Tester(ka) po 30, 40 i 50-tce. Czy to jest możliwe?

Tester(ka) po 30, 40 i 50-tce. Czy to jest możliwe?
Czy mając na karku 30 lat, można rozpocząć starania o pracę w zawodzie testera? A czterdziestka, jak u inżyniera Karwowskiego, nie przeszkodzi? Czy skoro niektórzy mówią, że życie zaczyna się po pięćdziesiątce, to może wtedy warto wejść w testowanie? Odpowiadamy.

Uwaga! Na wstępie ostrzegamy, że artykuł może być obraźliwy dla niektórych osób. Posługujemy się uogólnieniami i stereotypami odnośnie wieku tak, by stworzyć publikację uniwersalną.

Zawód testera oprogramowania ukształtował się na przełomie XX i XXI wieku i gros dzisiejszych doświadczonych testerów to trzydziestolatkowie i czterdziestolatkowie. Dwudziestolatków jest mniejszość, ale przez swoją głośność są dość wyróżniającą się grupą. Nowością może być to, że na korpokorytarzach spotkamy już nastolatków. Z kolei w Polsce ciągle nie ma zbyt wielu testerów 50+.

Stereotypowo opisujemy testerów w różnych kategoriach wiekowych, którzy zaczęli swoją pracę od IT i ciągle są w testowaniu lub w rolach okołotesterskich.

Tester nastolatek / testerka nastolatka

Zazwyczaj osoba ze średnim, technicznym wykształceniem, wykonująca prace operatora testów sprowadzające się do uruchamiania zaprojektowanych przez innych testów.

Zaciekawiona pracą w zawodzie, szukająca możliwości douczenia się ogólnie o testowaniu przez studia czy szkolenia.

Tester dwudziestolatek / testerka dwudziestolatka

Świeżo po studiach lub ciągle studiujący. Tester z kilkuletnim doświadczeniem, często zajmujący się projektowaniem i wykonaniem testów. W tym również automatyk.

Osoba ukierunkowana na rozwój i z dużym do niego zapałem. Szukająca pogłębionej wiedzy testerskiej w Internecie, na meetupach i konferencjach.

Tester trzydziestolatek / testerka trzydziestolatka

Tester samodzielny, mogący wziąć odpowiedzialność za testy w zespole scrumowym, automatyk lub specjalista od jednej z charakterystyk oprogramowania.

Osoba ukształtowana, o ugruntowanej wiedzy testerskiej i poszukująca wiedzy specjalistycznej we wszystkich możliwych źródłach.

Tester czterdziestolatek / testerka czterdziestolatka

Lider testów, kierownik średniego szczebla. Czasami kontynuujący karierę jako samodzielny ekspert w domenie testerskiej czy mentor / trener.

Osoba z olbrzymią wiedzą testerską i kształcąca się zazwyczaj tylko w obszarze, w którym pracuje lub w interesujących ją nowinkach testerskich.

Tester pięćdziesięciolatek / testerka pięćdziesiątolatka

Niezmiernie rzadko spotykany. Mając już ponad 20 lat w testowaniu i ciągle testując, jest unikatem w organizacji.

Osoba bez większej woli do dalszej nauki, ale w przypadku konieczności gotowa do udziału w szkoleniach.

Tester sześćdziesięciolatek / testerka sześćdziesięciolatka

Dla kobiet jest to już wiek emerytalny, dla mężczyzn wiek już raczej wygaszania swojej roli testerskiej.

Aspirujący tester, który wchodzi w obszar IT, wcześniej pracując w innym obszarze, musi się dopasować do opisanych ról i je zaakceptować. Choćby gdzie indziej pełnił rolę kierowniczą, to w testowaniu może rozpocząć od roli juniorskiej. Zestawiając swój wiek wejścia do zawodu z tym, co już osiągnęli Twoi równolatkowie w IT, musisz zastanowić się, czy jesteś w stanie nadgonić.

Co więcej, patrząc na kategorie wiekowe poniżej, musisz też zastanowić się nad adekwatną dla siebie formą pozyskania wiedzy.

Trzeba więc odpowiedzieć na pytanie, czy jest szansa przebranżawiać się do IT mając X lat?

Gdzie X dowolna wartość od 18 w górę.

Odpowiedź brzmi: TAK.

Branża IT ma kilka cech, które czynią je otwartą na wszystkie osoby:

  • nie wyklucza,
  • nie ocenia,
  • ma wysokie standardy inkluzywności.

Tu liczy się:

  • doświadczenie / gotowość do jego zdobycia,
  • wiedza / chęć uczenia się,
  • zaangażowanie,
  • chęć rozwoju,
  • szacunek dla innych.

Choć nie znamy wszystkich branż, jakie funkcjonują na rynku, to w kategoriach standardów oraz warunków pracy nie ma lepszej pracy, niż ta.

Musisz jednocześnie założyć, że jeśli masz duże doświadczenie zawodowe, to śmiemy twierdzić, że istnieje ryzyko, że możesz być w firmie najstarszą testerką / najstarszym testerem. Jeśli jednak posiadasz umiejętności pracy z młodszymi / starszymi od siebie ludźmi i wolę rozwijania się, to wiek nie jest ani atutem, ani problemem. Pewnym problemem może być brak wykształcenia technicznego. Edukacja techniczna zdecydowanie się przydaje, ale jej brak nie jest przeszkodą nie do pokonania, jeśli tylko masz wolę i zdolność do uczenia się nowych technologii. Jeśli swoją wiedzę zdobyłeś na uczelni dziesiątki lat temu, to masz po prostu pewną bazę wiedzy, którą musisz zaktualizować.

Jeśli zadajesz sobie pytanie czy tester to zawód dla Ciebie, polecamy nasz zbiór publikacji "Jak zostać testerem".
 

To powinno Cię zainteresować