Testowanie w technikum, czyli nareszcie ktoś zwrócił uwagę na młodzież szkół średnich

Testowanie w technikum, czyli nareszcie ktoś zwrócił uwagę na młodzież szkół średnich
W szkołach średnich o testowaniu mówi się raczej niewiele, jeśli w ogóle. W klasach o specjalizacjach informatycznych dominuje przede wszystkim tematyka programowania. Są jednak szkoły, które swoich uczniów chcą oswajać również z dziedzinami, których brakuje w podstawie programowej.
 

Jedną z takich placówek jest Zespół Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich, który nawiązał współpracę z pobliskim producentem systemów i aplikacji przemysłowych. Najistotniejszy jest jednak fakt, że za kierunek współpracy obrano właśnie tematykę testowania oprogramowania.

Firma Queris, która podjęła się niełatwego zadania edukacji młodzieży zorganizowała już pierwsze spotkanie i warsztaty, w których udział wzięła ponad setka młodych osób. W prywatnych rozmowach przedstawiciele firmy przyznają, że byli mile zaskoczeni zainteresowaniem tematyką i zaangażowaniem uczniów w dyskusję przeprowadzoną po prelekcji. Mimo, że dla wielu wykład nakreślający czym jest ta dziedzina informatyki był otwarciem drzwi do nieznanego im dotąd świata, znaleźli się śmiałkowie, którzy zechcieli go poznać znacznie lepiej. Z tego powodu nawiązano współpracę, w wyniku której w piekarskim technikum będą się odbywać cykliczne warsztaty mające na celu edukację młodych testerów już na poziomie szkoły średniej.

Szerzenie wśród młodzieży świadomości o testowaniu będzie głównym celem pierwszego etapu współpracy z ZS1 w Piekarach Śląskich. Poprzez spotkania, warsztaty i zajęcia praktyczne chcemy młodym pokazać, że dzisiejszy świat technologii tworzą nie tylko deweloperzy. Chcemy przynajmniej wśród niektórych zaszczepić zainteresowanie testowaniem, które może stać się równie fascynującą przygodą. – mówi Damian Brzęczek z firmy Queris, odpowiadający za koordynację współpracy po stronie firmy, a także przygotowanie i prowadzenie spotkań.

Oprócz samych spotkań w szkole, przewidywane są również zajęcia w firmie, dzięki którym uczestnicy będą mogli poznać środowisko pracy nie tylko w teorii, ale także w codziennej praktyce. W dalszych etapach współpracy szkoła wraz z partnerem chce przedstawiać swoim podopiecznym również inne obszary związane z technologiami informatycznymi.

Przykład z Piekar Śląskich pokazuje, że budzenie wśród młodzieży świadomości o testowaniu może zacząć się znacznie wcześniej niż na studiach. Szkoły, które poważnie traktują rozwój swoich uczniów, szukają i chętnie korzystają z pojawiających się możliwości współpracy z przedsiębiorstwami IT. Z drugiej strony wiele firm chętnie wspiera rozwój młodych i ambitnych osób. 

Innym przykładem świetnie prosperującej w tym kierunku szkoły są Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, w których już niedługo zostanie zorganizowane podobne spotkanie z testowaniem. Cieszymy się, że istnieją firmy, które chcą kształcić młodzież i dzielić się z nią swoją wiedzą, mając świadomość, że ta inwestycja kiedyś do nich wróci w postaci dobrze wykształconych absolwentów, zarażonych pasją testowania już od początku swojej ścieżki zawodowej.

 

 

To powinno Cię zainteresować