Sztuka wdrażania nowych testerów

Sztuka wdrażania nowych testerów
Wdrażanie nowych testerów to sztuka i proces, który wymaga uwagi, elastyczności i troski o potrzeby każdego nowego członka zespołu. Dlaczego? Bo wdrażanie nowych testerów prowadzi do zapewnienia skutecznych testów oprogramowania.

Dostarczenie odpowiednich narzędzi, szkoleń i wsparcia są potrzebne, aby nowi testerzy mogli skutecznie przyczynić się do testowania produktu. Elastyczność i indywidualne podejście do każdego nowego członka zespołu przyczyniają się do tego, że każdy nowy tester będzie mógł nauczyć się produktu i skutecznie go testować. Przez te starania organizacja zyskuje pewność, że jej oprogramowanie jest dobrze przetestowane i spełnia najwyższe standardy jakości.

Ale zanim w ogóle pomyślimy o tym, jak wdrażać nowych testerów, musimy zdać sobie sprawę z jednej rzeczy: każdy nowy tester to potencjalny ekspert ds. produktu. Niezależnie od doświadczenia, każdy z nich ma potencjał, by stać się kluczowym graczem w zespole testowym. Jak to osiągnąć? 

1. Wykłady i warsztaty

Wykłady pozwalają na wprowadzenie koncepcji związanych z produktem, do których należą np. wiedza dziedzinowa, branża, rynek oraz ogólny zakres działania produktu. Warto je wykorzystać do przedstawiania diagramów złożonych koncepcji, takich jak technologiczne stosy i modele systemów. Warsztaty natomiast umożliwiają wprowadzenie elementu interaktywności prowadzonego przez eksperta. To jest okazja do praktycznych ćwiczeń i większej eksploracji produktu. Choć może to wymagać więcej przygotowań i odpowiedzi na pytania, to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na szkolenie wielu testerów naraz przy jednym specjaliście.

2. Nauka w parze

Doświadczony tester, który ma znajomość produktu i rozumie dziedzinę oraz branżę, jest bezcenny podczas procesu wdrażania nowego pracownika. To on jest w stanie udzielać przydatnych wskazówek, kierować nowego testera do przydatnych źródeł, a także pomagać mu zrozumieć, w jaki sposób działa produkt w sposób interaktywny z natychmiastową informacją zwrotną. Ten sposób pomaga w przyspieszeniu procesu nauki i wspomaga integrację nowego testera. 

3. Wsparcie w eksploracji

Dobrą praktyką jest także pozwolenie testerom na wchodzenie w interakcję z produktem. Ograniczanie się do konkretnych przypadków testowych może niezwykle utrudniać ich swobodną naukę. Zamiast tego warto więc proponować misje, listy kontrolne i wyzwania, które pozwalają na eksplorację produktu w sposób bardziej nieskrępowany.

4. Materiały i źródła

Kiedy tester uczy się nowego produktu, warto, aby miał on dostęp do możliwie jak największej ilości informacji na jego temat. Mogą to być podręczniki, dokumentacja, samouczki, instrukcje, specyfikacje i wiele innych przydatnych źródeł. Trzeba jednocześnie upewnić się, że nowi testerzy mają świadomość istnienia tych źródeł, a dostęp do nich nie jest utrudniony, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czynniki wpływające na proces wdrażania

  1. Im więcej czasu zostanie udostępnione na naukę produktu, tym lepiej dla nowego testera, ale ważne jest również znalezienie równowagi między nauką a aktywnym testowaniem.
  2. Nie bez znaczenia jest wiedza dziedzinowa. Niektóre dziedziny są znacznie trudniejsze do nauki niż inne, dlatego warto zrozumieć, jakie podstawy wiedzy są potrzebne do zrozumienia danego, testowanego produktu.
  3. Należy wziąć pod uwagę planowane zmiany w produkcie i produkcji. Jeśli produkt będzie podlegał zmianom, nowi testerzy powinni być o tym na bieżąco informowani.
  4. Złożoność produktu i jego użyteczność. Prosty produkt jest łatwiejszy do nauki, niż złożony. 
  5. Dostępność osób z wiedzą na temat produktu w organizacji.
  6. Dostępność samego produktu i narzędzi.
  7. Umiejętności i wiedza nowego testera.
  8. Możliwość obserwacji i kontroli. Dostęp do produktu i możliwość badania go również są bardzo istotne w procesie nauki.

Wdrażanie nowych testerów jest istotnym elementem zapewnienia skutecznych testów, a dostarczenie odpowiednich narzędzi, szkoleń i wsparcia pozwala nowym testerom skutecznie przyczynić się do testowania produktu. Elastyczność i indywidualne podejście do każdego nowego członka zespołu gwarantują, że każdy nowy tester jest w stanie nauczyć się produktu i na tej podstawie wykonać skuteczne testy. Dzięki tym staraniom firma może mieć pewność, że jej produkty są przetestowane w sposób prawidłowy i spełniają najwyższe standardy jakości.
 

To powinno Cię zainteresować