WarszawQA #4 - podsumowanie

WarszawQA #4 - podsumowanie
Na czwartym spotkaniu WarszawQA mieliśmy okazję posłuchać i zobaczyć zastosowanie na praktycznych przykładach automatyzacji przy wsparciu Robot Framework.
 

${Testing} Should be ‚Easy’ – czyli automatyzacja przy pomocy Robot Frameworka 

 

Robot Framework – co to takiego?

 

To generyczny framework wspierający:

  • ATDD (Acceptance test Driven Development),
  • BDD (Behavior Driven Development),
  • SBE (Specification by Example),
  • oraz Keyword-driver i Data-driven.

 

Stworzony w 2005 roku przez Pekka Klarcka jako część pracy magisterskiej, na licencji open source, framework ten cieszy się dużą popularnością wśród testerów, a także tych, którzy dążą do automatyzacji zadań projektu testowego.

Ideą tego typu rozwiązań jest stosowanie automatyzacji przez osoby „biznesowe” i te, które w programowaniu nie czują się za dobrze. Zastosowanie Robot Frameworka pozwala na wspólne zrozumienie wymagań przez wszystkich uczestników projektu testowego poprzez warsztaty z użyciem narzędzia, co przekłada się na wykonywalność i weryfikowalność wymagań. Test case jest wymaganiem. Ponadto testowanie współgra z implementacją, co jest dobrym działaniem prewencyjnym na defekty w oprogramowaniu. Projektowanie testów w tym rozwiązaniu jest jednocześnie tworzeniem dokumentacji projektowej.

 

Wystąpienie było podzielone na dwie części. W pierwszej Krzysztof Słysz wprowadził uczestników i opowiedział o Robot Frameworku, od historii, przez cykl ATDD, architekturę rozwiązania, omówienie bibliotek, po prezentację edytorów: RIDE, Eclipse, IntelliJ IDEA. Przybliżone zostały również przykłady zastosowań, struktura plików oraz logowanie i raportowanie.

W drugiej części wystąpienia razem z Michałem Kwiatkowskim poznaliśmy Robot Frameworka „od kuchni”, tworząc skrypty testowe, dobierając parametry i finalnie uruchamiając je.

Na koniec tradycyjnie dyskutowaliśmy, prowadzący wręczyli aktywnym uczestnikom książkowe podarunki oraz kubki.

Jeżeli jesteście ciekawi, jak przebiegało nasze spotkanie, zajrzyjcie do fotorelacji 

 

 

 

To powinno Cię zainteresować