Dlaczego bycie testerem to dobry pomysł?

Dlaczego bycie testerem to dobry pomysł?
Rozważając ścieżkę kariery w różnych działach IT, warto pochylić się nad stanowiskiem testera oprogramowania. Czy wybór tego zawodu jest dobrą decyzją? Prześledźmy kilka argumentów, które przemawiają za tym, aby wziąć taką opcję pod uwagę.

Pandemia zmieniła nasze podejście do kwestii usług informatycznych. Okazuje się, że wiele firm i instytucji, które do tej pory były słabo dostępne w cyfrowym świecie, już teraz zagościło tam na stałe, przyczyniając się również do szeroko pojętego rozwoju cyfryzacji. Obecność firm w Internecie to także rozwój ich oprogramowania, a jak wiadomo, jednym z najważniejszych etapów jego tworzenia jest testowanie. Wciąż jednak pojawiają się pytania o to, czy zawód testera jest dobrym rozwiązaniem. Poniżej argumenty, które (mamy nadzieję) pomogą przekonać niezdecydowanych:

1. Jesteśmy (coraz bardziej) online

Wspomnieliśmy już o wzmożonym rozwoju oprogramowania. Banki, urzędy, opieka zdrowotna – większość z tych podmiotów świadczy już usługi online (jedni przenoszą tam coraz więcej elementów, drudzy stawiają dopiero pierwsze kroki w tym obszarze). Razem z tym zwiększyło się także zapotrzebowanie na wytwarzanie różnego rodzaju oprogramowania, a tylko te, które są dobre jakościowo, mają szansę odnieść zamierzony sukces. Tam, gdzie mówi się o jakości, nie może zabraknąć jej kontroli. Tu właśnie pole do popisu dla testerów, zwłaszcza tych, którzy znają się na automatyzacji.

2. Co z tymi zarobkami?

Mówi się, że testerzy zarabiają mniej niż deweloperzy, jednak prawda jest zupełnie inna. Nowicjusz, niezależnie od tego, czy jest testerem, czy deweloperem, na tym stanowisku jest w stanie osiągnąć zarobki na podobnym poziomie, a to jak później rozwinie się jego pensja, zależy już tylko i wyłącznie od niego samego: ważne będą tu zaangażowanie, pełniona rola i przede wszystkim umiejętność oraz wiedza.

3. Najłatwiejszy pierwszy krok

Dobra wiadomość dla wszystkich, którym nie udało się zdobyć stopnia naukowego: nie każda firma tego wymaga. Znów liczą się posiadane umiejętności, wiedza oraz dobrze przemyślane portfolio. Dlatego też branża testerska jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają sposobu na przebranżowienie się. Przy pomocy kursów, szkoleń i certyfikacji wejście do zawodu będzie jeszcze łatwiejsze.

Jesteś nowicjuszem i szukasz szkolenia, które wprowadzi Cię w testowanie? Sprawdź nasze szkolenie Zawód Tester.

4. Łatwo zmienić drogę

Jeśli już pracujesz w IT, ale czujesz, że obecna ścieżka kariery w programowaniu czy kodowaniu nie jest do końca satysfakcjonująca, w łatwy sposób możesz zmienić ją na testowanie oprogramowania. Znasz już temat cyklu życia oprogramowania, umiesz stworzyć aplikację, więc na pewno będziesz też wiedzieć, jak ją zweryfikować pod kątem poprawności. Jeśli potrafisz kodować, to będzie to dodatkowym atutem, a w przypadku, gdy jesteś Java Developerem, nauka Selenium czy przejście na automatyzację okażą się w gruncie rzeczy bardzo proste.

Jeżeli natomiast już jesteś testerem manualnym, możesz zmienić kierunek i spróbować testów automatycznych. W trakcie pracy nabywanie nowych umiejętności powinno przyjść z łatwością.

5. Łatwo nauczyć się narzędzi

Dla osób, które w branży IT stawiają dopiero swoje pierwsze kroki, dostępnych na rynku kursów uczących obsługi narzędzi do automatyzacji testów jest całe mnóstwo. Same narzędzia są stosunkowo łatwe do nauczenia, a gdy już je opanujesz, stosować je można w dowolnej aplikacji.

Jeśli interesują Cię kursy narzędziowe, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

6. Brak pracowników z doświadczeniem

Ponieważ wielu testerów dość często decyduje się zmienić kierunek swojego rozwoju (przekształcając się w deweloperów), a osoby kończące swoje kształcenie w branży informatycznej postanawiają się kontynuować swoją przygodę raczej z programowaniem, wśród testerów niejednokrotnie pojawia się deficyt pracowników z niezbędnym doświadczeniem. To otwiera furtkę dla juniorów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na rynku IT. Stwarza to z kolei większe możliwości wybicia się, które oczywiście powinno być poprzedzone ciągłym poszerzaniem swojej wiedzy i ćwiczeniem umiejętności.

Podsumowanie

Mogłoby się wydawać, że pandemia wpłynęła negatywnie na rynek pracy, jednak okazuje się, że branża IT odnotowuje w tym zakresie częściowy sukces. Zapotrzebowanie na testerów rośnie, bo rośnie też ilość podmiotów, które chcą szerzej działać w sieci, a skoro rośnie zapotrzebowanie, rosną też wynagrodzenia. Dlatego też jeśli ktokolwiek nadal zastanawia się, czy wejście w testowanie jest dobrym pomysłem, powinien jak najbardziej dać temu szansę.

Źródła:
https://www.opencodez.com/software-testing/10-practical-reasons-software-testing-good-career-option.htm
https://blog.it-leaders.pl/czy-warto-zostac-testerem-w-2021-roku/
https://cyfrowa.rp.pl/it/63110-pandemia-podbila-stawki-specjalistow-it-krol-jest-jeden

To powinno Cię zainteresować