Oprogramowanie 2012

Oprogramowanie 2012
Zastanawialiście się jak będą wyglądać mistrzostwa 2012? Informacje są zarówno optymistyczne (Polska się wzbogaci), jak i pesymistyczne (nie będzie zaplanowanych dróg i autostrad). Cieszymy się z kolejnych aren Euro 2012 i zaczynamy się martwić czystością toalet (toaleta2012.pl). Dla informatyków jednak najciekawsze jest to, jak będzie wyglądało oprogramowanie używane na mistrzostwach i czy nie pojawią się jakieś wpadki.Rozpoczynamy dyskusję "Oprogramowanie 2012".
 
Choć do Euro pozostało niecałe dwa lata, to mistrzostwa nie posiadają własnej strony internetowej, którą można by testować czy umieszczać na niej informacje o turnieju. Jest za to strona spółki, która za przygotowania jest odpowiedzialna.
 

Co o aspekcie informatycznym możemy się z tej strony dowiedzieć?

Ogólnie: "Organizacja Euro to nie tylko budowa stadionów czy infrastruktury drogowej, ale także poważne przedsięwzięcie teleinformatyczne. Składają się na nie m.in. obsługa mediów, telefonia,  dostęp do internetu oraz cała infrastruktura teleinformatyczna na stadionach (systemy bezpieczeństwa i zarządzania wieloma urządzeniami elektronicznymi jak na przykład system nagłośnienia, oświetlenia czy bramki wstępu)."

Bardziej szczegółowo: "Przykładowym projektem związanym z obszarem ICT jest centrum informacji telefonicznej (call center) na czas mistrzostw. Trzeba zdefiniować zakres a także stworzyć system informatyczny, który będzie połączony z wieloma innymi systemami: centrum zarządzania kryzysowego z analogicznym systemem na Ukrainie, bazami danych turystycznych, usługowych czy informacji o samej imprezie. Przygotowanie obszaru teleinformatycznego dla Euro to ścisła współpraca z UEFA a także z Ukrainą, nie tylko samej spółki PL2012 ale również operatorów i regulatorów telekomunikacyjnych obydwu krajów. "

Niestety konkretów w rzeczywistości brak. Wiemy, że projekty informatyczne będą prowadzone, ale nie wiemy jak i przez kogo. Nie mamy ani pełnej listy, ani szczegółowych informacji. testerzy.pl spróbują te informacje pozyskać. 

A póki nie ma projektów warto się zająć stroną oficjalnej spółki PL.2012 - http://www.2012.org.pl/

Grzechy główne:

1. Strona jest uruchomiona na darmowym CMS-ie - joomli. https://www.2012.org.pl/administrator/ 

Do darmowych rozwiązań jesteśmy przyzwyczajeni i bardzo je promujemy, ale ważne jest żeby rozwiązywać problemy darmowych komponentów, aby nie okazać się informatyczno-jakościowym ogonem (o czym dalej).

2. Strona nie wygląda imponująco. Użyteczność, przyjazność czy atrakcyjność pozostawiają wiele do życzenia, ale  gusta są różne i może niektórym się podoba. Taki na przykład opis na klawiszu ankiety "Wynik" "spadł" na dół grafiki (w wersji hiszpańskiej, wypadł poza grafikę).

3. Urzekł nas ukryty w kodzie opis ułatwiający zrozumieć zawartość strony. Z założenia ma być krótki i treściwy. Na pewno ma dużo treści: "Spółka PL.2012 koordynuje i nadzoruje przedsięwzięcia przygotowawcze do Euro 2012 w Polsce. W ramach spółki powołano koordynatorów krajowych zajmujących się poszczególnymi obszarami działania. Zbudowano zespół ekspertów i wykwalifikowanej kadry menadżerskiej. PL.2012 ściśle współpracuje z Ministerstwem Sportu i Turystyki, UEFA, Polskim Związkiem Piłki Nożnej oraz przedstawicielami strony ukraińskiej. Koordynuje działania sztabów organizacyjnych miast-gospodarzy."

4.  Wersje obcojęzyczne, w tym angielskojęzyczna, ostatnio aktualizowane były w marcu 2010: http://www.2012.org.pl/en.html

Dodatkowo w wersji hiszpańskojęzycznej element menu "Contacto" spadł do drugiej linii: http://www.2012.org.pl/es.html

5. W joomli od dawna są kłopoty z PDF-ami. Na upartego twórcy strony jednak je proponują. Skutek to błąd 404, który wygląda tak: http://www.2012.org.pl/pl/aktualnosci/aktualnoci/62-aktualnoci/3911-jak-uywa-znakow-uefa-.pdf

6. Nagłówek master planu jest obrazkiem, co niestety bardzo dobrze widać, choć nie wygląda to atrakcyjnie. 

7. Wyszukiwarka. Tutaj mamy klasyczne problemy joomli z polskimi znakami. Wyszukaj "się" i przejdź do strony wyników: http://www.2012.org.pl/pl/component/search/si%25C4%2599.html?ordering=&searchphrase=all

Wygląda OK?! Jest OK. W takim razie przejdź do  "Ostatnie" jako ostatniej strony wyników: http://www.2012.org.pl/pl/component/search/si%2525C4%252599.html?searchphrase=all&start=140

Brakuje wyników, a obsługa polskich znaków jakby się skończyła. Pojawia się: "Wyszukaj: si%C4%99"

Nie jest to jednak najgorsze. Na ekranie z otwartą wyszukiwarką spróbuj wpisać dowolne słowo i naciśnij klawisz "Szukaj". Pojawia się ekran 404.

 

Mamy nadzieję, że spółka PL2012 lepiej zadba o informatyzację mistrzostw niż o swoją internetową wizytówkę.

 

Co sądzisz o przygotowaniach do Euro 2012?

Zapraszamy na FORUM testerzy.pl!

 

To powinno Cię zainteresować