1. Cierpliwość
Często trzeba cierpliwie tłumaczyć programistom, co jest błędem i gdzie mogą go znaleźć. Nie zawsze trafia się na spokojne i konkretne osoby w naszym zespole.
2. Empatia
Umiejętność wczuwania się w emocje innych kolegów/koleżanek z drużyny pomaga zrozumieć, jak podchodzą do danych sytuacji. Dzięki temu można efektywniej z nimi współpracować.
3. Komunikatywność
Dobry tester wie, kiedy i co powiedzieć. Dba o dobre relacje z resztą drużyny i przekazuje wiedzę innym członom drużyny. Komunikacja dwustronna to podstawa w projektach informatycznych.
4. Chęć uczenia się nowych rzeczy
Rozwój w zawodzie testera oprogramowania nigdy się nie kończy. Można zaczynać od testów manualnych, przejść do testów automatycznych..., ale to dopiero początek naszej nauki.
5. Dokładność
Nie ma nic gorszego od niestarannego testera. Jakość, o którą walczy, może stracić przez kilka prostych błędów. Spokojna praca w skupieniu i dokładne wykonywanie zadań to u niego codzienność.
6. Znajomość obcego języka
Angielski to podstawa. Nie tylko w kwestii dokumentacji czy literatury fachowej. Rozmowa z klientem w języku Szekspira jest w tym zawodzie częstą praktyką.
7. Wykształcenie/hobby
Tester nie musi być informatykiem/elektronikiem – ważne, by miał jakąś pasję, często od niej zaczyna się przygoda z testowaniem. Studenci bankowości mogą testować aplikacje dla banków, absolwenci turystyki portale z ofertami biur podróży. Warto połączyć swoją pasję z pracą.
Jak sądzisz, czy masz zadatki na testera oprogramowania? Powyższą listę warto powiększyć lub zmienić? Podziel się swoim zdaniem!
Autor: Radosław Wojciechowski
Od redakcji
Zapraszamy do redakcji testerzy.pl!
Jeśli chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi testerami, czekamy na Twój artykuł, film, komentarz, pracę dyplomową czy inną formę treści, jaką chcesz opublikować na naszych łamach. Piszcie do nas na adres redakcja@testerzy.pl.