Elektroniczne konto pacjenta - wdrożenie bez testów [aktualizacja]

Elektroniczne konto pacjenta - wdrożenie bez testów [aktualizacja]
Wielu już zapewne słyszało o tym, że CSIOZ wdroży system informatyczny bez testów. Projekt, który wart jest 700 milionów złotych nie będzie weryfikowany ponieważ... nie ma czasu i nie ma środków.

UWAGA!
Nawiązali z nami kontakt przedstawiciele opisanego w artykule projektu P1. Wstępnie uzyskaliśmy potwierdzenie, że testy mają miejsce i będą kontynuowane. Projekt boryka się co prawda z częścią problemów opisanych w artykule TOK FM, ale środków na testy nie zabraknie. Oczekujemy na sprostowanie przesłane przez P1 i niezwłocznie je opublikujemy.

Czytając tę informację prasową ręce same opadają by znów podnieść się do oklasków, by znów opaść. Nie wiadomo czy płakać czy się śmiać.

100 milionów na ten projekt wyłoży budżet państwa czyli de facto my podatnicy. Pieniądze te najprawdopodobniej pójdą w błoto ponieważ niezweryfikowany system nie ma prawa zadziałać. Co więcej wykonawcy mając świadomość, że system nie będzie sprawdzany mogą nie przyłożyć się do jego końcowego zadbania o jakość.

Poniżej dwie rzeczy jakie możemy zrobić w tej sytuacji.

1. DEKLARACJA

Mając na względzie, że Ministerstwo Zdrowia wydatkuje pieniądze polskich podatników deklarujemy, że jako testerzy.pl jesteśmy w stanie wziąć na siebie obowiązek weryfikacji poprawności działania systemu Elektronicznego Konta Pacjenta. W dużym uproszczeniu możemy przeprowadzić testy akceptacyjne zgodności oprogramowania ze specyfikacją wymagań (jeśli istnieje), przeprowadzić testy użyteczności i wydajności. Dodatkowo zapewnimy szeroko rozumiane doradztwo w temacie jakości oprogramowania. Postaramy się niczym OpenPKW naprawić błędy urzędnicze i zbudować wokół tego projektu grupę testerów wolontariuszy gotowych testować ten system. Wiedząc, że MZ nie dysponuje środkami swoją pracę wykonamy całkowicie ZA DARMO, a wiedząc, że nie ma czasu na testy zaczniemy natychmiast również na wczesnych i niestabilnych wersjach.

ORAZ

2. ZGŁOSZENIE DO PROKURATURY

Mając na względzie, że wydatkowane są pieniądze podatników oraz środki z Unii Europejskiej, zgłaszamy do prokuratury, że może dojść do popełnienia przestępstwa niegospodarności i narażenia skarbu państwa na straty.

Trudno sobie wyobrazić, że:

  1. Urzędnik ZUS zakupi luksusowe służbowe samochody bez jazdy próbnej.
  2. Urzędnik Ministerstwa Cyfryzacji dokona zakupu papieru do drukowania bez sprawdzenia liczby ryz dostarczonego papieru.
  3. Minister uda się do restauracji na spotkanie służbowe i nie zweryfikuje, że rzeczywiście spożył potrawy na rachunku.
  4. Pracownik NFZ wpisze leki na listę refundowaną bez zweryfikowania skuteczności leczenia potwierdzonych w testach.
  5. Urzędnik GDDKiA odbierze autostradę bez zweryfikowania bezpieczeństwa drogi, wytrzymałości użytych materiałów czy jakości wykonania nawierzchni.
  6. ...

 

Trudno sobie więc wyobrazić, że warty 700.000.000 PLN projekt zostanie kupiony bez weryfikacji.

 

Radek Smilgin

 

 

Aby nie było wątpliwości jak się z nami skontaktować by uzyskać darmową pomoc poniżej dane kontaktowe:

kontakt@testerzy.pl
 
 
tel. kom. +48 533 315 222

 

 

To powinno Cię zainteresować