Dzieci powinny kodować

Dzieci powinny kodować
Skoro programowanie to taki ważny i dobrze płatny zawód to dlaczego nie uczyć tego już dzieci?

Kierunek rozwoju naszej cywilizacji będzie mocno zależny od rozwoju technologii. Wiadomo już dziś, że w wielu sektorach wysoko rozwiniętych gospodarek komputery, roboty i maszyny zastępują człowieka. Jedną z dróg zapewnienia sobie pracy w dłuższej persepktywie będzie więc albo tworzenie maszyn zastępujacych pracę człowieka, albo ich programowanie. Może i perspektywa jest odległa, ale decyzje podjęte dziś wpłyną na przyszłość naszych dzieci. Stąd już tylko krok do decyzji aby uczyć dzieci kodować.

Za granicą, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych temat ten jest nie tylko gorący, ale i wszechobecny. Nikt już nie pyta "czy" tylko "jak szybko".

W Polsce znany i promowany jest program kształcenia nauczycieli w kierunku jak uczyć dzieci programować - Mistrzowie Kodowania. Pomimo wsparcia ze strony wielu instytucji rządowych i komercyjnych nie przebił się on do mediów głównego nurtu. Pojedyncze wpisy pojawiały się na odległych stronach gazet i w programach o niskiej oglądalności. Nie jest to jednak problem samego komunikatu, a raczej tego, że Media nie interesują się rzeczami, które dotyczą "nieznanej" przeszłości i nie trafiają do ludzi myślących mało lub wcale o przyszłości swoich pociech. Na szczęście mamy cudowny wynalazek jakim jest Internet i każdy kto chce znaleźć informacje o kodowaniu dzieci znajdzie tam wszystkie informacje.

Polecamy zapoznanie się z projektem Mistrzowie Kodowania: http://mistrzowiekodowania.pl/

Warto również zwrócić uwagę na inne zasoby globalnej sieci, które pomogą dzieciom poznać zasady kodowania. Mogą również pomóc im w przyszłości zdobyć zawód programisty. Szczególnie polecamy:

1. Massachusetts Institute of Technology przygotował aplikację dla dzieci do wizualnego kodowania dostępną na stronie: http://scratch.mit.edu/projects/editor/?tip_bar=getStarted

2. Dużo prostsza aplilkacja z code.org, która w dużej części jest w języku polskim: http://studio.code.org/s/frozen/stage/1/puzzle/1

 

Aplikacje te mogą się przydać nie tylko dzieciom w zrozumieniu podstaw kodowania, ale może i pewnych niechętnych kodowaniu testerów przekonają do zrozumienia jak kod powstaje i działa...

 

Kolejnym krokiem może być wybranie języka programowania, który jest dla Ciebie [kolejny dowód na to, że język angielski się przydaje].

 

PS. Jeśli ktoś natknął się na aplikację uczącą dzieci testowania będziemy wdzięczni za informację.

To powinno Cię zainteresować