Zmienia się rynek dostawców narzędzi dla testerów

Zmienia się rynek dostawców narzędzi dla testerów
Komunikat o zakupie narzędzi HPE przez Micro Focus dla ekspertów tego rynku nie był zaskoczeniem. Jest za to potwierdzeniem, że wczorajsi liderzy wycofują się już z tego sektora.
 

Komunikat, jaki możemy znaleźć między innymi na stronach ITWiz mówi o sprzedaży dużej części aplikacji HPE wspierających IT:

Transakcja obejmie m.in. oprogramowanie wspierające zarządzanie procesem dostarczaniem aplikacji, narzędzia związane z przetwarzaniem i analizowaniem dużych zbiorów danych, a także rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa oraz zarządzania danymi i działalnością operacyjną w obszarze IT. W ofercie HPE pozostaną natomiast m.in. rozwiązania, takie jak: HPE OneView, czy platforma Helion Cloud.

Należą do nich również rozwiązania wspierające SDLC, a w tym testowanie i QA.

Od kilku lat można było obserwować trend, według którego ci, którzy są liderami rynku narzędzi wspierających proces wytwarzania oprogramowania nie rozwijają swoich usług. IBM, ciągle należący do liderów, od dawna nie pokazał żadnej nowości, a zmiany w aplikacjach nasuwały raczej myśli o stabilizacji i utrzymaniu niż prawdziwym rozwoju.

Za to za plecami dużych firm rozwijają się dostawcy bazujący na rozwiązaniach opensource'owych oraz zwinnych, a także firmy, które skupowały technologie niegdysiejszych liderów. Tak rozwijała się również firma Micro Focus, która już w 2009 r. kupiła Borlanda i przejęła część Compuware odpowiedzialną za rozwiązania wspierające zapewnienie jakości. Dziś przejmując część Hewlett Packard Enterprise sami staną się liderami rynku. Możemy to zobaczyć na przykładzie sektora narzędzi automatyzacji testów.

 

Patrząc na portfolio Micro Focus ciągle znajdziemy tam rozwiązania Silk zdefiniowane swego czasu w Borlandzie. Ciekawe jest jak zostanie to połączone z dzisiejszymi rozwiązaniami HPE.

Rozwiązania HPE takie jak Quality Center czy QTP traktowane są jak ikony, ale z drugiej strony znane były jako zbyt "ciężkie" i bardzo kosztowne we wdrożeniu. Rynek na przestrzeni lat zmienił się i firmy są mniej skore do wydawania dużych środków na licencje. Skoro narzędzia opensource, darmowe oraz "za rozsądną cenę" nie ustępują funkcjonalnościami rozwiązaniom komercyjnym, to dla wielu firm stanowią pierwszy wybór. Konkurencja na rynku jest tak duża, że wielcy gracze powoli musieli zacząć ustępować nowym rozgrywającym. Obecne ruchy są z zadowoleniem przyjmowane przez ekspertów. Liczą oni, że technologie z najwyższych półek rynku zostaną włączone do rozwiązań ze średniego poziomu cenowego. Postępująca konsolidacja pozwoli obecnym posiadaczom licencji na przedłużenie wsparcia zakupionych przez nich aplikacji i / lub możliwość migracji do innych rozwiązań.

 

Źródła

 

 

To powinno Cię zainteresować