Relacja z DRUGIEGO dnia Forum Jakości Systemów Informatycznych

Relacja z DRUGIEGO dnia Forum Jakości Systemów Informatycznych
Dziś subiektywna relacja z drugiego i ostatniego dnia konferencji w Warszawie.

Początek drugiego dnia i na początek trudne pytanie. Dlaczego wszyscy ludzie kłamią i jak to się ma do jakości w IT? Prowadzący Mariusz Kapusta zaczął od aktywnej mobilizacji całej widowni poprzez proste ćwiczenia aktywizujące. Widać dobre praktyki prowadzenia prezentacji. Po pierwszych pytaniach uczestnicy zgodzili się, że jednak wszyscy kłamią (no może prawie wszyscy). Mariusz skupił się nad przyczynami dlaczego tak się dzieje z punktu widzenia naszych przyzwyczajeń  Rozwinięciem prezentacji był krótki test osobowościowy który miał pokazać podstawowe różnice między naszymi charakterami. Konkluzja była taka, poznajmy siebie i innych lepiej to nie będziemy musieli tyle kłamać. Fajna miękka wiedza, ale trochę chaotycznie ze względu na pędzący czas. 

 

Drugi punkt programu to pierwsza prezentacja po angielsku. Chris Rowett mówił o usuwaniu ograniczeń rozwoju aplikacji. Na początek zobrazowanie wyzwań, które stoją przed każdym zaangażowanym w budowanie oprogramowania. Rozwiązaniem, z którym  przychodzi na polski rynek CA Technologies to inteligentna wirtualizacja środowisk. Wirtualizacja, która pozwala na szybsze testy integracyjne, ale co chyba najciekawsze na testy wydajnościowe bez dodatkowych realnych środowisk. Bardzo ciekawe i obiecujące narzędzie szczególnie w skomplikowanych zintegrowanych środowiskach. Co najważniejsze podczas prezentacji nie czułem, że Mr Chris sprzedaje nam swój produkt, a raczej idee, która za nim idzie.

 

Wojciech Jaszcz z ABB to kolejny prelegent, który postanowił poruszyć temat narzędzi wspierających development i testowanie, ale za to w mniej korzystnym świetle. Pan Wojciech dość odważnie zaczął od opisu nieudanego wdrożenia znanej platformy narzędziowej. Pokazał również, że przy odpowiednim podejściu można dobrze wdrożyć oprogramowanie wspierające, ale jest to trudny i długo trwały proces. Ważna konkluzja na koniec, sukces to nie narzędzia ale cały proces zmiany w organizacji oraz baza wiedzy, która im towarzyszy.

 

Piotr Sedlak z firmy Sedlak&Sedlak w swojej prezentacji oderwał nas nieco od rozważań metodologiczno - narzędziowych i pokazał rynek pracy IT w Polsce. Nastała całkiem optymistyczna atmosfera. Rynek IT się zwiększa natomiast ilość nowych studentów po informatyce  będzie mniejsza. Wynagrodzenia są przeciętnie dwa razy wyższe niż średnia krajowa i utrzymują podobny trend wzrostowy. No cóż żyć nie umierać?

 

Koniec pierwszej części to panel dyskusyjny poświęcony "Jakości na rynku pracy". Zaproszeni goście wyrażali obawy związane ze wzrostem oczekiwań pracowników i równocześnie malejącym poziomem wiedzy. Czy jest to pułapka naszego rynku? Czy duży popyt i rosnące z nim wynagrodzenia nie zabiją naszej Polskich przewagi konkurencyjnej? Pani Barbar Jakubska zwróciła również uwagę na trend emigracji specjalistów za granicę. Polacy są prędzej skłonni zmienić kraj niż miasto w którym pracują. Kolejny poruszony problem to wybór pracy na umowę o pracę kontra kontrakt lub umowa zlecenie. Z obserwacji Hays wynika, że coraz więcej specjalistów decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Wyższa płaca i  elastyczność zatrudnienia są głównym napędem tego trendu.  Na koniec dyskusji ciekawy problem zależności między atrakcyjnością kandydata na rynku pracy a jego wiekiem. Temat wrażliwy, ale moim zdaniem wart dyskusji. Pan Piotr Sedlak przytoczył wyniki badań, z których wynika, że płaca specjalisty rośnie przez kilkanaście lat, ale po pewnym czasie zaczyna znowu maleć. Taka zależność może być zaskakująca, jednak na szczęście obecny duży popyt na rynku IT nie pozwala na dyskryminację wiekową.

 

Druga i ostatnia część całego Forum to trzy warsztaty do wyboru. Ja zdecydowałem się na "Testowanie na podstawie ryzyka" prowadzoną przez Panią Ewę Wardzałe oraz Pana Bogdana Bereza. Warsztat zgromadził całkiem pokaźną audiencje wśród, której większość stanowili managerowie różnego szczebla. Dobrze przygotowane materiały oraz ścisła agenda nastrajały na duży wysiłek intelektualny. Zaczęliśmy zgodnie z tematem od zagadnień związanych z ryzykiem. Praca w grupach pozwoliła na poznanie nowych osób i wymianę doświadczeń. Szybko po pierwszych ćwiczeniach dyskusja na forum rozgorzała i zaczęła dotykać wielu pobocznych tematów. Nie zrealizowaliśmy większości ćwiczeń i nie nie otrzymaliśmy twardej wiedzy, ale możliwość dyskusji oraz poznania poglądów naszego środowiska IT-QA była dla mnie wystarczającą wartością.

 

Krótko podsumowując, warto było tu być. Poziom prezentacji był różny, ale nie schodził poniżej podstawowych oczekiwań, a czasami bardzo miło zaskakiwał. Gratuluję wszystkim prelegentom oraz organizatorom za zaangażowanie w rozwój pojęcia "jakość".

 

Artur Kotow

 

Relacja z pierwszego dnia: http://www.testerzy.pl/pl/wiesci-ze-swiata-testerow/relacja-z-pierwszego-dnia-forum-jakosci-systemow-informatycznych

Więcej o konferencji można znaleźć na stronie: computerworld.pl/konferencja/jakosc2013/start

 

 

To powinno Cię zainteresować