Defekt wynikający z defektu

5568
wyświetleń
Defekt wynikający z defektu
Czasami defekty powodują defekty. Istnieje kilka prawd powiązanych z tym stwierdzeniem.  

 

1) Niepoprawne zachowanie aplikacji ogólnie możemy nazwać defektem. Nie wnikamy skąd wiemy, że zachowanie jest niepoprawne. Generalnie akceptujemy, że mamy wystarczającą wiedzę aby uznać coś za "defekt". Jeśli w aplikacji pojawi się defekt to może on mieć wiele konsekwencji dla samej aplikacji, np. może powodować inne defekty. O defekcie wynikającym z defektu mówimy, jeśli eliminacja defektu (źródłowego) powoduje, że również powiązane z nim defekty przestają istnieć.

Przykład: niepoprawna walidacja formularza może powodować, że nie uda się go uzupełnić i zakończyć pomimo poprawnych danych. Usunięcie defektu walidacji powoduje, że defekt formularza (defekt wynikający z defektu) rozwiązuje się automatycznie.

 

2) Analizując oprogramowanie czasami widzimy silną zależność między niektórymi defektami. Część z tych zależności wynika ze wspólnego źródła pomyłki, część to konsekwencja techniki programistycznej kopiuj - wklej. Niepoprawny kod jest kopiowany do wielu miejsc (które czasami wydają się zupełnie niepowiązane).  Znalezienie wzorca defektu pomaga wyeliminować go we wszystkich miejscach, w których został wklejony.

 

3) Poprawki dla defektów mogą powodować nowe defekty. W swojej karierze spotkałem się z kilkoma analizami tego obszaru, np.

- poprawki dla trzech defektów powodują jeden nowy defekt

- poprawki dla 10 defektów powodują jeden nowy defekt krytyczny itd.

Tak długo, jak ilość defektów naprawianych jest większa niż ilość defektów przez poprawki wprowadzanych możemy mówić o postępie jakości oprogramowania.

 

5568
wyświetleń
Redakcja a

Autor

To powinno Cię zainteresować

Dołącz do dyskusji