Tomasz Mielnik

Tomasz Mielnik

Autorem tekstu jest Tomek Mielnik, którego znacie z bloga testerskiego testowanie.net.

Wszystkie artykuły autora

Technika czarnej skrzynki

Testy przeprowadzane metodami czarnej skrzynki (black box) i białej skrzynki (white box) określają perspektywę, z której tester wykonuje swoją pracę. Black box jest spojrzeniem od zewnątrz na testowany obiekt natomiast White box "zagląda do środka" testowanej aplikacji.

Jak efektywnie zgłaszać błędy

Jak często widzisz programistów, którzy żądają więcej informacji na temat opisanego przez ciebie błędu? Jak często słyszysz, że błędu nie da się powtórzyć i spędzasz czas nad zgłoszonym już i opisanym bugiem? Kończy się na tym, że więcej czasu poświęcamy na tego rodzaju przypadki niż na samo testowanie. Problem leży w jakości raportów o błędach.

Kiedy należy przestać testować?

Testować potencjalnie można bez końca. Nie możemy jednak kontynuować testów do momentu znalezienia ostatniego błędu w systemie. To oczywiście niemożliwe.

Dlaczego oprogramowanie zawiera defekty?

Przyczyny, dla których w projekcie mogą pojawić się błędy, można przypisać do kilku grup.

Pięć problemów modeli wytwarzania oprogramowania

Samo tworzenie oprogramowania jest procesem złożonym proporcjonalnie do złożoności tworzonego produktu. Generuje to pewne problemy, ale mają one również swoje popularne rozwiązania.

Cechy testera i programisty

Proces wytwarzania oprogramowania wymaga zaangażowania całej grupy projektowej. Skupię się jednak na dwóch rolach: testera i programisty. Ten sam projekt – zupełnie różne punkty spojrzenia. Inaczej mówiąc: dwie grupy, pomiędzy którymi problemy w komunikacji stanowią źródło zagrożeń dla jakości systemu.

Kiedy zakończyć testowanie aplikacji

Moment zakończenia testów oprogramowania może być trudny do określenia. Współczesne aplikacje są złożone, pracują w rozproszonym środowisku i składają się z wielu współpracujących podsystemów. Teoretycznie testy mogą trwać przez cały SDLC oraz w fazie utrzymania.

Testy integracyjne

Testowanie integracyjne wykonywane jest w celu wykrycia błędów w interfejsach i interakcjach pomiędzy modułami.

10 prostych sposobów, aby programiści znienawidzili cię

Jeśli pracujesz jako tester, możesz wiedzieć coś na temat relacji tester vs. programista. Musimy współpracować, aby projekt szedł naprzód. Oto dziesięć sposobów, aby zniszczyć tę kruchą równowagę.

Priorytety w testowaniu oprogramowania, analiza ryzyka

Ryzyko w testowaniu oprogramowania można określić procentowo, jako stopień niepewności czy projekt osiągnie założone cele. Ryzyko określa prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanej, zdefiniowanej wcześniej, sytuacji oraz stopień jej wpływu na powodzenie projektu.