Na początek podzielimy się z Wami podstawowymi danymi, jakie zebraliśmy w ankietach. Przeanalizujemy je według kategorii pytań, na jakie odpowiadali ankietowani testerzy.
ROLA
64% wszystkich badanych stanowiły osoby pracujące jako testerzy lub inżynierowie jakości. Podobnie, jak w roku 2019, tuż za nimi na podium znaleźli się automatycy testów – niemal 17% - oraz managerowie – 14%.
Wizualizacja dla danych: "Jaka jest Twoja rola w organizacji? (wybierz rolę dominującą)":
DOŚWIADCZENIE
Podobnie, jak w ostatniej naszej ankiecie, 38% ankietowanych to testerzy posiadający od 2 do 5 lat doświadczenia. Najmniej, bo tylko 2%, to testerzy z doświadczeniem ponad 15-letnim.
Wizualizacja dla danych: "Jakie jest Twoje doświadczenie w obszarze testowania?":
PRACA
Choć 40% ankietowanych pracuje dla zagranicznej firmy, to przy połączeniu małych i dużych firm widzimy, że 49% biorących udział w ankiecie, pracuje dla firm z Polski. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą to wciąż zdecydowana mniejszość, bo zaledwie 10% ankietowanych, ale w porównaniu do roku 2019 widzimy tu lekki wzrost.
Wizualizacja dla danych: "Pracuję dla…":
UMOWA
69% biorących udział w ankiecie to testerzy pracujący w oparciu o umowę o pracę (w porównaniu do 2019, kiedy to testerów z UoP mieliśmy 71%, liczba ta zmalała). Zwiększyła się za to liczba osób pracujących na podstawie umowy długoterminowej / firma-firma / kontraktor – z 20% w roku 2019 do 26% w roku 2022.
Wizualizacja dla danych: "Pracuję na umowie…":
MIASTO
Niezmiennie na podium miast z największą ilością pracujących testerów znalazły się kolejno: Warszawa – 22%, Wrocław – 15% i Kraków – 15%.
Wizualizacja dla danych: "Gdzie pracujesz?":
CERTYFIKAT
W tym roku postanowiliśmy także zapytać Was o to, jakie certyfikaty posiadacie. 68% z Was może poszczycić się posiadanym certyfikatem ISEB/ISTQB® Poziom Podstawowy (Foundation Level). 28% z odpowiadających nie posiada żadnego certyfikatu.
Wizualizacja dla danych: "Jakie certyfikaty posiadasz?":
ZAROBKI
Dwa najczęściej wybierane przedziały zarobków wśród biorących udział w ankiecie to 5 000–5 500 PLN oraz 8 000–8 500 PLN podawane w kwotach netto (na rękę).
Wizualizacja dla danych: "Ile zarabiasz miesięcznie (PLN netto za pełny etat)?":
Tegoroczne wyniki zestawiliśmy dla Was z wynikami z lat poprzednich. Co pojawi się w drugiej części analizy?- zarobki w zależności od roli,
- zarobki w zależności od lat doświadczenia.
Tegoroczna ankieta powstała z uwzględnieniem danych, o które poprosiliśmy Was w pytaniach. Należały do nich:
- ci z Was, którzy pracują na umowach proszeni byli o podanie zarobków w kwotach netto (lub na rękę),
- prowadzący JDG podawali zysk netto (po odliczeniu składek ubezpieczeniowych, podatku dochodowego i innych kosztów prowadzenia działalności).
Naszą poprzednią analizę z 2019 roku znajdziecie tutaj.