TestBOK - czy kiedyś powstanie?

TestBOK - czy kiedyś powstanie?
TBOK lub STBOK to wzorowany na PMBOK zbiór najważniejszych informacji o testowaniu. Na jego powstanie czekamy już od wielu lat. Czy jest szansa, że coś niedługo się pojawi?
 

TBOK zapowiedziany został przez ISTQB na początku 2012 roku. Mówiło się wtedy o powstaniu dokumentu, który będzie spinał wszystkie dostępne sylabusy i słownik. TBOK jest skrótem od Test Body of Knowledge. Wydaje się, że teraz praca staje się jeszcze trudniejsza niż wtedy ze względu na większą liczbę sylabusów (nowy Agile Tester i Model Based Testing). Co prawda powstała grupa robocza i jej działania uwzględniono w strukturze organizacji, ale rezultatów do dziś nie ma.

Więcej >>

 

STBOK, rozumiany jako Software Testing BOK, zapowiedziany został w 2006 roku przez Stuarta Reida i Juliana Harty'ego podczas konferencji EuroSTAR. Dziś wiemy, że ich prace przekształciły się w standard ISO 29119, który niestety jest dokumentem zamkniętym i nie został zbyt pozytywnie przyjęty przez społeczność testerską.

Więcej >>

 

Body of Knowledge jest więc dzisiaj dalej niż jeszcze kilka lat temu. Brak takiej publikacji może być wynikiem braku zainteresowania jej powstaniem. Może to też dziwić w obliczu sukcesu książki Adama Romana "Testowanie i jakość oprogramowania", która zrobiła furorę na polskim rynku testerskim, a która może uchodzić za taki właśnie BOK.

 

 

To powinno Cię zainteresować