Bartłomiej Bugajny, Dominik Baran - "How to automate visual testing of Web Application – look & feel"

Bartłomiej Bugajny, Dominik Baran - "How to automate visual testing of Web Application – look & feel"
Prezentacja z Agile & Automation Days 2015.

Czy interfejs aplikacji, którą testujesz często ulega zmianom? Czy Twoja aplikacja powinna działać na różnych urządzeniach i w różnych rozdzielczościach? Czy nie spędzasz za dużo czasu na manualnej weryfikacji interfejsu swojej aplikacji? Jeśli przynajmniej jedna Twoja odpowiedź brzmi TAK, to znaczy, że nasza prezentacja będzie dla Ciebie bardzo wartościowa.

Podczas prelekcji dowiadujemy się:

  • Co to jest Visual Testing oraz jak je wdrożyć w projekcie
  • Jak automatyzować testy – od czego zacząć?
  • Jakie mamy narzędzia oraz technologie
  • Uruchamianie testów na różnych przeglądarkach oraz na różnych urządzeniach (różne systemy operacyjne, rozdzielczość, responsywność)
  • Continous Delivery & Continous Deployment
  • Porównywanie zdjęć z konsoli (ImageMagic)
  • Wykorzystanie Galen Framework jako look&feel
  • Jak analizować wyniki testów

Na prezentacji przedstawione jest w prosty sposób jak można zautomatyzować testy interfejsu użytkownika (UI). Największą uwagę skupiają na pisaniu testów wykorzystujących frameworki oparte na Selenium WebDriver i włączeniu ich w Continous Delivery. Prawdziwym wyzwaniem jest moment porównywania aktualnej wersji naszej aplikacji z wersją „bazową”

Nadrzędnym celem jest pokazanie jak za pomocą Visual Testing podnieść jakość aplikacji oraz zredukować czas, który poświęca się na manualne sprawdzanie wyglądu interfejsu. Zastosowanie Visual Testing wraz z testami funkcjonalnymi (np. Selenium WebDriver) daje nam bardzo dobry obraz nie tylko jak zachowuje się aplikacja, ale również jak wygląda i zmienia się w czasie. Testy te można uruchamiać w Continous Integration wraz z innymi grupami testów (funkcjonalne, niefunkcjonalne), co daje nam możliwość szybkiej weryfikacji oraz reakcji na bardzo niewielkie, nawet niezauważalne zmiany na interfejsie użytkownika. Kolejnym plusem jest to, iż narzędzia prezentują w sposób bardzo jasny i czytelny obszary, które uległy zmianie bądź przesunięciu względem naszego bazowego obrazu (zrzuty ekranu całej strony, obszar, a także bardzo jasne i czytelne logi). Celem prezentacji jest zainteresowanie słuchaczy tematem Visual Testing oraz zachęcenie do wprowadzenia tych testów w swoim projekcie.

 

O autorach: Bartek jest certyfikowanym testerem ISTQB Advanced Level Test Manager, absolwentem Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2009 roku profesjonalnie testuje aplikacje, a od 2013 roku swoim doświadczeniem wspiera zespoły w Objectivity. Specjalizuje się w testach aplikacji webowych oraz desktopowych. Oprócz testów manualnych wykonuje testy automatyczne z wykorzystaniem Selenium WebDriver oraz testów BDD (SpecFlow). W Objectivity jest głównym testerem w programie, który składa się z 40 osób. W pracy testera satysfakcję czerpie przede wszystkim szukając przysłowiowej dziury w całym i dbając o jakość dostarczanego produktu.

Bartek po godzinach stara się spędzać każdą wolną chwilę maksymalnie hedonistycznie. Jeśli nie obija sobie akurat kolan podczas gry w siatkówkę, to najpewniej udeptuje mączkę ceglaną podczas gry w tenisa, który jest jego wielka pasją. Ponieważ jazda samochodem jest kolejną rzeczą, która wywołuje szeroki uśmiech na jego twarzy, jest jedną z niewielu osób, która nie marudzi jeżdżąc do pracy. W weekendy relaksuje się, poszukując krętych nieuczęszczanych dróg, gdzie może odrobinę przycisnąć pedał gazu. QA to dla niego nie tylko praca, w domu w towarzystwie swoich dwóch kotów oddaje się testerskiej freelancerce. Stara się też nie zapominać o swojej dziewczynie, z którą razem uwielbiają odbywać podróże te bliskie i te dalekie.

Dominik jest certyfikowanym testerem ISTQB Advanced Level Test Manager oraz Technical Test Analyst, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przygodę z IT rozpoczął w 2007 roku. Testingiem natomiast zainteresował się w 2010. Pracując w Objectivity zajmuje się testami w 20-osobowym projekcie, gdzie współpracuje z grupą 5 testerów, 10 programistów oraz Analitykiem i Kierownikiem Projektu. Dominik specjalizuje się w testowaniu aplikacji webowych oraz desktopowych, a w szczególności w automatyzacji testów UI (Selenium WebDriver, TestStack White), testowaniu web serwisów (REST service), a także raportów (Reporting Services) i baz danych. Pasjonat extreme programming, CI oraz Behavior Driven Development.

Po godzinach mocno związany ze szkoleniem oraz socjalizacją niebezpiecznych psów. Fanatyk szybkiej jazdy na motocyklu oraz koszykówki.

4378

Powiązane szkolenia

05-06
czerwca
2023
Jarosław Hryszko
online
Praktyka testowania
1 750PLN
Testowanie aplikacji internetowych
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
06-07
marca
2023
Arnika Hryszko
online
Praktyka testowania
1 770PLN
Testowanie użyteczności
9
Wolnych miejsc
Rezerwuj
20-21
kwietnia
2023
Rafał Stańczak
online
Dobre praktyki testowania
1 700PLN
Testowanie w metodykach Agile
12
Wolnych miejsc
Rezerwuj
23-24
marca
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Praktyka testowania
1 770PLN
Testowanie aplikacji mobilnych - Android
9
Wolnych miejsc
Rezerwuj
12-13
czerwca
2023
Krzysztof Skarbiński
online
Automatyzacja testowania
1 800PLN
Testowanie REST API dla początkujących w języku python
11
Wolnych miejsc
Rezerwuj
27-28
lutego
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Języki programowania dla testerów
1 800PLN
JavaScript dla testerów oprogramowania
9
Wolnych miejsc
Rezerwuj
24-26
kwietnia
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Praktyka testowania
3 000PLN
Tester gier
11
Wolnych miejsc
Rezerwuj
13
marca
2023
-09
kwietnia
2023
Krzysztof Kołodziejczyk
online
Automatyzacja testowania
5 500PLN
Praktyka automatyzacji testowania
5
Wolnych miejsc
Rezerwuj

To powinno Cię zainteresować