ISTQB® publikuje nowe sylabusy i certyfikaty z zakresu automatyzacji testów

ISTQB® publikuje nowe sylabusy i certyfikaty z zakresu automatyzacji testów
ISTQB® opublikowało dwie nowe wersje sylabusów dotyczących automatyzacji testów: zaktualizowany sylabus Certified Tester Advanced Level Test Automation Engineering (CTAL-TAE v2.0) oraz zupełnie nowy sylabus Certified Tester Specialist Test Automation Strategy Syllabus (CT-TAS v1.0).

Co nowego wnoszą sylabusy?

ISTQB® Certified Tester Advanced Level Test Automation Engineering w wersji 2.0 to zaktualizowany sylabus, który jest oparty na najnowszych trendach w rozwoju oprogramowania, jego jakości i testowaniu. ISTQB® dostosował go do współczesnych metod zwinnych, DevOps oraz CI/CD. Na całość składają się:

  • sylabus ISTQB® CTAL-TAE v2.0
  • przykładowy egzamin CTAL-TAE v2.0 (pytania i odpowiedzi - zestaw A v2.0)
  • dokument dotyczący struktury egzaminu i jego zasad
  • wytyczne dotyczące akredytacji.

Posiadacze poprzedniej wersji certyfikatu CTAL-TAE/CT-TAE 2016 nie muszą się martwić, ponieważ ich certyfikaty pozostają ważne, ale ISTQB® mimo wszystko zachęca do zapoznania się z nowym sylabusem i rozważenia przystąpienia do egzaminu CTAL-TAE v2.0, aby potwierdzić swoje umiejętności w zakresie najnowszych praktyk automatyzacji testów.

Standardowo, nowa wersja sylabusa zapowiada wygaszenie poprzedniej. Wersja sylabusa z roku 2016 będzie obowiązywać jeszcze przez rok. Daty zakończenia certyfikacji CTAL-TAE/CT-TAE 2016 są następujące:

  • program nauczania języka angielskiego, egzaminy i akredytowane szkolenia - 12 czerwca 2025 r.
  • program nauczania innych języków, egzaminy i akredytowane szkolenia - 12 grudnia 2025 r.

Całkiem nowym sylabusem jest ISTQB® Certified Tester Specialist Test Automation Strategy w wersji 1.0. Skupia się on na strategicznych aspektach wdrażania automatyzacji testów w organizacji, a skierowany jest do inżynierów testów i menedżerów nadzorujących proces automatyzacji. Zawiera on:

  • sylabus ISTQB® CT-TAS v1.0
  • przykładowy egzamin CT-TAS v1.0 (pytania i odpowiedzi - zestaw A v1.0)
  • dokument dotyczący struktury egzaminu i zasad
  • wytyczne dotyczące akredytacji.

Oba sylabusy są komplementarne i są źródłem wiedzy z zakresu automatyzacji testów, zarówno od strony technicznej, jak i strategicznej. Przygotowują testerów do skutecznego wdrażania i zarządzania automatyzacją w różnych środowiskach oraz projektach. Żaden z nich nie jest warunkiem wstępnym do drugiego, ale kandydaci, którzy chcą przystąpić do któregokolwiek egzaminu muszą posiadać certyfikat Certified Tester Foundation Level.

Wszystkie dokumenty dotyczące nowych sylabusów CTAL-TAE v2.0 oraz CT-TAS v1.0 są dostępne do pobrania na stronie ISTQB®.

A już wkrótce na testerzy.pl znajdziecie recenzje nowych sylabusów. 

Źródła:
https://www.istqb.org/news/posts/istqb-has-released-two-new-syllabi-for-test-automation

Powiązane usługi

To powinno Cię zainteresować