EuroSTAR 2018 - podsumowanie

EuroSTAR 2018 - podsumowanie
W tym roku miała miejsce 26. odsłona konferencji EuroSTAR, jednej z najważniejszych i najbardziej znanych międzynarodowych konferencji testerskich.

Miałem wielką przyjemność uczestniczyć w tegorocznej edycji, która odbyła się między 12 a 15 listopada 2018 r. w Hadze.

Myślę, iż samej konferencji nie muszę nikomu przedstawiać, ze świecą pewnie szukać osób z branży, które o niej nie słyszały.

Nie będzie to typowe podsumowanie. Nie zamierzam oceniać poszczególnych prelegentów czy prelekcji, punktować plusów i minusów organizacyjnych, bądź skupiać się na mało istotnych szczegółach typu jakość papieru toaletowego w WC. Będzie to raczej opis mojej przygody z EuroSTARem jako debiutanta na tej imprezie. A w zasadzie będzie to subiektywna odpowiedź na pytanie, co w praktyce dało mi uczestnictwo w EuroSTARze kontra początkowe oczekiwania.

A wyobrażenia były zgoła inne niż rzeczywistość…

Na konferencję wybrałem się w pojedynkę. Nie miałem żadnych informacji o jakichkolwiek znajomych osobach, które także planowały wziąć udział w tym wydarzeniu. Z tego powodu nastawiony byłem mocno na zdobywanie wiedzy. Chciałem maksymalnie skupić się na warsztatach i prelekcjach, w pełnej koncentracji i spokoju przemyśleć każdy poruszony temat z osobna, przeanalizować, wyciągnąć wnioski. Oczywiście odpowiednio wcześniej wybrałem sobie punkty agendy, które mnie interesowały. Nie nastawiałem się na wiele konwersacji i pozyskanie nowych znajomości, zakładałem, że wiele osób przyjedzie w grupach i przeważnie będą się trzymać w swoim towarzystwie.

EuroSTAR jednak szybko zweryfikował moje założenia. Zostałem niesamowicie zaskoczony otwartością wszystkich uczestników. Już w trakcie pierwszej przerwy dyskutowałem z pierwszą poznaną osobą o tym, co usłyszeliśmy. Podczas kolejnej była nas już czwórka. I szczerze mówiąc już nawet nie pamiętam co było impulsem do rozmowy, przyszło to niesamowicie naturalnie.

Podobnie zachowywali się prelegenci i komisja programowa. Nie było choćby jednego przypadku, w którym dałoby się wyczuć niechęć prelegenta do rozmowy, nawet gdy „męczyłem” jednego z nich przez ponad godzinę. Każdy miał to fajne, bardzo pozytywne nastawienie. Taka atmosfera utrzymywała się przez całą konferencję, zaczynając od luźnych rozmów podczas krótkich przerw kawowych, a kończąc na śpiewaniu norweskich piosenek na jednym z wieczornych eventów.

Jeśli miałbym to w jakiś sposób określić, to powiedziałbym że był to bardzo pozytywny, luźny networking połączony z masową wymianą wiedzy i doświadczeń.

 

 

Muszę tutaj podkreślić jeszcze dwie rzeczy, które rzuciły mi się w oczy.

Pierwszą był praktyczny brak rozmów destrukcyjnych, wytykających błędy i niedociągnięcia na różnych płaszczyznach. Każdy skupiał się tylko na tym, co było istotą konferencji, czyli relacje i wymiana wiedzy.

Drugą było niesamowite wzajemnie wsparcie wśród prelegentów. Cały czas się motywowali, pomagali, doceniali, odnosili się do siebie z bardzo dużym szacunkiem. Wyczuć to się dało zarówno w kuluarach, jak i podczas poszczególnych prelekcji.

Co miało wpływ na takie właśnie podejście? Przyznam, że nie mam pojęcia. Długo zastanawiałem się nad odpowiedzią na to pytanie i pewnie jeszcze trochę potrwa zanim ją znajdę.

 

 

A co dał mi udział w konferencji?

  • przede wszystkim dużo nowych, ciekawych znajomości, z relacjami i rozmowami toczącymi się po dzień dzisiejszy, wliczając w to prelegentów (w tym także zaproszenie na wakacje do jednego z uczestników),
  • masa konstruktywnych dyskusji dających nieraz dużo więcej do myślenia niż same prelekcje,
  • skonfrontowanie swoich poglądów i doświadczeń z innymi,
  • przeżycie ciekawego doświadczenia, w tym poznanie miejsca, w którym odbywa się konferencja (od zabytków po bary).

Zdecydowanie polecam każdemu udział w konferencji EuroSTAR. Wiele różnych ścieżek w agendzie, wszechobecny rozmach i ta atmosfera…  niesamowite doświadczenie, które wypada przeżyć samemu.

Na koniec chciałbym podkreślić, iż Polskę w tym roku w gronie prelegentów godnie reprezentował Adam Roman.

 

Zapisy na edycję 2019 już ruszyły. Link do rejestracji znajdziecie tutaj: https://conference.eurostarsoftwaretesting.com/attend/tickets/

Call for submissions na edycję 2019:

https://conference.eurostarsoftwaretesting.com/speakers/call-for-submissions/

Agenda edycji 2018:

https://conference.eurostarsoftwaretesting.com/conference/programme/2018/

Prelegenci 2018:

https://conference.eurostarsoftwaretesting.com/speakers/

Galeria zdjęć:

https://conference.eurostarsoftwaretesting.com/conference/social-events/image-gallery/

 

Autor: Michał Buczek

 

 

To powinno Cię zainteresować