500+ dla przedsiębiorców - perspektywa umów B2B w IT

500+ dla przedsiębiorców - perspektywa umów B2B w IT
W okresie przedwyborczym przyglądamy się programom i pomysłom partii na zmiany dla przedsiębiorców. Szczególnie patrzymy na obietnice Prawa i Sprawiedliwości, która zgodnie z sondażami ma największe szanse na rządzenie.

Pisaliśmy o tym, że premier deklarował uzależnienia ZUS-owskich składek przedsiębiorców od ich dochodu.

Po doprecyzowaniu okazało się, że chodziło o objęcie większej grupy przedsiębiorców tzw. małym ZUS-em. Chodziło o obniżkę w płaceniu składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości do 500 PLN. Na taką ulgę do tej pory mogli liczyć przedsiębiorcy z przychodem około 6 tysięcy PLN na miesiąc. Jest to grupa blisko 100 tysięcy firm. Pojawiające się w deklaracjach zmiany do 500 PLN obniżki składek otrzymają przedsiębiorcy, którzy mają miesięczny przychód w granicach 10 tysięcy PLN, a ich dochód nie przekracza 6 tysięcy PLN. Z tej nowości może skorzystać ponad 200 tys. firm.

Pojawiło się również sprostowanie poprzedniej deklaracji i premier zapowiedział, że ryczałtowy ZUS dla pozostałych firm pozostanie na identycznych zasadach.

Perspektywa IT

Ten program "500+ dla przedsiębiorców" może być korzystny dla konsultantów pracujących na umowie firma - firma i zarabiających dużo poniżej średniej w IT. Przypominamy, że średnia na umowie b2b za 2019 to około 9500 PLN netto.

Istnieje jednak ryzyko, że pracodawcy wykorzystają tę obniżkę jako dodatkowe "zachęcanie" pracowników do przejścia na własną działalność. Do naszej redakcji coraz częściej docierają relacje czytelników, których firmy, uciekając od kosztów związanych z UoP, przymuszają do przejścia umowę b2b. Ta sytuacja może być szczególnie niebezpieczna w sytuacji, gdy rząd wycofał się z testu przedsiębiorcy, który miał weryfikować czy umowy firma - firma nie mają parametrów umowy o pracę.

Źródła:
https://www.money.pl/gospodarka/maly-zus-po-nowemu-przedsiebiorcy-chwala-ulge-chetnie-wezma-500-6427265962985601a.html,https://twitter.com/pisorgpl/status/1175358277640761344

Powiązane usługi

To powinno Cię zainteresować