zaś liczyć na 6 tys., a w przypadku seniorów mediana to 11,5 tys. zł.

Trójmiasto

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie widoczna jest spora dysproporcja pomiędzy zarobkami testerów pracujących w ramach umowy o pracę a kontraktowcami. Na niekorzyść tych pierwszych. o ile bowiem mediana zarobków dla UoP wynosi 6 tys. zł, tak w przypadku B2B jest to już 13 tys. zł. Nawet po opłaceniu pełnego ZUS-u i przy nieoptymalnej formie opodatkowania, B2B jest w Trójmieście bardziej opłacalne niż umowa o pracę.

Sytuacja jest jednak nieco bardziej zbalansowana na przykładzie midów – ci mogą liczyć na 10 tys. zł przy B2B i 6 tys. zł przy UoP, co stanowi już wartości znacznie bardziej zbliżone. Nieco lepiej niż w Poznaniu zarabiają juniorzy (3,9 tys. zł na umowie o pracę), nieźle w porównaniu z innymi miastami wypada także sytuacja seniorów, u których mediana w ramach działalności gospodarczej wynosi 20 tys. zł. Znów jednak przebijają się nieproporcjonalnie mniejsze płace dla UoP – mediana to tylko 7 tys. zł.

Lublin

Zestawienie kończymy wizytą w Lublinie, gdzie dysproporcja pomiędzy zarabiającymi na UoP a kontraktowcami jeszcze bardziej widoczna, głównie za sprawą jeszcze mniejszych zarobków tych pierwszych. Mediana wynagrodzeń testerów zatrudnionych na umowie o pracę oraz umowach cywilnoprawnych jest zbliżona i wynosi ok. 4 tys. zł. Przy współpracy w formacie B2B można jednak liczyć na 13 tys. zł netto na fakturze. 

W Lublinie najwięcej można zarobić w firmach zatrudniających od 50 do 200 pracowników – wartość środkowa wynosi w tym segmencie 6 tys. zł. Uwagę zwracają bardzo zrównoważone zarobki w większych firmach – wysokość wynagrodzenia w Lublinie zdaje się nieuzależniona od wielkości organizacji. Mediana oscyluje wokół kwot 4-5 tys. zł niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z firmą zatrudniającą 500 osób, czy z korporacją, gdzie pracuje ponad 10 tys. osób.

Kwestia świadomego wyboru

Przytoczone dane pokazują, że w zasadzie każde z większych polskich miast ma swoją specyfikę rynku pracy Testerów Oprogramowania. W jednym lepiej wynagradzani są seniorzy, w innym najbardziej komfortową sytuację zapewnia współpraca B2B na poziomie medium. Choć wartości są na ogół zbliżone i trudno powiedzieć, że pomiędzy miastami wojewódzkimi panowały w kwestiach zarobków jakieś przepaści, to jednak warto znać specyfikę lokalnego rynku tak, aby świadomie podejmować decyzje odnośnie do dalszego rozwoju. To, ile Ty możesz naprawdę zarabiać, sprawdzisz dzięki Kalkulatorowi Zarobków po rejestracji w panelu Kandydata na Bulldogjob.pl.

To powinno Cię zainteresować