Zarobki w zależności od roli
Niekwestionowanym liderem wśród płac w branży testerskiej okazują się automatycy. Tu, w porównaniu do roku 2019, możemy zauważyć wyraźny wzrost średniego wynagrodzenia i to aż o ponad 4000 PLN netto. Z podium nie spadli jednak liderzy / koordynatorzy / kierownicy / managerowie – sięgnęli oni jednak po srebro, zarabiając miesięcznie średnio ponad 12 000 PLN netto. Na trzecim miejscu znaleźli się testerzy charakterystyk. Dużo więcej w porównaniu z rokiem 2019 zarabiają także testerzy – na przestrzeni trzech lat „wypracowali” oni sobie „podwyżkę” o ponad 3 000 PLN netto.
Tabelę zamykają analitycy testów ze średnią wynoszącą niecałe 7 000 PLN netto.
Średnie zarobki a rola
Dużym zaskoczeniem są analitycy, którzy do tej pory wykazywali mocną tendencję wzrostową, jeśli chodzi o miesięczne zarobki. W odróżnieniu od nich, bardzo zyskali natomiast testerzy i automatycy.
Mediana zarobków a rola
Analitycy są jedyną grupą, w której na przestrzeni ostatnich lat nie odnotowała żadnego zysku, a wręcz przeciwnie – trochę straciła. Pozostałe role zyskują, najwięcej automatycy.
Zarobki w zależności od doświadczenia
Większe doświadczenie w branży testerskiej niesie za sobą wyższe wynagrodzenie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że po raz pierwszy bardzo mocno zbliżyło się do siebie średnie miesięczne wynagrodzenie pracowników z doświadczeniem w przedziałach 2-5 oraz 6-10 lat.
Średnie zarobki a doświadczenie
Pomimo dużo mniejszej ilości wypełnionych ankiet, widzimy znaczny wzrost średnich miesięcznych wynagrodzeń dla niemal wszystkich przedziałów doświadczenia zawodowego. Nieznacznie stracili ci, którzy pracują w zawodzie od 6 do 10 lat.
Mediana zarobków a doświadczenie
Pracujący w branży powyżej 6 lat powrócili do mediany z roku 2018. Dla pozostałych przedziałów doświadczenia widzimy wyraźne wzrosty – od 1 000 PLN netto dla najmłodszych stażem, aż do 6 000 PLN dla tych z doświadczeniem ponad 15-letnim.
Przed nami III część analizy, w której przyjrzymy się:
- zarobkom w zależności od rodzaju umowy,
- zarobkom w zależności od lokalizacji.
O te dane poprosiliśmy Was w ankiecie:
- ci z Was, którzy pracują na umowach proszeni byli o podanie zarobków w kwotach netto (lub na rękę),
- prowadzący JDG podawali zysk netto (po odliczeniu składek ubezpieczeniowych, podatku dochodowego i innych kosztów prowadzenia działalności).
Naszą poprzednią analizę z 2019 roku znajdziecie tutaj.