Marek Żukowicz

Marek Żukowicz

Marek Żukowicz jest absolwentem matematyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Obecnie pracuje jako Test Engineer w Aptitude Software. Jego zainteresowania skupiają się wokół testowania oraz jakości oprogramowania, procesów oraz koncepcji związanych z wytwarzaniem oprogramowania, zastosowania algorytmów ewolucyjnych oraz zastosowania matematyki w procesie testowania. Interesuje się również muzyką.

Wszystkie artykuły autora

Przegląd publikacji z zakresu zastosowania strategii ewolucyjnych w procesie generowanie danych testowych

Zapraszamy do lektury publikacji autorstwa Marka Żukowicza pt. "Przegląd publikacji z zakresu zastosowania strategii ewolucyjnych w procesie generowanie danych testowych".

Ocena ryzyka awarii systemu za pomocą analizy drzewa usterek (FTA)

Analiza drzewa usterek (FTA akronim od angielskiego Fault Tree Analysis) to metoda używana do analizy przyczyn usterek (defektów). Technika modeluje wizualnie związki logiczne pomiędzy błędami człowieka, defektami, awariami i zewnętrznymi zdarzeniami.

Odwrotna analiza wartości brzegowych przy zaokrąglaniu wartości

Zapraszamy do lektury artykułu autorstwa Marka Żukowicza i Łukasza Pawlusia "Odwrotna analiza wartości brzegowych przy zaokrąglaniu wartości".

Uczenie sztucznych sieci neuronowych a testowanie

Uczenie sieci neuronowej to proces zbliżony do testowania, a testy wykonywane są dynamicznie. Oczywiście jeśli sieć neuronową potraktujemy jak oprogramowanie.

O pewnych problemach analizy wartości brzegowych

Klasa równoważności w testowaniu jest to zbiór danych o podobnym sposobie przetwarzania w oprogramowaniu dla konkretnej funkcjonalności, używanych do przeprowadzenia testu. Wykonanie testu z użyciem kilku elementów zbioru (ISTQB proponuje jedną wartość na klasę), powoduje uznanie całej klasy za poprawną i zwalnia osobę testującą od testowania wszystkich elementów w np. 100-elementowym zbiorze.

Pairwise testing: projektowanie przypadków testowych i testy konfiguracji metodą redukcji par danych wejściowych

Testowanie par to jedna z silnieszych technik projektowania przypadków testowych umożliwiająca znaczącą redukcję testów z niewielkim zwiększeniem ryzyka.

Zastosowanie teorii grafów Hamiltona w projektowaniu oraz testowaniu aplikacji [aktualizacja]

Jest wiele teorii oraz artykułów na temat testowania. Ludzie starają się szukać jak najlepszych sposobów zaprojektowania systemów komputerowych pod kątem ich późniejszych testów użyteczności oraz testów funkcjonalnych. Artykuł przedstawia nieco matematyczne podejście dotyczące testowania z wykorzystaniem teorii grafów oraz cykli Hamiltona.