Zone do składania deklaracji CEEB. Oceniamy użyteczność

Zone do składania deklaracji CEEB. Oceniamy użyteczność
Kolejny obowiązek sprawozdawczy dla obywateli.

Deklaracja CEEB to w uproszczeniu konieczność zarejestrowania źródła ogrzewania w domu. Na złożenie deklaracji mamy czas do 30 czerwca 2022. Dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021. Jeśli w domu po 1 lipca 2021 zostało zainstalowane i uruchomione nowe źródło ciepła, to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.

Ponieważ to kolejny system państwowy, postanowiliśmy ocenić jego użyteczność i tym samym wsparcie dla obywateli w tym dość nieoczywistym procesie sprawozdawczym.

Agenda:

  • CEEB — Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków,
  • Zone — aplikacja do składania deklaracji,
  • Węzeł krajowy — zawoalowana nazwa Profilu Zaufanego.

Logowanie. By zrozumieć "Węzeł Krajowy", nie pomoże wygooglowanie. Musisz kliknąć by zrozumieć co autor miał na myśli. Można było napisać "Zaloguj przez Profil Zaufany".

Strona: https://ceeb.gov.pl

zone-ceeb-1.jpg

Trzeba czytać, aby zrozumieć jak to działa. Pierwsze zadanie to znajdź opcję "Dodaj budynek". Z jakiegoś powodu nie ma tej opcji na pierwszym ekranie. 

Strona: https://zoneapp.gunb.gov.pl/#/

zone-ceeb-2.jpg

Oczywiście "Instrukcja składania deklaracji" w PDF jest nieaktualna względem rzeczywistego wyglądu aplikacji.

Opcja jest w "Budynki" (inaczej zwane "Lista budynków"), tylko nie wygląda jak opcja dodania, a jak opis strony.

zone-ceeb-3.jpg

Dla dodanych budynków składamy jedną z dwóch deklaracji A lub B. Chodzi o A - deklarację na budynki mieszkalne, B - budynki niemieszkalne, ale by to zrozumieć, trzeba przeczytać instrukcję. 

zone-ceeb-4.jpg

Przy dodawaniu budynku poszczególne parametry wybierasz z list, ale na listach nie działają strzałki. Można odklikać tylko myszką. 

zone-ceeb-5.jpg

Dodając budynek jednorodzinny nie pomyl się! Jeśli przypadkowo zaznaczysz budynek wielorodzinny, uaktywni się automatycznie i zaznaczy się "Deklaracja dotyczy". Akcji nie da się cofnąć.

zone-ceeb-6.jpg

Ciekawostką jest też forma pytania "Czy źródło ciepła jest eksploatowane?". Zaznaczenie checkboxa oznacza TAK. Zajęło nam kilka minut, aby pojąć tę logikę. 

zone-ceeb-7.jpg

Jak dodasz budynek mieszkalny, to masz informację o tym jednie przez informację w opisie o liczbie złożonych wniosków w sekcji A lub B zależnie do tego, czy jest mieszkalny czy niemieszkalny. Rozwiązanie nieoczywiste.

zone-ceeb-8.jpg

Choć deklarację dodaje się do budynku, to z poziomu "budynku" nie da się wywołać roboczej deklaracji. Można to zrobić jedynie przez opcje "deklaracje". Można z poziomu "budynku" nadpisać deklarację roboczą już wcześniej złożoną. 

Deklarację można dodać jedynie dla 10 ostatnio dodanych adresów. W innym przypadku dodawać trzeba przez budynki.

zone-ceeb-9.jpg

Dane składającego należy uzupełnić osobno dla każdego budynku. Nie da się ich zapisać na stałe w profilu i automatycznie zasysać.

zone-ceeb-10.jpg

Podobnie z adresem, jeśli jest inny niż adres deklarowanego budynku. 

zone-ceeb-11.jpg

Złożonej deklaracji nie da się cofnąć. Na wypadek gdyby pojawiły się nowe informacje, warto zaczekać ze składaniem deklaracji do ostatniej chwili. Urzędnicy zresztą przewidują, że wtedy deklaracji będzie najwięcej. I nic dziwnego.

zone-ceeb-12.jpg

Powyższa lista pokazuje tylko kilka przykładowych problemów, jakie napotka użytkownik przy składaniu deklaracji.

Każdy krok w procesie wymaga od kilkudziesięciu sekund do kilku minut zastanowienia się, przeszukania zasobów lub poczytania instrukcji (dotyczy użytkowników o umiejętnościach czynnego testera oprogramowania). Proces należy uznać za poprawny funkcjonalnie, ale wadliwy użytecznościowo.

Nasza ocena użyteczności: 3/10.

PS. Podczas ładowania się strony zoneapp.gunb.gov.pl dla niezalogowanego użytkownika, zamiast ładować się strona logowania, na początek ładuje się strona zalogowanego użytkownika, następuje sprawdzenie, że użytkownik jest niezalogowany, a dopiero wtedy pojawia się ekran logowania. Taka implementacja za jednym razem łamie reguły funkcjonalności, wydajności, bezpieczeństwa i użyteczności.

https://twitter.com/testerzy/status/1489213885467041795

To powinno Cię zainteresować