Przegląd narzędzi do monitorowania ruchu sieciowego

Przegląd narzędzi do monitorowania ruchu sieciowego
Przedstawiamy przegląd narzędzi do monitorowania ruchu sieciowego dostępnych na system operacyjny Windows. Są to aplikacje przydatne podczas monitorowania urządzeń, usług, portów, protokołów i analizy ruchu w sieci. Stanowią silne wsparcie dla testerów aplikacji sieciowych.
 

York Network Trace 1.61

York jest aplikacją prostą w obsłudze, kontrolującą ruch sieciowy. Jest przeznaczona przede wszystkim dla zaawansowanych użytkowników, o kompetencjach administratorów sieci. 

 

 

Po konfiguracji programu może on wyświetlać dane o obciążeniu na różne sposoby. Widok 'The Packets' pokazuje podstawowe informacje na temat każdego połączenia: lokalne i docelowe adresy, porty i wielkości pakietów. Użytkownik za pomocą programu York może również przechwytywać pliki oraz przeglądać zdjęcia. York wykrywa HTTP, FTP, POP3, SMTP, SMB, VNC i hasła AIM.

York jest stosunkowo łatwym narzędziem do skonfigurowania. Zapewnia on wiele sposobów na analizę i śledzenie ruchu sieciowego.

 
Producent: The SZ Development
Licencja: Freeware(darmowa) 
System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/8.1

http://thesz.diecru.eu/content/york.php

 

Network Monitor 3.4

Microsoft Network Monitor jest narzędziem stworzonym przez firmę Microsoft dla administratorów sieci. Umożliwia testerom przechwytywanie i analizę ruchu sieciowego.

 

 

Program ten zawiera sporą ilość przydatnych filtrów, które mogą być przez nas samodzielnie rozbudowywane. Umożliwiają one podsłuchiwanie ruchu w sieciach bezprzewodowych, a także analizowanie ruchu wewnątrz tuneli VPN. Można zapisywać i otwierać informacje w dowolnym momencie.

Istnieje możliwość pobrania narzędzia analizującego Microsoftu "expert", które jest pomocne np. w odszyfrowaniu zaszyfrowanych pakietów.

Dodatkowo zawiera język 'NetMon Parser Language', który służy do tworzenia nowych dekoderów dla protokołów.

Network Monitor jest  programem darmowym i prostym w obsłudze.

 
Producent: Microsoft Corporation
Licencja: Freeware(darmowa) 
System operacyjny: Windows XP/2003/Vista/2008/7

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=4865

 

NetworkMiner

NetworkMiner to kolejny program, który w zamyśle umożliwia administratorom sieci analizowanie odbywającego się w niej ruchu. Aplikacja pozwala na przeprowadzanie tzw. sniffingu pasywnego, nie wymagającego generowania testowych żądań.

 

 

Program przechwytuje pliki i certyfikaty transmitowane w sieci, co dalej umożliwia zapisywanie dokumentów wielu typów w tym audio, wideo czy obrazów.

Sortuje uzyskane wyniki według kryterium hostów, które są podłączone do sieci komputerów. Wyświetla informacje dotyczące systemu operacyjnego, adresu IP czy ilości odebranych lub wysłanych pakietów.

NetworkMiner posiada minimalistyczną szatę graficzną, która zawiera w sobie wszystkie niezbędne funkcje. 

 
Producent: Netresec/Erik Hjelmvik   
Licencja: Freeware(darmowa) 
System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8.1  

http://www.netresec.com/?page=NetworkMiner

 

Wireshark

Wireshark to analizator protokołu sieciowego. Jest standardem w wielu gałęziach przemysłu. Jest to kontynuacja projektu, który rozpoczął się w 1998 roku, a setki programistów na całym świecie przyczyniły się do jego aktywnego rozwoju.

Program ten umożliwia przechwytywanie i przeglądanie ruchu w sieci, do której podłączony jest nasz komputer.

 

 

Doskonałe narzędzie do monitorowania sieci np. skanowania portów i alertów.

Wireshark posiada wszystkie standardowe funkcje, jakich można się spodziewać po tzw. snifferze.

Program ten jest polecany raczej dla profesjonalistów, ponieważ jego obsługa nie jest prosta - aby w pełni wykorzystać wszystkie funkcje wymagane jest ogólne pojęcie o działaniu sieci.

 
Producent: Wireshark.org    
Licencja: OpenSource  
System operacyjny: Windows 2000 / XP / Vista / Windows7 / Windows8  

https://www.wireshark.org/download.html

 

EasyNet Monitor

EasyNetMonitor jest superlekkim narzędziem do monitorowania hostów lokalnych i zdalnych. Jest przydatny do monitorowania krytycznych serwerów z pulpitu, co pozwala na natychmiastowe powiadamianie (przez 'balon popup' lub plik dziennika), jeśli komputer nie reaguje na okresowe pingi.

 

 

W panelu 'Opcje' można skonfigurować kilka ustawień, takich jak ustanowienie przedziału czasu dla sprawdzania adresów IP, itp.

Możliwe jest wyłączenie EasyNetMonitor poprzez menu kontekstowe bez konieczności zamykania aplikacji.

Narzędzie do monitorowania sieci nie obciąża zbytnio CPU i pamięci systemowej oraz posiada dobry czas reakcji klawiszy i poleceń myszy, a także jest bardzo stabilny.

 
Producent: NiceKit Software
Licencja: Freeware   
System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8   

http://nicekit.com/net-monitor/best-free-net-monitor.htm

 

Colasoft Capsa Free

Colasoft Capsa Free to narzędzie, które może być wykorzystane do ujawniania szczegółowych informacji odnoszących się do sieci, dzięki czemu można łatwo ją monitorować i rozwiązywać problemy z nią związane w razie potrzeby. 

 

 

Aplikacja pozwala na namierzanie hosta, który najbardziej obciąża sieć czy zwiększenie bezpieczeństwa. Potrafi na bieżąco skanować i analizować przepływ pakietów w sieciach LAN oraz WLAN i wyświetlać wyniki podzielone na tematyczne zakładki.

Colasoft Capsa Free jest przydatnym oprogramowaniem, zwłaszcza dla osób zainteresowanych śledzeniem ich sieci. Interfejs jest intuicyjny, czas odpowiedzi jest dobry, a program zawiera wiele przydatnych narzędzi.  

 
Producent: Colasoft LLC.
Licencja: Freeware   
System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8

http://www.colasoft.com/capsa-free/

 

Pandora FMS

Pandora FMS jest narzędziem do zarządzania wydajnością i monitorowania dostępność sieci. Posiada zaawansowany system korelacji zdarzeń, który pozwala na tworzenie wpisów na podstawie zdarzeń z różnych źródeł, a także powiadamia administratora o problemach zanim one zaczną narastać.

 

 

Funkcje programu:

  • monitorowanie sieci
  • monitorowanie WMI
  • graficzne raportowanie
  • monitorowanie stanu i wydajność
  • śledzenie GIS i przeglądania
  • zarządzanie zapasami (lokalnie i zdalnie)
 
Producent: ArticaST
Licencja: Freeware   
System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8

http://pandorafms.com/Community/download/

 

Splunk

Splunk jest platformą gromadzącą i analizującą dane, która pozwala na monitorowanie, zbieranie i analizowanie danych z różnych źródeł w sieci (np. dzienniki zdarzeń, urządzenia, usługi, TCP / UDP, itp.). Można skonfigurować powiadomienia, gdy coś jest nie tak lub użyć obszernych funkcji wyszukiwania. Splunk pozwala również zainstalować "Aplikację" w celu rozszerzenia funkcjonalności systemu.

 

 

Producent: Splunk Inc
Licencja: Freeware   
System operacyjny: Windows Vista / Vista 64 bit / 7 / 7 64 bit / 8 / 8 64 bit / 2003 / 2008 / 2008 64 bit

http://www.splunk.com/download

 

NetXMS

NetXMS jest wydajnym i niezawodnym oprogramowaniem, które zostało opracowane specjalnie jako system monitoringu sieci.

 

 

NetXMS jest programem wieloplatformowym, służącym do zarządzania siecią, które oferuje zarządzanie zdarzeniami, monitorowanie wydajności, alarmowanie, raportowanie, generowanie wykresów dla całego modelu infrastruktury IT. Główne cechy NetXMS to wsparcie dla wielu systemów operacyjnych i silników baz danych oraz rozproszone monitorowanie sieci. NetXMS można uruchomić poprzez interfejs WWW lub konsolę zarządzania.

 
Producent: Victor Kirhenshtein
Licencja: Freeware   
System operacyjny: Windows 2K / XP / Vista / 7 / 8 / 2003

http://www.netxms.org/download/

 

Wybór narzędzi na rynku jest spory i każdy tester znajdzie coś dla siebie. Funkcje większości z nich pokrywają się i różnice pojawią się przy bardziej profesjonalnym użyciu. Ponieważ najlepsze aplikacje są jednocześnie darmowe, możemy bez problemu znaleźć te optymalne dla naszego użytku. Według mnie najlepszą aplikacją ze względu na zoptymalizowanie na prowadzenie testów jest Wireshark.

 

Autor: Patryk Kruża
 
PS. Celna uwaga Matiusa (w komentarzach). Oczywiście w zestawieniu zabrakło Fiddlera. Poświęcamy temu narzędziu osobny wpis >>
 

Od redakcji

Jeśli Ty też chciałbyś podzielić się swoją wiedzą z innymi testerami, czekamy na Twój artykuł, film, komentarz, pracę dyplomową czy inną formę treści, jaką chcesz opublikować na naszych łamach.
 
 

To powinno Cię zainteresować