ITCQF a ISTQB

ITCQF a ISTQB
Po pierwszym w Polsce oficjalnym kursie i egzaminie ścieżki ITCQF przyszedł czas na podsumowanie. Nam testerom najłatwiej i najlepiej mapować się na ISTQB. Spróbujemy więc porównać ITCQF do najpopularniejszej certyfikacji testerskiej.
 

ISTQB testerom nie trzeba przedstawiać. Warto za to powiedzieć kilka słów o ITCQF, które jest nową certyfikacją w Polsce. Certyfikacja ta kierowana jest do wszystkich osób, które chcą budować i dostarczać dokumenty dla członków zespołów projektowych czy dla użytkowników. Specjaliści dokumentacji dostarczają przewodniki użytkowników, pliki pomocy, czy też pomoc kontekstową wbudowaną w aplikacje mobilne. Są oni również odpowiedzialni za dbanie o szablony dokumentacji jak noty wydania czy o format zapisów procesów w organizacji.

 

ZAWARTOŚĆ

Agenda szkoleń obu sylabusów jest zbudowana na bardzo podobnej zasadzie, opisują kluczowe elementy podstaw, techniki, procesy, zarządzanie i narzędzia.


*) Materiał ITCQF nie jest dostępny w języku polskim, stąd też zestawiamy angielski sylabus ITCQF z polskim sylabusem ISTQB.

 

DLA KOGO?

Choć grupy odbiorców w obu przypadkach wydają się być różne, to warto podkreślić, że osoby zainteresowane lub też posiadające certyfikat ISTQB mogą w ITCQF znaleźć wiele cennych informacji. Na szkoleniu i certyfikacji mogą skorzystać testerzy manualni weryfikujący dokumentację oraz samo oprogramowanie. Szkolenie to dedykowane jest również wszelkim twórcom specyfikacji. Jeśli więc tworzy ją analityk, programista czy tester, to szkolenie może być dla niego przydatne. Szczególną rolą, która może zainteresować się ITCQF będą eksperci użyteczności, którzy muszą sprawdzić poprawność i jakość komunikatu wynikającego z dokumentu. Warto też podkreślić, że technical writing to również tworzenie pomocy dostępnej w aplikacjach mobilnych albo w aplikacjach desktopowych (pod klawiszem F1). Weryfikacja tej dokumentacji będzie więc częścią testów funkcjonalnych danego oprogramowania.

 

Odbiorcami szkolenia ITCQF są również:

  • trenerzy tworzący materiały szkoleniowe
  • managerowie działów szkoleń
  • graficy i projektanci interfejsów
  • tłumacze
  • i wielu innych.

 

 

Tworzenie dokumentacji, czyli szeroko pojęty techcomm wiąże się ze specyficzną wiedzą techniczną. To tłumaczenie skomplikowanej często informacji technicznej na język użytkownika końcowego, który techniczny wcale być nie musi. Dokumentacją jest więc instrukcja obsługi oprogramowania czy montażu mebli. Techwriter jest więc zawodem, który daje jeszcze łatwiejsze wejście do IT osobom z polonistycznym lub filologicznym wykształceniem. Tu ważne są kompetencje językowe, estetyka, znajomość reguł użyteczności czy zdolności komunikacyjne w rozmowach z analitykami i programistami.

 

PROCES TWORZENIA

Proces tworzenia dokumentacji technicznej bardzo przypomina proces wytwarzania oprogramowania. W przypadku wytwarzania oprogramowania testowanie opisywane przez ISTQB jest czynnością kontrolną. ITCQF opisuje cykl tworzenia dokumentacji, która towarzyszy produktowi (głównie software'owemu).


 

Zarówno w cyklu życia dla oprogramowania, jak i dokumentacji mamy etap kontroli jakości. Możemy ten etap nazwać testowaniem lub przeglądem (statyczna technika testowania). ITCQF w przeciwieństwie do ISTQB nie wprowadza procesowości i nazbyt sformalizowanych przeglądów, stawiając na czytanie ze zrozumieniem, weryfikację standardu i testy z użytkownikami.

 

PRODUKTY

Różne są produkty w ISTQB i ITCQF. Testowanie jest podprocesem procesu wytwarzania oprogramowania, gdzie tworzenie dokumentacji jest procesem równoległym do wytwarzania produktów (również oprogramowania).


 

Warto podkreślić, że produkty wytwarzane przez specjalistów ds. dokumentacji są użytkowane i używane przez testerów oprogramowania. Czasami stanowią podstawę testów, a czasami same stają się obiektem testów.

Sylabus ITCQF jest w tym względzie ciekawą listą kontrolną do weryfikacji tego, czy dokumentacja została skonstruowana poprawnie i jest zgodna ze pewnym wzorcem lub też dobrymi praktykami.

 

PODSUMOWANIE

ITCQF jest dobrym uzupełnieniem materiału ISTQB, REQB czy IQBBA w obszarze tworzenia i dbania o jakość specyfikacji, jaka towarzyszy procesowi wytwarzania oprogramowania. Polecamy ją testerom i każdej innej roli odpowiedzialnej za dostarczenie wartościowej informacji w postaci dokumentów.

 

Najbliższe szkolenie ISTQB Poziomu Podstawowego oraz ITCQF Poziomu Podstawowego >>

 

Sylabus ITCQF >>

Sylabus ISTQB >>

 

To powinno Cię zainteresować