WarszawQA #4 - podsumowanie

WarszawQA #4 - podsumowanie
Na czwartym spotkaniu WarszawQA mieliśmy okazję posłuchać i zobaczyć zastosowanie na praktycznych przykładach automatyzacji przy wsparciu Robot Framework.
 

${Testing} Should be ‚Easy’ – czyli automatyzacja przy pomocy Robot Frameworka 

 

Robot Framework – co to takiego?

 

To generyczny framework wspierający:

  • ATDD (Acceptance test Driven Development),
  • BDD (Behavior Driven Development),
  • SBE (Specification by Example),
  • oraz Keyword-driver i Data-driven.

 

Stworzony w 2005 roku przez Pekka Klarcka jako część pracy magisterskiej, na licencji open source, framework ten cieszy się dużą popularnością wśród testerów, a także tych, którzy dążą do automatyzacji zadań projektu testowego.

Ideą tego typu rozwiązań jest stosowanie automatyzacji przez osoby „biznesowe” i te, które w programowaniu nie czują się za dobrze. Zastosowanie Robot Frameworka pozwala na wspólne zrozumienie wymagań przez wszystkich uczestników projektu testowego poprzez warsztaty z użyciem narzędzia, co przekłada się na wykonywalność i weryfikowalność wymagań. Test case jest wymaganiem. Ponadto testowanie współgra z implementacją, co jest dobrym działaniem prewencyjnym na defekty w oprogramowaniu. Projektowanie testów w tym rozwiązaniu jest jednocześnie tworzeniem dokumentacji projektowej.

 

Wystąpienie było podzielone na dwie części. W pierwszej Krzysztof Słysz wprowadził uczestników i opowiedział o Robot Frameworku, od historii, przez cykl ATDD, architekturę rozwiązania, omówienie bibliotek, po prezentację edytorów: RIDE, Eclipse, IntelliJ IDEA. Przybliżone zostały również przykłady zastosowań, struktura plików oraz logowanie i raportowanie.

W drugiej części wystąpienia razem z Michałem Kwiatkowskim poznaliśmy Robot Frameworka „od kuchni”, tworząc skrypty testowe, dobierając parametry i finalnie uruchamiając je.

Na koniec tradycyjnie dyskutowaliśmy, prowadzący wręczyli aktywnym uczestnikom książkowe podarunki oraz kubki.

 

Prezentację ze spotkania możecie pobrać tutaj 

Jeżeli jesteście ciekawi, jak przebiegało nasze spotkanie, zajrzyjcie do fotorelacji 

 

 

 
5620

To powinno Cię zainteresować