TestWarez 2018. Co warto zobaczyć...?

TestWarez 2018. Co warto zobaczyć...?
…i kogo warto posłuchać podczas tegorocznej edycji najstarszej polskiej konferencji. Oto nasze typy i propozycje.

Jak co roku TestWarez proponuje nam tak dużo, że żal zrezygnować z 80% wystąpień. Niestety nie da się być jednocześnie na pięciu ścieżkach tematycznych.

14 listopada rozpoczynają się warsztaty. Dużo znanych nazwisk i ciekawych tematów. Tak dużo, że aż ciężko zdecydować, co wybrać. W tym roku warsztaty były najdroższe w historii konferencji, ale w naszej ocenie warte są swojej ceny.

W konferencji wyróżnione został trzy główne obszary:

  • ogólny, który opisuje szeroki temat testowania i jakości,
  • leadership, czyli kierowanie,
  • MobilQA, czyli w opinii Piotrka Wicherskiego, konferencja realizowana wspólnie z TestWarez.

 

Konferencja 15.11 zaczyna się o 10.00 z 50-minutowym wprowadzeniem o SJSI i o programie. Kto był w zeszłym roku wie, że warto tego posłuchać na żywo.

10.50 - Tomasz Dubikowski i “Super QA of the future [EN]”. To kontynuacja trendu z zeszłego roku, kiedy to wykład otwierający wygłosił również Polak. Tomek to pewniak, więc zapewne warto będzie go posłuchać.

11.50 to czas pierwszej decyzji. Choć 2 z 5 mówców to goście zagraniczni, to naszym zdaniem najtrudniejszy wybór będzie miał miejsce między „Testing People[PL]” Pawła Nogi oraz panelem dyskusyjnym Łukasza Pietruchy „Jak pracujesz testerze? Czyli o miarach oceny jakości pracy testera”. Decyzję podejmiemy bazując na stanie umysłu tego dnia. Jeśli ciśnienie będzie niskie, wybór padnie na bierne słuchanie, a jak wysokie, to udział w rozmowie.

12.40 - Albo siedzimy na wcześniejszym panelu, albo wybieramy Wojciecha Lizakowskiego i jego „Jak skutecznie testować aplikacje mobilne”. W tym samym czasie można posłuchać też byłego prezydenta ISTQB i prezentacji o nowym sylabusie CTFL.

13.40 - Tu ciekawostka - można albo pójść na obiad albo na prezentacje. My idziemy posłuchać prezentacji/debaty ciekawego duetu Michała Buczko i Macieja Wyrodka w ścieżce #leadership „Let's debate about Testing”.

14.30 - Albo jecie, albo słuchacie. Dla takich fanów open-source jak my koniecznością jest posłuchanie Aleksandra Baranowskiego „Linux Distribution Automated Testing [EN]”. W tym samym czasie można również pójść na Klaudię Dussa Zieger „ISTQB and ISO 29119 – Friends or Foes?”. Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się jednak bardziej niż oczywista.

15.30 to kolejna trudna decyzja. Czy słuchać Moniki Lichoty-Cywinskiej „Największe grzechy menadżerów jakie popełniamy podczas delegowania zadań, realizacji naszych celów, zarządzania zmianą” czy też wyrwać się z konferencji i udać się na unconference i rozprawianie o naszych własnych problemach z małżeństwem Paciów? Bez odpowiedzi. Warto podkreślić, że tu o nasz czas stają w szranki dwa inne, niezmiernie ciekawe tematy – Dawid Bałut i rozwój kariery [EN] oraz Patryk Raba i crowdtesting [EN].

16.30 - Jeśli wybraliście unconference, to tutaj już macie zajęcie. Jeśli NIE, to warto pójść do Kasi Balcerzak na „Naukę na błędach - root cause analysis w praktyce”. Mieliśmy okazję wysłuchać tego już wcześniej.

17.20 - Jeżeli wydaje się Wam, że o tej porze będziecie już zmęczeni, to pomyślcie o Adamie Romanie, który dzień wcześniej na EuroSTARZE w Hadze ma prelekcję do 14.30, a dzień później w Zakopanem wygłosi "Zadawanie pytań jest pobożnością myślenia", czyli o obalaniu testersko-deweloperskich mitów i przesądów”. Warto będzie to zobaczyć. Obecność o tej godzinie panelu Oli Korneckiej jest zapewne sabotażem, bo temat jakości w DevOps ważki, a sił na rozmowę może już nie starczyć.

18.10 - Ta godzina kipi od ciekawych propozycji, choć nie chce nam się wierzyć, że uczestnicy wytrwają. U nas wygrywa Paweł Maciejewski i jego „Zmierzch aplikacji natywnych. PWA z perspektywy QA”.

18.55-21.00 to czas na szybkie Zakopane, zdjęcie z misiem i oscypek z grilla ALBO wieczorne wyjście w Tatry i powrót helikopterem z TOPRem ALBO hotelowy basen ALBO regeneracyjna drzemka przed wieczornym i kultowym już bankietem.

 

W dzień drugi (16.11) śpimy do 9.45, a potem szybka kawa i zaczynamy wykłady.

10.00 - Uf. W miarę prosty wybór: „How to (not) help system users during testing [PL]” i Kasia Morawska. Na panel “IN A WORLD FULL OF BUGS, EXPLORE LIKE BEAR GRYLLS” Joanny Jeziorskiej jeszcze za wcześnie.

10.50 - Choć Wojciech Becla, biorący duży hajs za testowanie gier mobilnych brzmi kusząco, to jednak decydujemy się na Bartka Szulca i jego „Test impact analysis for faster pipeline sake [EN]”

11.35-12.20 - Wymeldowanie z hotelu lub ewentualnie szybkie wejście na Kasprowy.

12.20 - Bank rozbija śląska ekipa z panelem dyskusyjnym "Identyfikacja strat w procesie wytwarzania oprogramowania. Zero waste w IT czy to możliwe? [PL]".

14.00 - Jemy obiad.

14.45 - Konferencję zamyka Jędrzej Osiński z prezentacją “Change your mindset and improve your QA skills with advanced math”. Będzie hit!

Będzie niedosyt na koniec, bo konferencja kończy się wcześnie, ale do domu trzeba z Zakopanego wrócić. Chyba, że ktoś zostaje na weekend.  

 

Nie zapomnijcie odwiedzić stoiska testerzy.pl. Czekamy na Was na naszym testerskim stoisku. Z przyjemnością odpowiemy na Wasze pytania, przedstawimy naszą ofertę i podzielimy się kilkoma gadżetami.

 

testerzy.pl są dumnym sponsorem TestWarez. Do zobaczenia!