W dyskusjach udział brali m.in. ludzie, którzy sami budują konferencje i ich programy: Marta Firlej (TestFest), Daniel Dec (Quality Excites, Agile & Automation Days), czy organizatorzy meetupów jak Jacek Okrojek. Wnioski były takie, że znaczna większość prezentacji ma wysoką wartość merytoryczną, ale często kuleje forma prezentowania, prowadzenia wykładu czy jakość slajdów.
Jak zauważyła Kamila Mrozek, polska publiczność jest bardziej wymagająca od tej zagranicznej. Jej reakcją po relatywnie niskiej ocenie publiczności była deklaracja, że będzie występować już tylko na konferencjach zagranicznych. Jej przykład pokazuje, że najważniejszym elementem jest dopasowanie przekazu do słuchaczy. Choć Kamila miała w swojej prezentacji wiele ciekawych aspektów testowania, wątków było po prostu za dużo. Wystarczyło zredukować zakres tematyczny do narzędzi albo do myślenia krytycznego, albo do reakcji na zmianę. Każdy z tematów nadawał się na osobną prezentację i każdy można było wyjaśnić od podstaw aż do zaprezentowania przykładów z życia testerskiego. Kamila chciała pokazać za dużo na raz i najprawdopodobniej podczas przygotowania do wystąpienia zabrakło głosu, który dokonałby kontroli jakości. Kogoś, kto poleciłby jej zastanowić się, czy naprawdę warto tak wiele tematów upakować w tak mały przedział czasu.
Rozmowy doprowadziły do wniosku, że na wszystkich szefach programowych, organizatorach konferencji i meetupów spoczywa obowiązek zadbania o prelegentów. Ten obowiązek to nie tylko wysłanie zaproszenia do zgłoszenia propozycji prezentacji i jej ocena, ale również pomoc prelegentom w dobrym przygotowaniu się do wystąpienia. Takie przygotowanie nie może się jednak ograniczyć do rewizji slajdów, ale powinno być przede wszystkim skoncentrowane na analizie samego wystąpienia. Celem powinno być zoptymalizowanie przekazu, a także zredukowanie stresu mówcy związanego z publicznym wystąpieniem.
Przed nami szereg jesiennych i zimowych konferencji. Zachęcam wszystkich doświadczonych mówców i organizatorów konferencji do pomocy młodym prelegentom w przygotowaniu jeszcze lepszych prezentacji. Sam deklaruję wsparcie każdemu, kto będzie chciał podszkolić się z testerskich wystąpień publicznych. Liczę, że do inicjatywy dołączą również inni, którzy gotowi są recenzować wystąpienia i dzielić się swoją wiedzą.
Prelegenci! Jeśli jesteście zainteresowani wsparciem, piszcie na adres redakcja@testerzy.pl.
Radek Smilgin
PS. Jeśli ktoś chciałby mi pomóc ulepszyć moje prezentacje, również chętnie przyjmę pomoc.
[aktualizacja] Chęć pomocy i coachowania mówców zgłosili do tej pory:
- Radek Smilgin, organizator i pomysłodawca Agile & Automation Days oraz TestingCup >>
- Piotr Wicherski, który wygłosił najlepiej ocenioną prezentację Agile & Automation Days 2016 >>
- Michał Stryjak, który zanim zaczął występować w Polsce występował na konferencjach zagranicznych >>
- Marta Firlej, organizatorka Test:Fest oraz mówczyni na konferencjach polskich i zagranicznych >>
Wysyłając zgłoszenie do nas możecie wybrać z kim chcecie pracować. Jeśli ich znacie możecie się również kontaktować bezpośrednio