Struktura certyfikacji ISTQB VII 2018

Struktura certyfikacji ISTQB VII 2018
ISTQB dość dynamicznie publikuje nowości w swojej strukturze. Oto wersja z lipca 2018 r.

Aktualnie struktura certyfikacji wygląda następująco:

Jeżeli odniesiemy strukturę do tej opublikowanej w 2016 r., to zauważymy dość duże zmiany. Przede wszystkim ISTQB w swoich planach rozwojowych zrezygnowało z certyfikatu "Organizational" w ścieżce Agile. To posunięcie jest uzasadnione, ponieważ próba organizowania zwinnych projektów w certyfikacie testerskim wydawała się dość karkołomna.

W etap beta, czyli etap, w którym certyfikaty są praktycznie gotowe do wydania, weszły trzy ze ścieżki specjalisty:

  1. ISTQB Automotive Tester - jego przydatność będzie prawdopodobnie największa na rynku niemieckim, w którym przemysł produkcji samochodów jest nie tylko największy, ale również najbardziej sformalizowany.

  2. ISTQB Gambling Industry Tester, który ma być skierowany do testerów rozwiązań hazardowych. Wydaje się, że ten certyfikat może się spotkać z raczej niewielkim zainteresowaniem, bo i ta nisza w testowaniu jest dość głęboka.

  3. ISTQB Performance Tester, przeznaczony dla testerów wydajności. Nie mamy przekonania, że certyfikat będzie przydatny, ale będzie to prawdopodobnie dość rozpowszechniona certyfikacja.

 

Nie zmieniła się za to znacząco oferowana przez nas struktura certyfikacji, ponieważ zaproponowane zmiany dotyczą przyszłości.

 

Źródła

Certyfikacja ISTQB w opinii Radka Smilgin >>

Strona ISTQB >>