Nietesterskie umiejętności testera

Nietesterskie umiejętności testera
Junior, który znajduje się na początku drogi w zawodzie testera, może zadawać sobie nieraz mnóstwo pytań. Jednym z nich na pewno jest to dotyczące pożądanych u niego umiejętności.

Portale rekrutujące pracowników wciąż wypełnione są ogłoszeniami skierowanymi do kandydatów na stanowisko Junior Testera, a zawód ten niezmiennie cieszy się popularnością. Edukacja testerska to jedno, doświadczenie drugie, ale czasem to nasze dodatkowe umiejętności mogą przesądzić o tym, że to właśnie nasza kandydatura zostanie ostatecznie wyłoniona spośród setek innych. I, wbrew pozorom, nie mamy tu wcale na myśli posiadanego certyfikatu ISTQB® czy biegłej znajomości języka angielskiego.

Przedstawiamy więc listę najpopularniejszych, nietesterskich umiejętności testera:

  1. Java/Python – mamy tu na myśli znajomość podstaw, co przekłada się na umiejętność napisania najprostszych aplikacji w dowolnym języku programowania, którą z pewnością zaplusujecie u potencjalnego pracodawcy. 
  2. SQL – znajomość pozwalająca na odczytywanie informacji z bazy danych może być bardzo dużym atutem podczas procesu rekrutacji.
  3. Git - czyli opanowanie najpopularniejszego systemu kontroli wersji (VCS), przechowującego pliki w trzech stanach: zmodyfikowany (informujący o tym, że plik został zmieniony, ale nie wprowadzono zmian w bazie danych), śledzony (plik jest zmieniony i czeka na zatwierdzenie), zatwierdzony (zmieniony plik jest przechowywany w bazie danych). W ten sposób będziemy mieć podgląd tego, jaki jest bieżący stan kodu wraz z możliwością zarządzania jego historią. Niepotrzebne jest do tego połączenie sieciowe, bo wszystkie działania wykonywane są lokalnie, na własnym dysku, a następnie zmiany są synchronizowane ze zdalnym repozytorium.
  4. GitHub – czyli platforma oferująca udostępnianie online repozytorium Gitowego. Daje on możliwość publikacji kodu i wysłania prośby o jego ewentualne sprawdzenie do innych. Rozwiązanie to znacznie ułatwia pracę w zespole.
  5. Jira – niezwykle przydatne narzędzie do zarządzania projektami, pomagające całemu zespołowi nie tylko w ich planowaniu, ale także w monitorowaniu i wdrażaniu. Wykorzystuje się je do np. do podziału i określania priorytetów zadań oraz do komunikacji wewnętrznej zespołu i przechowywania dokumentów. Dodatkowym atutem jest możliwość mobilnego zarządzania projektem czy analizy przepływu pracy w zespole.

Podsumowanie:

Wiedza przyswojona z sylabusa czy poprzez uczestnictwo w szkoleniach testerskich nie zawsze może być wystarczająca, by zdobyć pracę. W obecnej sytuacji to, czy potrafimy czymś wyróżnić się na tle innych kandydatów, często przesądza o ostatecznym zatrudnieniu. O tym, jak powinno wyglądać CV Junior Testera pisaliśmy już wcześniej.

Jeśli uważacie, że istnieją dodatkowe nietesterskie umiejętności testera, które należałoby dopisać jeszcze do naszej listy, zachęcamy Was do podzielenia się Waszymi opiniami w komentarzach. 


 

Źródła:
https://geek.justjoin.it/nauka-jezykow-programowania-to-za-malo-co-powinien-umiec-junior
https://softie.pl/blog/junior-tester-oprogramowania-co-powinien-umiec-jak-nim-zostac/
https://www.toniebug.pl/profil-testera/

To powinno Cię zainteresować