Aplikacje polskich startupów wsparciem dla niepełnosprawnych

1436
wyświetleń
Aplikacje polskich startupów wsparciem dla niepełnosprawnych
Bardzo obiecująco zapowiadają się ogłoszone jakiś czas temu polskie projekty aplikacji, których zadaniem ma być wsparcie osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Przyjrzeliśmy się trzem z nich.

Blind Warrior i Transition Technologies dla osób niewidomych i niedowidzących

Tworzony przez polską spółkę Blind Warrior (założoną przez SimFabric, polskiego producenta gier wideo), bazujący na autorskiej technologii SAR symulator z elementami sztucznej inteligencji ma w zamyśle jego autorów zrewolucjonizować rehabilitację osób z niepełnosprawnością wzroku: zarówno niedowidzących, jak i niewidomych. Sama rehabilitacja, często niedostępna dla części dotkniętych niepełnosprawnością, ma polegać nie na ich uzdrowieniu, ale przede wszystkim na poprawie jakości ich życia. Symulator, dzięki łączeniu naturalnego, swobodnego ruchu człowieka w przestrzeni 3D ze stworzonym wirtualnym otoczeniem, będzie wspomagał w nauce orientacji w przestrzeni i reagowania na różnego rodzaju bodźce. Na podstawie wcześniej wyznaczonych kryteriów, platforma będzie optymalizować, a następnie umożliwiać korektę rzeczywistego ruchu użytkownika.

Transition Technologies z kolei stawia na umożliwienie niewidomym i niedowidzącym swobodniejszego poruszania się w przestrzeni oraz orientacji w terenie. Służyć mają ku temu dwie darmowe aplikacje:

  • Seeing Assistant Move – pozwalająca na tworzenie tras i nawigowanie po nich, dzięki czemu osoba z niepełnosprawnością wzroku będzie w stanie swobodniej przemieszczać się i śledzić bieżącą lokalizację podczas podróży pociągiem czy też autobusem, generując trasy pieszych w systemie "zakręt po zakręcie". Aplikacja wyposażona jest także w system powiadomień pojawiających się na trasach, dotyczących między innymi: mijanych ulic, ostrzeżeń o zbliżaniu się do kładki, schodów, tunelu czy sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych.

seeing-assistant-movee.jpg

  • Seeing Assistant Home – dzięki dwóm przydatnym modułom ułatwi niewidomym i niedowidzącym wykonywanie codziennych czynności: pierwszy, rozpoznając kody kreskowe, sprawi, że aplikacja odczyta na głos, jaki produkt został wybrany, a drugi, rozpoznający tekst, przeczyta każdy napis (nazwę ulicy, numer autobusu, numer budynku itp.). Detektor światła poinformuje także użytkownika, czy wychodząc z domu nie pozostawił przypadkiem w żadnym pomieszczeniu zapalonej żarówki.

seeing-assistant-home.jpg

BioMinds dla pacjentów po udarze mózgu

Spółka swoim projektem chce wspomóc w rehabilitacji osoby cierpiące na powikłania po udarze, wykorzystując do tego wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. Określone przez nią "mieszkanie treningowe" będzie symulatorem czynności wykonywanych przez takich pacjentów w życiu codziennym, a pomagać w tym będą okulary Oculus i HoloLens. W porównaniu do obecnie prowadzonej w pracowniach terapeutycznych terapii "życia codziennego", polegającej na wykonywaniu prostych czynności, np. odkręcaniu butelek, przelewaniu płynów, dzięki symulatorowi wirtualnego mieszkania, będzie można ćwiczyć te czynności w warunkach domowych. 

Podsumowanie

Należy podkreślić, że dostęp do terapii i rehabilitacji w Polsce często jest utrudniony, nierzadko z przyczyn, które nie leżą po stronie osoby dotkniętej niepełnosprawnością. Dzięki powstawaniu nowych inicjatyw oraz rozszerzeniu dostępu do nich, miejmy nadzieję, że problem ten wkrótce zostanie w większym stopniu zniwelowany.

1436
wyświetleń
Źródła:
https://cyfrowa.rp.pl/biznes/66183-polskie-aplikacje-dla-niepelnosprawnych-robia-furore
https://www.blindwarrior.net/
https://biominds.pl/
http://seeingassistant.tt.com.pl/pl/home/

To powinno Cię zainteresować