Czy testerów na umowach B2B czekają zmiany?

Czy testerów na umowach B2B czekają zmiany?
Co łączy programistę z doświadczeniem oraz dostawcę pizzy? Odpowiedź brzmi: obie te osoby mogą wkrótce mieć ze sobą o wiele więcej wspólnego, niż się wydaje. Dlaczego? Unia Europejska szykuje nowe przepisy, które mają poprawić warunki pracy osób zatrudnionych przez platformy internetowe. Okazuje się jednak, że te przepisy mogą mieć również wpływ na branżę IT i testerów oprogramowania, którzy często korzystają z umów B2B.

Przede wszystkim, nowe przepisy powstają z myślą o osobach pracujących za pośrednictwem różnego rodzaju platform internetowych, takich jak dostawcy jedzenia czy kierowcy Ubera. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, bo wprowadzenie dyrektywy o domniemaniu zatrudnienia na etacie może sprawić, że osoby zatrudnione na podstawie umów B2B staną się pracownikami etatowymi.

Czy to oznacza, że testerzy również zostaną objęci tymi zmianami? To pytanie, na które trudno, póki co, odpowiedzieć jednoznacznie, chociaż projekt unijny zakłada, że jeśli nie wykażesz, że nie jest to stosunek pracy, to będzie on jako taki traktowany. To może więc oznaczać, że zamiast umów B2B, testerzy mogą znaleźć się pod skrzydłami etatowych pracodawców.

Od 2019 roku udział ogłoszeń oferujących B2B wynosi około 70%*. Wynagrodzenia w branży IT, zwłaszcza dla doświadczonych specjalistów, sięgają nawet pięciu cyfr netto. To argument, który przekonuje do umów B2B, które pozwalają zachować elastyczność i – przede wszystkim – korzystniejsze stawki.

*) według danych No Fluff Jobs

Jednak teraz pojawiają się wątpliwości, czy współpraca na zasadach B2B nie zacznie nosić cech standardowego stosunku pracy. Unijne zmiany mają na celu zatrzymanie nadużywania statusu samozatrudnionego i eliminację nieuczciwych praktyk. Polskie prawo pracy już od dawna rozróżnia umowy o pracę od umów B2B. Kluczowym punktem jest tutaj "praca pod kierownictwem pracodawcy”. Nie jest to nowość, jednak nowa dyrektywa unijna ma na celu jeszcze bardziej wyraźne określenie, kiedy mamy do czynienia z zatrudnieniem na etacie, a to oznacza, że osoby pracujące na zasadach B2B w branży IT mogą mieć trudniejsze zadanie dotyczące przekonania organów, że są niezależnymi wykonawcami.

Na tę chwilę nowa dyrektywa unijna jest jeszcze w fazie projektu, więc nie ma powodu do paniki. Eksperci uspokajają, że specjaliści IT i firmy nie muszą reagować gwałtownie, ale mimo to jednak warto śledzić proces legislacyjny i dostosować się do nowych przepisów, gdy te już wejdą w życie.

Z propozycją dyrektywy możecie zapoznać się TUTAJ >>

Źródła:
https://nofluffjobs.com/pl/log/aktualnosci/umowa-b2b-a-nowa-dyrektywa-unijna/

To powinno Cię zainteresować