Dostępność

Seria artykułów dotyczących dostępności cyfrowej.

Światowy Dzień Świadomości Dostępności

Dostępność cyfrowa staje się coraz ważniejsza dla osób z niepełnosprawnościami, a Globalny Dzień Dostępności (GAAD) jest idealnym momentem, aby zwrócić na to uwagę.

Dostępność oprogramowania prawem człowieka

Często bagatelizujemy dostępność, uznając ją jako coś ważnego jedynie dla osób z niepełnosprawnościami. A co, jeśli i Ty możesz potrzebować dostępności mimo tego, że jesteś w pełni zdrowy? Pomyśl o sytuacji, gdzie możesz być pozbawiony dostępu do smartfona, prądu, sieci internetowej, a od źle działającego oprogramowania może zależeć Twoje życie. Opisujemy taką sytuację na przykładzie aplikacji CBP.

Jak zacząć z WCAG?

Testowanie dostępności staje się coraz powszechniejsze. Zgodnie z Ustawą o dostępności cyfrowej, strony internetowe oraz aplikacje mobilne podmiotów publicznych muszą spełniać wymagania dostępności. Taki sam wymóg stawia przed zespołami programistycznymi Unia Europejska, w ramach projektów realizowanych ze środków pozyskanych z projektów.

Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności (GAAD, Global Accessibility Awareness Day)

Co roku, w trzeci czwartek maja obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności. Dostępność systemów informatycznych to dbałość o osoby z niepełnosprawnościami. Według raportu WebAIM 98,1% stron nie spełnia przynajmniej jednego założenia WCAG, a liczba defektów dostępności na stronę główną średnio to 60,9.

Dostępność w pakiecie Office

Tworzenie dostępnych dokumentów jeszcze jest bardzo proste. Możesz zbudować  łatwy do odczytania przez osoby z niepełnosprawnością plik Word czy prezentację PowerPoint korzystając ze standardowych narzędzi microsoftowego pakietu Office.

Testowanie osiągalności (dostępności)

Osiągalność, czyli sprawdzenie w jakim stopniu system jest dostępny wtedy, kiedy jest potrzebny.

Certyfikaty z dostępności

Trwa nabór podmiotów, które będą nadawać przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym certyfikaty dostępności.

3 lata programu Dostępność Plus

Po 3 latach funkcjonowania programu Dostępność Plus nadszedł czas na jego podsumowanie. A jest o czym mówić, bo zmian zaszło sporo.

Dostępność aplikacji mobilnych prawnie wymagana

Od czerwca 2021 r., zgodnie z prawem europejskim oraz krajowym, już nie tylko strony, ale również aplikacje mobilne muszą być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Dostępność. Kary i nagrody.

Za bycie dostępnym dla osób ze specjalnymi potrzebami rządzący przewidują i kij, i marchewkę. Dostępności nie ustanowi się prawem, ona sama w sobie jest prawem. Jakim prawem i jakim obowiązkiem? Dowiedz się od nich, aby ustrzec się przed pierwszym i skorzystać na drugim.