Nietypowe pomysły na testy oprogramowania

Nietypowe pomysły na testy oprogramowania
Czasami, aby znaleźć defekt, wcale nie trzeba intensywnie klikać. Czasami, aby wywołać awarię, trzeba doprowadzić aplikację do skraju. Oto kilka nieoczywistych, ale skutecznych w ujawnianiu defektów nowych testów.

Rajdy (ang. tour) to znana technika testerska i każdy szanujący się ekspert testowania ma swoje pomysły, jak zmusić oprogramowanie do ujawnienia defektów. Więcej o rajdach dowiesz się z naszej publikacji Rajd w testowaniu eksploracyjnym.

A o to kilka nowych i innych pomysłów inspirowanych pracą Jamesa Whittakera.

1. Rajd po klubach

Nie pozwalasz zasnąć testowanemu oprogramowaniu i masz je włączone całą noc. Możesz w ten sposób znaleźć defekty, które ciężko znaleźć przy ciągłym restartowaniu.

2. Rajd po złym sąsiedztwie

Odwiedź wszystkie miejsca, w których pojawiło się już wiele defektów. Możliwe, że znajdziesz coś więcej.

3. Rajd na leniucha

Zrób tylko to, co konieczne i ani kroku więcej. Przy formularzach dodawaj tak mało danych, jak to możliwe. Takie podejście pokaże, ile realnie wysiłku potrzeba, aby przejść aplikację, a może pozwoli Ci to znaleźć ciekawe problemy?

4. Rajd kuriera

Wciel się w daną i spróbuj przemierzyć z nią cały system. Pomyśl o stanach, w jakich może znaleźć się dana, gdzie jest użyta i w jaki sposób.

5. Rajd śmieciarza

Odwiedź oczywiste miejsca, ale nigdzie nie zatrzymuj się na dłużej. Sprawdź tylko najbardziej oczywiste i powtarzane wielokrotnie rzeczy. Odwiedź jednak wszystkie miejsca w jednej sesji. 

6. Rajd intelektualny

Zadawaj oprogramowaniu najtrudniejsze z pytań. Co zrobić, by zmusić je do ekstremalnych działań (np. największego obciążenia procesora)? Co wywoła skrajne zachowania? Jakie dane wycisną z softu siódme poty? Jak już doprowadzisz oprogramowanie do krańca możliwości, to rozejrzyj się po nim uważnie. Możesz dostrzec niezmiernie ciekawe rzeczy.

7. Rajd po muzeum

Odwiedź niezmieniany od lat kod i upewnij się, że ciągle działa lub też, jeśli ktoś zaczął przy nim grzebać, czy przypadkiem nie stworzył potwora. 

8. Raj obsesyjno-kompulsywny 2

Wprowadź wartość do pola i wyślij, a potem zrób to znów, i znów, i znów.

Dotyczy to również operacji. Zrób cofnij, kopiuj, wklej, wytnij i powtórz, i powtórz, i... .

9.  Rajd supermodelki

Miłość od pierwszego wejrzenia? A może nienawiść? Masz tylko jedną szansę, aby zebrać pierwsze wrażenie. Wykorzystaj to i wyrób sobie zdanie po pierwszym rzucie oka. 

Czy interfejs wygląda dobrze? Czy dobrze się wyświetla? Czy wydajnościowo nadąża?

 

A może i Ty podsuniesz nam jakiś dobry pomysł na rajd?

To powinno Cię zainteresować