Stary czy nowy Test Manager od ISTQB®?

Stary czy nowy Test Manager od ISTQB®?
ISTQB® od dłuższego czasu zapowiada nową wersję jednego ze swoich najlepszych sylabusów - Kierownika Testów. Podobno jego publikacja ma nastąpić w tym roku. Pytanie czy warto czekać na nowego, czy może warto skorzystać ze starej wersji?

Kierownik Testów uważany jest przez wielu za jeden z najlepszych sylabusów ISTQB®. Można narzekać, że jest to materiał przestarzały - ostatnio aktualizowano go w 2012 roku i pokazuje on oldschoolowe podejście do zarządzania testami. Z drugiej strony dość mądrze podchodzi do zarządzania testami w Agile oraz poświęca sporo uwagi na miękkie aspekty testowania.

Dużo większą wartością jest kurs przygotowujący do certyfikatu. Co prawda, trwa on aż 5 dni, ale pozwala przedyskutować zarówno dobre, jak i złe strony sylabusa. Jest na to zarezerwowane wystarczająco dużo czasu.

W polityce ISTQB® sylabusy powinny być aktualizowane co pięć lat, więc TM już dawno powinien dostać nową wersję. Jest to tym bardziej oczekiwane, że inne dwa sylabusy tzw. poziomu zaawansowanego – Analityk Testów i Techniczny Analityk Testów - już dawno odświeżone wersje otrzymały. Prace jednak idą opornie i ciągle nie ma oficjalnego potwierdzenia, że TM ukaże się w najbliższym czasie. Ptaszki ćwierkają, że nowa wersja sylabusa została przegłosowana podczas ostatniego, majowego spotkania ISTQB® i zostanie to ogłoszone na dniach. Niestety są też złe wiadomości. W opinii wielu osób, które miały okazję zobaczyć nowy sylabus kursu dla kierowników testów, jest on zgniłym kompromisem i całościowo będzie to słabszej jakości materiał niż wcześniejsza wersja. Przy nowych regulacjach ISTQB®, gdzie szybko przełącza się ze starych wersji na nowe może się okazać, że już w 2025 dostępna będzie jedynie nowa wersja szkolenia i certyfikatu.

W naszej opinii warto więc skorzystać z kursów na starej wersji. Najbliższe kursy znajdziecie w kalendarzu >> tutaj

Więcej materiałów: tutaj

To powinno Cię zainteresować