Fiddler Web Debugger

Fiddler Web Debugger
W naszym artykule „Przegląd narzędzi do monitorowania ruchu sieciowego” nie uwzględniliśmy narzędzia Fiddler. Teraz naprawiamy swój błąd.
 

Fiddler to proste, ale niezawodne narzędzie debugujące proxy, które pozwala na monitorowanie, przechwytywanie, debugowanie oraz modyfikowanie ruchu HTTP/HTTPS pomiędzy komputerem a dowolnymi witrynami i aplikacjami webowymi.

Program ten jest w stanie znacznie ułatwić życie administratorom sieci, wszystkie połączenia są szczegółowo opisane, a interfejs daje między innymi możliwość ustanowienia punktów przerwań czy też używania skryptów.

Pierwsza wstępna, oficjalna wersja Fiddlera ukazała się 6 października 2003 roku, została napisana przez Erica Lawrence'a, byłego członka zespołu deweloperskiego Internet Explorera firmy Microsoft.

Interfejs może na początku wydawać się dość skomplikowany i przepełniony, ale wygląda tak ze względu na dużą ilość funkcji, które oferuje program. Drugie podejście i chwila samodzielnej edukacji z aplikacją już zostawia dobre wrażenie. Interfejs jest dobrze zorganizowany i łatwy do nawigacji.

Domyślnie włączona jest funkcja przechwytywania (Capture Traffic), która produkuje natychmiastowo wszystkie typy raportów. Dobrym pomysłem może być jej wyłączenie, zanim ustawi się kilka preferowanych filtrów. Jest to koniecznością, jeśli chcecie zawęzić zakres raportów do tych, które Was interesują.

 

 

Zakładka 'Statistics ' zawiera różne parametry dotyczące wydajności, takie jak czasy odpowiedzi i ilość przesłanych danych (w bajtach).

'Inspector ' umożliwia edytowanie każdego elementu żądania HTTP, dopisanie parametru, usunięcie parametru, zmianę nazwy lub wartości. Wyświetla wiele informacji o ruchu dotyczącym nagłówków żądania, ciasteczek, JSON, XML, itp. Jest to funkcja stricte testerska, żeby nie powiedzieć hakerska. Daje możliwość testowania komunikacji i obsługę zdarzeń.

Oprogramowanie to umożliwia deszyfrowanie ruchu HTTPS, co może być pomocne podczas przeprowadzania testów bezpieczeństwa:

  • automatyzacja deszyfrowania SSL – można wybrać, które zapytania i odpowiedzi będą automatycznie odszyfrowywane, a także ustalić procesy, których ruch zostanie poddany dekodowaniu,
  • możliwość instalacji specjalnych dodatków służących testom bezpieczeństwa,

oraz pozwala na testowanie wydajnościowe działania aplikacji i stron internetowych:

  • wyświetlenie statystyk, między innymi 'wagi' strony lub aplikacji webowej
  • 'cachowanie' ruchu HTTP,
  • flagowanie tzw. wąskich gardeł, które są przyczyną opóźnienia w transmisji danych,
  • symulacja kompresji HTTP,
  • wykres wydajności transferu danych w stosunku do czasu, gdzie wyniki obejmują od 1 do 250 sesji.

 

Fiddler może być w łatwy sposób rozszerzany, pozwala to zautomatyzować i ułatwiać niektóre z zadań. Rozszerzenie jego funkcjonalności możliwe jest na kilka sposobów poprzez:

 

Podsumowując, Fiddler jest doskonałym narzędziem do testowania i diagnozowania aplikacji oraz stron internetowych. Umożliwia uzyskanie imponującej ilości informacji dotyczących ruchu w sieci i jest w stanie podsłuchiwać (sniffować) dane z dowolnej platformy, która oferuje wsparcie proxy.

Użyteczny może być szczególnie dla programistów sieciowych - dzięki niemu będą oni w stanie diagnozować i poprawiać wydajność działania stron internetowych oraz aplikacji webowych. Pomoże także w zagwarantowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla danych przesyłanych pomiędzy użytkownikiem a witrynami.  

 

Więcej: http://www.telerik.com/download/fiddler

 

Producent: Eric Lawrence/Telerik
Licencja: Freeware (darmowa) 
System Operacyjny: Windows XP do Windows 10
Wersja: 4.4.9.8
Data wydania: 18 grudnia 2014
Framework: Fiddler2 wymaga .NET v2, Fiddler4 wymaga .NET v4
 
 
 
 
 

To powinno Cię zainteresować