Agenda Testwarez 2016. Nasze typy.

Agenda Testwarez 2016. Nasze typy.
Po wielu perturbacjach udało się organizatorom opublikować agendę konferencji Testwarez. Przedstawiamy nasze subiektywne typy i rekomendacje odnośnie prezentacji, na jakie warto się udać.
 

Trzeba podkreślić, że tegoroczna agenda to potęga i pod względem liczby prelekcji, i pod względem liczby mówców. Wielu z nich to znani i lubiani prelegenci, których spotkaliście już na innych konferencjach lub na lokalnych meetupach.

 

 

Wiele jest tematów nowych, jak i takich, które poruszają ważne testerskie problemy. Konferencja Testwarez jest punktem obowiązkowym w kalendarzu każdego polskiego testera.

 

28.09. Warsztaty.

Na warsztatach każdy znajdzie coś dla siebie. Należy podkreślić, że warsztaty są dodatkowe płatne, a ceny zaczynają się od 325 PLN (na większości są jeszcze miejsca).

Gdybyśmy to my mieli wybierać, w jakich warsztatach warto wziąć udział, to postawilibyśmy na "Apache JMeter™ 3.0 - Co nowego?" Adriana Bali, głównie z ciekawości, co kryje wersja trzecia.

Drugim typem byłoby "Testowanie użyteczności oraz dostępności interfejsu w aplikacjach mobilnych" Pań Aleksandry Pirek i Aleksandry Sasin, ze względu na problemy, jakie napotykamy w rozwiązaniach mobilnych.

Można również rozważyć udział w Psychology and testing z uwagi na znanego nam i przesympatycznego Oliviera Denoo.

Po obiedzie warto odwiedzić Examine your testing skills Alexandry Casapu. Jej prezentacja na EuroSTAR RoadShow w Warszawie nie porywała, ale mogło to wynikać właśnie z braku interakcji, jaką można osiągnąć na warsztatach.

Na najważniejszy naszym zdaniem warsztat niestety nie ma już miejsc - "Wdrożenia automatyzacji do projektu IT - case studies" Kasjana Kotynia i Roberty Nygi.

 

29.09. Konferencja dzień 1.

Dzień pierwszy rozpoczyna się trwającą 45 minut ceremonią (10.15-11.00), po której trudno czegokolwiek się spodziewać, gdyż nie ma opisu. Zakładamy podziękowania, „instrukcję obsługi” konferencji i wprowadzenie do SJSI. To dobra okazja dla jednej części osób, by wyspać się po warsztatach, a dla innych możliwość, by dojechać na odbywające się później merytoryczne wykłady.

Niestety również pierwszy wykład (z opisu) nie zapowiada niczego ciekawego. Mamy nadzieję, że mówca prelekcji "Testowanie oczami specjalistów od utrzymania ITIL", p. Krzysztof Tomkiewicz, sam uzupełni prezentację własną charyzmą i doświadczeniem.

Od godziny 11.00 zaczyna się loteria i sztuka wyboru. W niektórych wypadkach będziemy mieli do wyboru aż pięć prezentacji i paneli odbywających się w tym samym czasie, czyli wybierając jedną skorzystamy z mniej niż 20% konferencji. Jak pokazują sami organizatorzy, w tym samym czasie będą odbywały się prezentacje z tego samego obszaru (choć trzeba przyznać, że obszary są rozległe), na pewno więc przegapicie coś ważnego dla siebie.

Dalej mamy wybór i albo idziemy na "niespodziankę w agendzie" albo na Tomka Osojcę i "Strategie testowe czyli jak wytłumaczyć Prezesowi za co płaci Testerom". Wybór jest prosty. Można również rozważyć "Inżynieria wymagań jako droga do jakości systemów IT" Pań Perendyk i Wawryn.

O 13.00 mamy pięć ścieżek tematycznych, a wybierając "Planowanie QA w projektach fixed price" kierujemy się przede wszystkim osobą mówcy - Zbyszka Moćkuna.

Po lunchu wracamy o 15.00 na "Wojna Światów czyli jaką masz łatkę testerze?" Aleksandra Lipskiego, licząc po cichu na najlepszą naszym zdaniem prezentację tej konferencji. Z bólem omijamy każdą jedną prezentację odbywającą się w tym samym czasie.

Godzina 15.45 to już prawdziwa rzeźnia niewiniątek. Mając do wyboru bardzo ciekawe tematy i świetnych mówców - Krystiana Kaczora, Michała Kujałowicza i Monikę Cywińską wybieramy... rzut kostką.

Życzymy sobie również powodzenia w wyborze o 17.00. Nie będzie zmęczenia dniem, gdyż zaczął się późno, więc zapewne ominiemy panele. Dzięki temu musimy dokonać wyboru "tylko" między genialnym mówcą, jakim jest Adam Roman, nieposkromionym praktykiem Remkiem Dudkiem i profesjonalistą w obszarze testowania i jakości, Maćkiem Chmielarzem. Dziękujemy Komisjo Programowa za konieczność dokonania tego wyboru.

O 18.00 na zakończenie dnia idziemy na coś lekkiego, czyli odwiedzamy Oliveira i jego Why we should care about leftovers.

Ostatnim elementem merytorycznym ma być rozstrzygniecie konkursu i lightning talks. Potem organizatorzy zostawiają 30 minut na przygotowanie się do kolacji. To prawdopodobnie jedyny czas, aby skorzystać z atrakcji hotelu, czyli sauny i basenów, pooddychać jesiennym Karpaczem i zobaczyć góry.

Od 20.00 do 1.00 bijemy kolejne rekordy w liczbie wypitego piwa i wina. Integrujemy się i rozmawiamy o testowaniu. Przy okazji dowiadujemy się, jak wiele ciekawych prelekcji i paneli przegapiliśmy podczas pierwszego dnia.

 

30.09. Konferencja dzień 2.

Początek dnia zazwyczaj naznaczony jest dużym zmęczeniem po dniu pierwszym i w tym roku zaczyna się dużym C. Sześć opcji do wyboru. Każda brzmi interesująco, ale wybieramy prezentację Krzyśka Chytły "Odsłuch krytyczny - subiektywne podejście do testowania" nie tylko ze względu na tytuł, ale i za osobowość oraz wiedzę prowadzącego. Dla osób, które nie wygadały się jeszcze dnia poprzedniego polecamy udziału w panelu Remigiusza Dudka Do we need test management tools in Agile?

11.15. Po dłuższej przerwie kawowej z wymeldowaniem się z hotelu wybór znów trudny. Rezygnujemy z "Mobilnego nadwymiaru" Panów Wicherskiego i Libudzica tylko dlatego, że spotkamy ich na Agile & Automation Days w listopadzie. Wybieramy za to ciekawie zapowiadający się panel Tomka Olszewskiego "Symptomy porażki".

Z podobnego powodu zrezygnujemy o 12.00 z prelekcji "”Klient ma zawsze racje", czyli jak popadłam w incepcję i napisałam automaty do automatów" Natalii Krawczyk (choć zapowiada się ko(s)micznie) i idziemy posłuchać o "Testowaniu aplikacji mobilnych w chmurze – Amazon Device Farm vs Test Object" Piotrka Barana. Jednocześnie tracimy szansę na Test process improvement in New IT.

Po obiedzie, o 14.00, czeka nas chyba najłatwiejszy wybór całej konferencji. Paweł Noga idealnie trafia do nas z Make tests smarter not harder. O 14.45 również powinno być łatwo bo są trzy bardzo różne prelekcje. Musicie wybrać między Jankiem Sabakiem (sens automatyzacji), Jędrzejem Osińskim (ontologie), a Karolem Gierszewskim (testowanie IoT). My jeszcze nie zdecydowaliśmy.

O 15.45 konferencja się zakończy.

Mamy nadzieję, że nasze typy choć trochę pomogą Wam w doborze prelekcji. Jeśli macie inne zdanie lub chcecie kogoś polecić, opiszcie nam to w komentarzach.

 

Poznaj również pokonkursowe typy naszych czytelniczek >>

Agenda >>

Więcej o konferencji znajdziecie na jej stronie >>

 

KONKURS! [Zakończony]

Zapraszamy do konkursu, w którym można wygrać (prawdopodobnie) ostatnią wejściówkę na Testwarez. Zachęcamy Was do stworzenia własnego planu konferencji. Spójrzcie na nią swoim własnym okiem albo z perspektywy Waszej roli w organizacji (automatyk, manager, ekspert od bezpieczeństwa).
 
W naszej opinii nagroda jest atrakcyjna i dajemy sobie prawo do przyznania jej jedynie w przypadku jeśli otrzymamy wartościowy opis Waszego pomysłu na konferencję lub jakiegoś kreatywnego zaskoczenia formą opisu.
 

Przesyłając swoją pracę zgadzacie się na:

  • jej publikację na łamach testerzy.pl
  • publikację imienia i nazwiska
  • przetwarzanie danych osobowych na potrzeby konkursu.
 

Przesyłajcie swoje prace na adres mailowy redakcja@testerzy.pl.

Prace zbieramy do 16 września, do godziny 12.00, a informację o nagrodzie przekażemy najpóźniej do 19 września. Nagrody nie można na nic wymienić i nie można jej scedować na inną osobę. Tylko zwycięzca konkursu ma prawo do użycia nagrody, a chęć udziału w konferencji musi potwierdzić w ciągu 24h od chwili otrzymania informacji o wygranej.
 
 

To powinno Cię zainteresować