Świąteczne przemyślenia: Instrukcje są dla słabych?

Świąteczne przemyślenia: Instrukcje są dla słabych?
Po odpakowaniu ze świątecznego papieru lampy, która docelowo miała przybrać kształt kota, obdarowany z paniką stwierdził: "Tu brakuje instrukcji!". Po nerwowym grzebaniu w papierach, padło pocieszające stwierdzenie: "To nic nie szkodzi. Przecież każdy wie, że pierwszy punkt instrukcji brzmi >>Wyrzuć instrukcję<<".

Ku ogólnej uciesze, jako autorka ogólnie pojętych instrukcji, podjęłam rozmowę. Były obronne stwierdzenia: "Ale to tata tak zawsze mówił!" oraz argumenty siły pt. "Instrukcje są dla słabych". Wspólnie doszliśmy do wniosku, że w kolejnych krokach należy tę instrukcję wygrzebać z kosza na śmieci i rozpocząć procedurę od początku. Zazwyczaj po złamaniu lub zgubieniu któregoś z elementów.

swiateczne-przemyslenia-instrukcje-sa-dla-slabych2.jpgDlaczego niektórzy użytkownicy nie chcą czytać instrukcji? Przyczyn jest wiele, oto niektóre z nich:

  • Niektórym użytkownikom może brakować cierpliwości, aby przeczytać instrukcje. Są nastawieni na działanie. Wolą metodę „prób i błędów”
  • Niektórzy wolą pisemne instrukcje, inni diagramy, jeszcze inni preferują filmy instruktażowe
  • Niektórzy ludzie niosą ze sobą bagaż psychologiczny, który uniemożliwia otrzymanie instrukcji

Co jako autorzy tekstów technicznych możemy zrobić, żeby nasze instrukcje były bardziej przyjazne dla naszych użytkowników (i w konsekwencji nie lądowały w koszu?)

  • Dopasujmy sposób podania instrukcji do stylu i środowiska użytkowników
  • Strukturę treści oraz język dopasujmy do poziomu kompetencji użytkownika
  • Opisujmy kroki precyzyjnie i zwięźle, używając spójnego nazewnictwa. Zadbajmy o chronologiczny układ treści

Dla tych, którzy do instrukcji wrócą dopiero po wykonaniu zadania, warto uwzględnić dodatkowe sekcje, jak np. "Frequently Asked Questions (FAQ)" lub "Troubleshooting". Kto nigdy nie odkręcał drzwiczek z Ikei przykręconych odwrotnie, niech pierwszy rzuci kamieniem.

W celu zdobycia więcej informacji o analizie odbiorców oraz planowaniu i projektowaniu treści zapraszamy na szkolenie Profesjonalna komunikacja techniczna ITCQF Poziom Podstawowy

Najbliższy termin szkolenia online to 16-17 marca 2023. Zapisz się tutaj.
 

Źródła:
Źródło obrazka: https://www.reddit.com/r/programmingmemes/comments/p7ubaz/believe_me_i_can/

To powinno Cię zainteresować