Papierek lakmusowy kryzysu w IT

Papierek lakmusowy kryzysu w IT
Szukając symptomów pogłębiającego się spowolnienia w IT, trafiliśmy na kolejny zagraniczny przykład, który może pojawić się i u nas, i dać sygnał całej branży.

O tym, że branża przeżywa kryzys nie trzeba już nikogo przekonywać. Jest wiele dowodów na to, że szybkorosnące przez wiele lat IT zaliczyło w ostatnich miesiącach duże spowolnienie. Co prawda z jednej strony widzimy, że w sierpniu w Stanach zwolniono najmniej ludzi w 2023 roku, ale jest to tak, jak z inflacją. To, że inflacja maleje nie znaczy, że produkty tanieją tylko, że drożeją o mniejsze kwoty. Podobnie ze zwolnieniami, ciągle rośnie liczba bezrobotnych pracowników IT, ale po prostu rośnie ona wolniej. 

tech-layoffsi-in-2022-2023.jpg 
Niestety może się okazać, że malejący trend nie utrzyma się. Na koniec wakacji kolejne firmy zapowiadają zwolnienia, a wśród nich są Binance, Niantic, Robinhood, Grubhub i Spotify.  Największe zwolnienia zapowiedziało jednak T-Mobile, które chce zredukować zatrudnienie o 5000 osób, wśród których znajdować się będzie wiele osób z IT.

Rynek podzielił się na dwa obozy — nieumiejących znaleźć zatrudnienia juniorów razem z dotkniętymi zwolnieniami i zamrożeniem wynagrodzeń midami oraz nieodczuwających zmian midów "plus" i seniorów. Ci pierwsi na własnej skórze czują zapaść, ci drudzy albo sytuację ignorują, albo obserwują ją z przekonaniem, że ich to nie dotyczy. 

Wszystkie role mają podobną sytuację, ale są takie, które na utratę i problem ze znalezieniem nowej pracy są narażone bardziej. Dotyczą one przede wszystkim ról budowania wysokiej jakości oprogramowania i według naszych amerykańskich źródeł kolejna grupa otrzymała właśnie silny cios. Pracę traci bardzo wielu specjalistów UX, a w tym również osoby, które projektują i weryfikują interfejsy użytkowników. Nasze źródła donoszą, że w tym sektorze pojawiają się już zwolnienia, które można uznać za masowe. Co więcej, rynek UX już dawno był uważany za nasycony, więc pracę tam znaleźć jest naprawdę trudno – Aplikantów jest czasami ponad tysiąc po jednym dniu aktywnego, pierwszy raz publikowanego ogłoszenia – pisze nasz człowiek w Stanach. I z własnego doświadczenia dodaje: Z mojej firmy zwolnili 22 UX designerów, a pięciu z nich, z dużym doświadczeniem, znalazło już nową pracę. Jedna osoba zaczęła kłaść wykładziny.

Jest to więc potwierdzenie, że seniorzy nie mają i najpewniej nie będą mieli, w najbliższym czasie, problemów ze znalezieniem pracy. Gorzej z osobami o mniejszym stażu - oni mogą zmierzyć się z wielomiesięcznym oczekiwaniem na nową posadę - lub tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na przestój na przekwalifikowanie do nowych zawodów. Specjaliści UX są bardzo blisko rynku testerskiego i wpadają do wspólnego koszyka prac nad aplikacjami o wysokiej jakości. Jest ich mniej w stosunku do testerów i zmiany w zatrudnieniu u nich nie są tak łatwe w obserwacji jak w przypadku innych ról. Jeśli już jednak są obserwowalne znaczy to, że muszą być ważne dla całego sektora. Warto więc obserwować czy następują zwolnienia w rynku UX w Polsce, bo będzie to kolejny papierek lakmusowy pogłębiania się kryzysu w IT. 

Źródła:
https://layoffs.fyi
https://www.businessinsider.com/layoffs-sweeping-the-us-these-are-the-companies-making-cuts-2023?IR=T

To powinno Cię zainteresować