Quality Excites 2017. Podsumowanie

Quality Excites 2017. Podsumowanie
Jesteśmy już po Quality Excites. Konferencja ciągle trzyma swój stały (wysoki) poziom.
 

Słowami-kluczami tegorocznej konferencji były, odmieniane przez wszystkie przypadki, testowanie eksploracyjne oraz DevOps. Nie zabrakło również akcentów z obszarów automatyzacji, bezpieczeństwa czy niskopoziomowego kodowania. Za agendę odpowiedzialny był Daniel Dec, którego początkowe i końcowe wystąpienie powinno przejść do historii polskiego testowania. Kto nie widział i nie słyszał, niech żałuje [może będzie nagranie?].

W kuluarach słychać było tylko pozytywne głosy oceniające konferencję. Ci, którzy na konferencji byli po raz pierwszy, zaskoczeni byli rozmachem organizacji oraz dużą rozpiętością poruszanych zagadnień. Niektóre wykłady były za trudne dla początkujących testerów, ale dawały za to motywację do poszerzania wiedzy w danym zakresie. Przykładem może być prezentacja rewelacyjnego gościa specjalnego, Gáspára Nagy'ego: Behavior Driven Web UI Automation with Selenium and Cucumber/SpecFlow. Pomimo trudności poruszanego tematu wierzymy, że większość osób mogła z prezentacji wyciągnąć coś dla siebie. Słychać było również opinie, że przeniesienie warsztatów na osobny dzień było dobrym pomysłem. Konferencja zmieniła się na dwudniowe wydarzenie i była to jedna z niewielu modyfikacji względem poprzednich lat. Spokojnie więc możemy powielić podsumowanie edycji 2016 czy 2015:

  • więcej chętnych niż dostępnych miejsc na konferencji,
  • organizacyjnie wszystko dopięte na ostatni guzik,
  • dobre i bardzo dobre prezentacje z ciekawymi mówcami z zagranicy i wartościowymi prelegentami z Polski,
  • wielu skorych do rozmowy ludzi.

 

Quality Excites ponownie potwierdziło swoją przewagę w kategorii darmowych konferencji testerskich. Swoje uznanie wyrażali organizatorzy TestFestu czy SkładQA-i. Po głębszej analizie można dojść do dalszych wniosków i powiedzieć, że QE gra w innej lidze. Jest gdzieś pomiędzy konferencjami darmowymi i płatnymi. Imprezę organizują etatowi pracownicy Future Processing, którzy mogą poświęcić imprezie więcej uwagi niż wolontariusze innych darmowych wydarzeń. Obecność prelegentów z zagranicy czy bogaty catering wskazują na dużo większy budżet. Z drugiej strony QE pozostaje ciągle konferencją testerską, która nie musi zaskakiwać uczestników niczym poza wiedzą z testowania i automatyzacji. Nie aspiruje do poziomu komercyjnych wydarzeń, które starają się dostarczać więcej emocji przez nietypowe prezentacje, oryginalne imprezy integracyjne czy atrakcyjne lokalizacje. Quality Excites przez sześć lat obecności pozostaje sobą.

Już odliczamy czas do edycji 2018!

 

Facebook: www.facebook.com/quality.excites

Twitter: www.twitter.com/QualityExcites

 
 

To powinno Cię zainteresować