"Certyfikowany tester ISTQB®. Poziom podstawowy". Recenzja + konkurs [AKTUALIZACJA]

"Certyfikowany tester ISTQB®. Poziom podstawowy". Recenzja + konkurs [AKTUALIZACJA]
Nowy sylabus ISTQB® Poziomu Podstawowego wymusił powstanie drugiego wydania książki, która przygotowuje do egzaminu o tym samym tytule. A książka? Jest jak sylabus na sterydach.

Sylabus jest opisem wymaganego zakresu wiedzy potrzebnego do zdania egzaminu i wraz z przykładowymi pytaniami, które udostępnia ISTQB®, a na polski tłumaczy SJSI, jest to wiedza wystarczająca do tego, by zdać egzamin. Jeśli jednak ktoś nie ma wiedzy testerskiej, musi sięgnąć po pomoc w postaci np. książki lub kursu, aby ten zakres zrozumieć, a nie tylko wykuć. Książka wytłumaczy Wam pojęcia z sylabusa, ale nie pokaże jego niedorzeczności. Aby je wychwycić, czytelnik musiałby mieć dużą wiedzę testerską albo mieć dostęp do osoby, która na sylabus patrzy merytorycznie i krytycznie. Kilku takich stąpa po ziemi, ale to historia na inną okazję. 
 
Sylabus ISTQB® to 88 stron w PDF-ie. Książka to 448 drukowanych stron i można uznać, że gdyby sylabus postanowił, że chce wziąć się za siebie i brałby sterydy, to byłby jak ta książka. 

sylabus-kontra-ksiazka-mem.jpg

Ostatnio na LinkedIn zostałem zapytany o to, dlaczego sylabus jest taki nudny. Oto moja odpowiedź:

Sylabus jest tak nudny, jak wszystkie podręczniki techniczne. Ma strukturę standardu, gdzie każde słowo musi być użyte w odpowiedniej formie i nie obowiązuje część zasad języka polskiego. Do tego zamiast bohaterów mamy role, zamiast opowieści mamy fakty, a zamiast opisów przyrody - definicje.

Książka jest tak samo nudna, jak sylabus. Jeśli mieliście problem przeczytać sylabus, to będziecie mieli problem przeczytać i tę książkę, bo ma ona wszystkie wady sylabusa i wszystkie jego zalety. Do tego dokłada jeszcze trochę własnych wad i trochę własnych zalet. Czytelnicy, którzy pamiętają najważniejszą książkę Adama Romana „Testowanie i jakość oprogramowania” doskonale widzą, że nie jest to pozycja nadająca się do czytania od deski do deski, tylko książka, po którą sięga się po to, aby wyjaśnić sobie jakiś temat. Tak samo jest z „Certyfikowanym testerem ISTQB®”. Jeśli podczas czytania sylabusa natrafiliście na jakiś niezrozumiały fragment, to spokojnie możecie sięgnąć po książkę i zapewne ona Wam go wyjaśni. 

Niestety książka próbuje wyjaśnić Wam również niewytłumaczalne tajemnice wytwarzania oprogramowania, jak np. różnice między modelem przyrostowym, a iteracyjnym. Robi to tak, że mniej doświadczony czytelnik powie: „No TAK, tak to pewnie jest”. Prawda jest taka, że tak nie jest, i nawet słownik ISTQB® już nie próbuje mówić, że istnieje jakaś różnica. Oto definicje: 

iteracyjny model wytwarzania - rodzaj cyklu wytwarzania oprogramowania, w którym moduł lub system jest wytwarzany w serii powtarzanych cykli.
przyrostowy model wytwarzania - typ cyklu życia oprogramowania, w którym moduł lub system wytwarzany jest w serii cykli.

To jaka jest różnica? 

Książka nie próbuje tłumaczyć wam błędnego spojrzenia ISTQB® na testowanie. Z jednej strony to jest OK, bo nie miesza w głowach w przygotowaniu do certyfikatu, z drugiej tysiące ludzi po samej lekturze sylabusa i książki wyjdą ze złą wiedzą na temat testowania eksploracyjnego. Będą myśleli o nim jako o dalekim i do tego ubogim krewnym testowania sformalizowanego, które co najwyżej może być użyte jako jego uzupełnienie. No nie, tak to w normalnym świecie nie wygląda. 

Żeby nie stracić z oczu tego, co najważniejsze, trzeba odpowiedzieć sobie na najważniejsze z pytań: czy osoba bez doświadczenia będzie w stanie zdać egzamin po lekturze tej książki?
Zanim udzielimy odpowiedzi, to tylko przypomnimy, że nie poleca się podchodzić do egzaminu osobom bez doświadczenia. A odpowiadając na pytanie: osoba bez doświadczenia testerskiego po uważnej lekturze książki zwiększy swoje szanse na zdanie egzaminu. 

Drugie pytanie, które będzie ważne dla osób, które zdecydują się na jej przeczytanie: czy po lekturze nauczę się testować? Raczej nie. Twoje umiejętności testerskie nie zwiększą się znacząco, ponieważ książka – tak, jak sylabus - nie pokazuje jak wygląda testowanie oprogramowania. Próbkuje ten obszar, okraszając go dodatkowo pewnymi praktykami, których zapewne nigdy w pracy zawodowej nie użyjesz. 

PLUSY:

  • wizualizacje, które pomagają zrozumieć zawartość
  • dużo przykładów z dobrymi opisami rozwiązań

TRUDNO POWIEDZIEĆ CZY PLUS CZY MINUS

  • to nie jest wiedza na temat testowania; jest to wiedza, która przygotowuje do egzaminu ISTQB®
  • wszystko w jednym miejscu, ale ogólnodostępne materiały szkoleniowe (sylabus + przykładowe zestawy egzaminacyjne) też są w jednym miejscu

MINUSY:

  • nuda
  • niskiej jakości zdjęcia 
  • trochę pomniejszych błędów, jak np. rozróżnienie modeli przyrostowych i iteracyjnych.

Książka ma trzech autorów - Adam Roman, Lucjan Stapp, Michaël Pilaeten. Całość można kupić tutaj.

Konkurs

Ponieważ Radek zrobił mema o książce, my również zachęcamy Was do wyrażenia sylabusa / egzaminu ISTQB® lub też samej książki przy pomocy dowolnego mema. Zwycięzcę wskaże Komisja. Wygra mem najzabawniejszy lub jedyny, który zostanie przesłany. 

Nagrodą w konkursie jest egzemplarz książki „Certyfikowany tester ISTQB®. Poziom podstawowy. Wydanie II”.

Regulamin konkursu:
  1. Konkurs potrwa od 06.03.2024 do 13.03.2024, godz. 23:59.
  2. Prace konkursowe należy przesyłać w treści wiadomości lub jako załącznik na adres mailowy kontakt@testerzy.pl, w tytule maila wpisując "Konkurs ISTQB® - mem".
  3. O wyniku konkursu poinformujemy na stronie testerzy.pl.
  4. Każdy uczestnik może przesłać tylko jedno zgłoszenie w konkursie. 
  5. Ze zwycięzcami skontaktujemy się mailowo najpóźniej do dwóch dni roboczych od daty publikacji wyniku.
  6. W celu otrzymania nagrody – egzemplarza książki „Certyfikowany tester ISTQB®. Poziom podstawowy. Wydanie II”, zwycięzca powinien podać w korespondencji mailowej swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres mailowy, nr telefonu kontaktowego). 
  7. Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na publikację na stronie testerzy.pl informacji o wygranej i/lub treści nadesłanej odpowiedzi.
  8. Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji wybranych prac oraz do nieprzyznania nagrody w przypadku prac, które nie spełniają wytycznych, zawierają wulgaryzmy, zostały przesłane więcej niż jeden raz.
  9. Konkurs prowadzony jest tylko dla osób pełnoletnich.
  10. Nie ma możliwości wymiany nagrody na ekwiwalent pieniężny.
  11. Uczestnicy konkursu, poprzez swoją aktywność, akceptują postanowienia powyższych zasad.

AKTUALIZACJA

Autorzy książki zapoznali się z recenzją i przekazali swoje uwagi.

Pierwsza uwaga. Konkurs bardzo im się spodobał i zdecydowali się przekazać dodatkowy egzemplarz książki jako nagrodę.

Druga uwaga. Adam Roman wszedł w polemikę z tematem braku możliwości rozróżnienia modeli iteracyjnych i przyrostowych, jednocześnie dostrzegając pomyłkę w tłumaczeniu definicji modelu przyrostowego w słowniku ISTQB®. Mamy nadzieję, że zakończy się ona przedstawieniem wniosków z dyskusji między Radkiem, a Adamem.

AKTUALIZACJA 2

Konkurs zakończony! Spośród wszystkich nadesłanych prac wybraliśmy dwie, które naszym zdaniem zasługiwały na wyróżnienie. 

Praca numer 1, należąca do Kingi:

mem-konkurs-istqb.jpg

Praca numer 2, należąca do Kamila:

Przebranżowienie.pngOgromnie dziękujemy za wszystkie nadesłane prace, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Książki już do Was wędrują!

 

To powinno Cię zainteresować