Tech To The Rescue - wsparcie IT dla organizacji społecznych

Tech To The Rescue - wsparcie IT dla organizacji społecznych
Globalny kryzys wywołany przez pandemię uderzył w wiele firm i organizacji, także tych non-profit. Od prawie dwóch lat działa projekt Tech To The Rescue, który skupił się na tym, aby je wspierać.

Powstanie idei Tech To The Rescue

Inicjatywa Tech To The Rescue miała swój początek w marcu 2020 roku, kiedy to narodził się pomysł wsparcia organizacji pozarządowych przez firmy z branży IT. Pomysłodawcami akcji są Jacek Siadkowski i Daniel Di Giusto. W efekcie udało się do tej pory zgromadzić ponad 250 firm technologicznych, które dzielą się swoimi zasobami i wspierają organizacje non-profit, w odpowiedzi na pojawiające się przed nimi wyzwania związane z pandemią.

Na swojej stronie Tech To The Rescue pisze: "Uważamy, że w świecie społecznościowym nie ma wystarczających zasobów technologicznych. Można je odblokować, jeśli więcej firm zdecyduje się na udział w projektach pro-bono, a znalezienie odpowiedniego partnera byłoby łatwiejsze. Naszym celem jest uwolnienie globalnego potencjału tworzenia innowacji społecznych poprzez ustanowienie współpracy pro-bono jako standardowej praktyki branżowej".

Dlaczego organizacje non-profit i pozarządowe?

Przyczyna jest prosta: właśnie te organizacje często mają znacznie utrudniony dostęp do narzędzi digitalizujących ze względu na ich wysokie koszty i trudność w używaniu. To wszystko wpływa na to, że trudno jest im rozpocząć projekt i nim zarządzać. W marcu 2020 r., czyli wraz z początkiem ogólnoświatowej pandemii, a tym samym częściowym przymusem przejścia w cyfrową rzeczywistość, większość organizacji non-profit zmierzyła się ze sporym problemem utrudniającym ich rozwój. Według raportu Salesforce Nonprofit, 85% z tych organizacji uważa, że właśnie technologia jest podstawą ich przyszłego sukcesu. Niestety, 81% z nich boryka się jednak z brakiem odpowiednich funduszy na najważniejsze inicjatywy technologiczne.

Rozwój TTTR

W ciągu kilku tygodni od powstania, swój udział w projekcie zadeklarowało aż 140 firm technologicznych z całego świata, a ponad 75% z nich zobowiązało się do poświęcenia od 10 do 100 godzin swojej pracy tygodniowo, aby wesprzeć organizacje non-profit. Od grudnia 2021 r. TTTR działa już jako oficjalnie zarejestrowana fundacja, a jej społeczność obejmuje ponad 250 firm IT i ponad 300 organizacji pozarządowych na świecie. Warto wspomnieć, że w ramach inicjatywy Tech To The Rescue, do tej pory zrealizowano już ponad 50 projektów współpracy. Efekty po ponad roku funkcjonowania fundacji mówią same za siebie: inicjatywa wywarła pozytywny wpływ na życie ponad miliona ludzi w 12 krajach. 

O projekcie

Projekt świadczy usługi cyfrowe na zasadzie pro-bono albo low-bono. Dzięki temu organizacje, które zajmują się działaniami prospołecznymi, są w stanie otrzymać potrzebne wsparcie od firm technologicznych w obszarach takich jak:

  • e-commerce,
  • aplikacje internetowe i mobilne, 
  • data science,
  • bezpieczeństwo cybernetyczne,
  • design.

Przykładem firmy, która bierze udział w projekcie Tech To The Rescue, jest firma Boldare wspierająca w zakresie IT polską organizację społeczną Dziewuchy Dziewuchom, popularyzującą wartości feministyczne. W ramach pracy pro-bono spółka dostarcza usługi polegające m.in. na stworzeniu miejsca – platformy, która będzie merytoryczną bazą tej organizacji i ułatwi jej zarządzanie niektórymi działaniami operacyjnymi, np. fundraisingiem.

Tech To The Rescue wyszukuje i selekcjonuje projekty cyfrowe w obszarze społecznym, a następnie znajduje firmy IT, które zainteresowane są ich wsparciem i realizacją, tworząc w ten sposób sieć partnerstw. Na stronie internetowej TTTR znaleźć można listę podmiotów z wielu krajów, którym pomoc potrzebna jest najbardziej, ale lista ta sukcesywnie się powiększa. 

Współpraca

Fundacja jest ciągle otwarta na nową współpracę. Każda firma, która chce pomóc, może przesłać swoje zgłoszenie, określając zakres tematyczny udzielonego wsparcia oraz deklarując czas, jaki jest w stanie na nie poświęcić. Zgłoszeń dokonywać można poprzez formularz dostępny na stronie.

Wśród innych, głównych firm współpracujących z Tech To The Rescue są m.in.: 10Clouds, Blue Media, Cloud Technologies, Divante, Droids on Roids, Intive, Incredibles by Sebastian Kulczyk, LiveChat, Netguru, Objectivity, Packhelp, RTB House, SoftServe, Ten Square Games, Tooploox, a także inwestorzy indywidualni, np. Adam Sobczak i Darek Żuk.

tech-to-the-rescue-2.jpg

Jako testerzy.pl także deklarujemy nasze wsparcie i zgłaszamy chęć naszej pomocy w ramach inicjatywy Tech To The Rescue. Liczymy na to, że za naszym przykładem i za przykładem wielu innych firm pójdą także inni, rozszerzając w ten sposób sieć pomocy IT dla organizacji społecznych.
 

Źródła:
https://www.techtotherescue.org
https://spidersweb.pl/2020/05/tech-to-the-rescue-branza-it-w-walce-z-koronawirusem.html

To powinno Cię zainteresować