Inwazja oprogramowania

Inwazja oprogramowania
Oprogramowanie jest jak najeźdźca, który podbija coraz większe obszary i przejmuje kontrolę nad kolejnymi elementami naszego życia. Dziś trudno znaleźć miejsce gdzie kod źródłowy nie występuje, a obszary wolne od kodu szybko są anektowane.

Widoczne staje się to chociażby w przypadku systemu operacyjnego Android, który wdziera się już nie tylko do naszych telefonów, ale również samochodów czy zegarków. Szczególnie obszar "ubieralnego oprogramowania" (wearables) wydaje się być rozwojowy. Smartwatch (inteligenty zegarek) i Google Glass (okulary) już powoli przełamują pierwszą falę krytki. Niedługo zapowiadane są inteligentne kurtki i buty, które nie tylko będą monitorować naszą aktywność i zdrowie, ale będą również kontrolować temperaturę naszego ciała i pomagać nam tę temperaturę utrzymać.

Olbrzymim polem do popisu jest tzw. inteligentny dom, w którym komputer zarządza każdym aspektem naszego życia. Pozwala na monitorowanie parametrów oraz na ich zdalne czy nawet automatyczne sterowanie. Gaszenie i zapalenie światła to tylko krok do świata, w którym dom sam będzie wiedział w jakim pomieszczeniu jesteśmy i będzie w nim dostosowywał temperaturę do naszych potrzeb. Gdy w danym ponieszczeniu osób będzie wiecej postara się temperaturę dostosować do potrzeb wszystkich (np. przez średnią).

Samoprowadzące się samochody już tu są, ale co nas powstrzyma przed wprowadzoniem takiej technologii również dla osobistych pojazdów latających. Taka forma przemieszczania jest dużo szybsza, ale niedostępna ze względu na cenę i trudności w prowadzeniu. Eliminacja pilota plus wprowadzenie bezpiecznego systemu startowania i lądowania będzie kolejną rewolucją transportową.

Pokazane przykłady to jedynie wierzchołek góry lodowej bo pod powierzchnią na start czekają już kolejne rewolucje jak np. lodówki, które same zamawiają jedzenie, czy restauracje, w których dania przygotowują roboty. Już dziś mamy dostępne drukarki przedmiotów (z projektami dostępnymi online) i drony, które dostarczają przesyłki.

W zależności od punktu widzenia można albo powiedzieć, że dążymy do podporządkowania naszego życia oprogramowaniu i maszynom (pesymiści) lub, że nasze życie staje się łatwiejsze (optymiści). Bez względu na perspektywę testerów oprogramowania czeka dużo pracy przy testowaniu tych wszystkich wynalazków.

To powinno Cię zainteresować