Alior Bank, czyli dlaczego testowanie oprogramowania jest ważne

Alior Bank, czyli dlaczego testowanie oprogramowania jest ważne
Testowanie oprogramowania jest ważne dla powodzenia biznesu. Testowanie wydajności i użyteczności jest kluczowe dla aplikacji internetowych. Kolejny "wielki" gracz zapomniał o testowaniu i naraził się na śmieszność. Zamiast sukcesu otwarcia nowego banku, mamy porażkę niedostępności. Przedstawiam Alior Bank.
Zamiast samodzielnie opisywać zdarzenia pozwólmy wypowiedzieć się innym.

 Alior Bank pisze do swoich użytkowników:

"W ciągu pierwszej doby od zakończenia konkursu ilość przesłanych drogą elektroniczną wniosków o założenie konta przekroczyła 10 tysięcy! Wiele osób kontaktowało się  także z naszą infolinią oraz odwiedziło oddziały Alior Banku. Dokładamy wszelkich starań, aby obsługa wszystkich wniosków i zapytań przebiegała jak najsprawniej i w jak najkrótszym czasie – zatrudniliśmy do tego zadania dodatkowe zespoły."

Komentarz: Nie trzeba mieć wydajnego systemu. Trzeba mieć dodatkowe zespoły.

Alior Bank pisze dalej tak:

"Biorąc jednak pod uwagę liczbę zgłoszeń, skoncentrowanych w tak krótkim czasie, pragniemy prosić Państwa o  cierpliwość i wyrozumiałość, jeśli dłużej niż zwykle oczekują Państwo na połączenie telefoniczne z naszą infolinią bądź na kontakt ze strony Alior Banku w sprawie złożonego wniosku. Jest to sytuacja przejściowa, najmocniej przepraszamy za wszelkie niedogodności. W najbliższych dniach nasz zespół, obsługujący wnioski, otrzyma jeszcze większe, dodatkowe wsparcie."

Komentarz: No dobra, nasz system nie wydala ale skoro go nie przetestowaliśmy to teraz bądźcie cierpliwi i wyrozumiali bo sytuacja jest przejściowa. Nasze zespoły będą jeszcze mocniejsze.

Alior Bank przypomina:

"Jednocześnie przypominamy, że aby otrzymać nagrody w Konkursie, mogą Państwo założyć konto osobiste do 24 grudnia 2008 roku"

 Komentarz: Prowadzimy konkurs, nasze infolinie nie dają rady bo podłączone są do tego samego niedziałającego systemu, co wszyscy internauci. Nasza strona jest niedostępna, ale czas na otrzymanie nagrody ucieka.

Bankier.pl dzwoni do konsultanta Aliora:

"Nie da się również autoryzować poprzez podanie numeru PESEL i podaniu najważniejszych danych. Oczywiście pojawiło się wielkie zdziwienie, że w systemie transakcyjnym nie ma możliwości aktywacji karty – „może IT coś serwisuje”"

Komentarz: ... zawsze to IT.

Bankier.pl testuje system jak zawodowcy:

"Swoją drogą – chociaż nie możemy znaleźć już linka do założenia rachunku RO, to znaleźliśmy dwa kolejne Płatności->Przelew własny. Wciąż przy próbie założenia wyskakuje błąd. Żeby było jeszcze lepiej na dokładkę, ok, my chyba mamy jakiegoś pecha, albo coś. Dla próby chcieliśmy jeszcze przelać pieniądze z Aliora do innego banku. System ładnie sprawdził, że konto jest ok, rozpoznał bank. Chcieliśmy sobie zapisać numer konta do szablonów i ustawić jako zaufany. Nacisnęliśmy przycisk „Zatwierdź przelew” i… pojawił się komunikat, że nie wygenerowano kodu SMS i mamy próbować jeszcze raz. Spróbowaliśmy i nic. Kolejna próba z odznaczeniem opcji – też nic. Nie poddaliśmy się – zapisaliśmy jako szablon i daliśmy do Nowego szablonu z opcją „Zatwierdź później”.

Szczęśliwi, że oszukaliśmy system wchodzimy do „Przelewy odroczone” i... nie ma. Szukamy chociaż szablonu, który miał się zapisać, na co mamy dowód w postaci zrzutu ekranu. Też nie odnaleziony. Ok. 27 listopada system transakcyjny Aliora nie działa. Przelewu nie zlecimy, karty nie aktywujemy, na infolinię, jako klient, a nie potencjalny klient, się nie zalogujemy.
"

Komentarz: Niby specjaliści od bankowości a testować scenariusze potrafią.

Pełny artykuł z bankier.pl oraz świetne zrzuty ekranowe: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Alior-zawalony-wnioskami-i-ma-dalej-problemy-z-jakoscia-1870495.html

Komentarze Internautów

- "to nie wyższa kultura bankwości a najwyższy folklor"

- "Meloniki - Baloniki jednym słowem "Kolorowe Jarmarki""

 PS. testerzy.pl - Brak nam satysfakcji z systemów, które nie działają. Niestety więcej wydaje się na reklamę niż na projektowanie i testowanie systemów. Alior to kolejna lekcja dla instytucji finansowych jak wiele można stracić przez zaniechanie.

To powinno Cię zainteresować